Ev Dekorasyonu

Perde Modelleri

29.12.2016
3.043

Evinizin Tüm Odaları için Özel Yaptırabileceğiniz Veya Hazır Alabileceğiniz Perde Modelleri. En Yeni Fon, Tül, Stop, Zebra Ve Jaluzi Perde Modelleri.

Perde Modelleri

Salon, yatak odası veya mutfakta kullanabileceğiniz perde modelleri, özel diktirilebilir veya bilinen markalardan satın hazır perde satın alınabilir. Sizler için perde temizliği hakkında bilgiler verirken, özel diktirmek için ilham alacağınız salon perdesi, yatak odası ve mutfak perdesi çeşitlerini galerimizde bir araya getirdik. Tül perde, English home, Linenes perde, Brillant perde modellerini özel olarak incelediğimiz daha önceki konularımıza göz atabilirsiniz.

Perde çeşitleri nelerdir? Bir evde genellikle en fazla kullanılan perdeler, fon perde ve tül perdelerdir. Daha sonra; stor, jaluzi, zebra, Jalon, ip, kruvaze ve dikey perdeler olarak sıralayabiliriz.

Fon Perde Nasıl Temizlenir?

Çabuk kirlenen ve kiri gösteren bir perde çeşidi olmadığı için yılda bir kez yıkanması yeterlidir. Yalnız fon perdenin kullanıldığı alanda sigara içiliyor veya yemek yapılıyorsa bu sefer yıkama sıklığını arttırmanız gerekecektir.

  1. Perdeyi çıkarıp, silkeleyin. Çok yıkanmayan bir perde olduğu için silkelenmesi iyi olacaktır.
  2. Perdenin kırışmaması adına hemen çamaşır makinesina yerleştirilmesi gerekir. Ütü aşamasını rahat geçirmek için ne kadar az kırışırsa sizin için o kadar iyi.
  3. Çamaşır makinesi içerisinde başka bir çamaşır bulundurulmamalı.
  4. Makinenin perde için ayarı varsa bunu seçin, yoksa 30 dereceye ve en düşük devire ayarlayın. Yüksek devirler ve 30 derece üstü sıcaklıklar fon perdenin yapısını bozar.
  5. Perdenin üzerine dökülen herhangi bir leke varsa; Makineye koymadan önce az bir miktar deterjanı, yarım cay bardağı su içerisine koyup macun kıvamına getirin. Daha sonra lekenin üzerine sürüp yarım saat kadar bekleyin.
  6. Perde çok kirli ise yıkama öncesi 1 saat kadar ılık su içerisinde bekletebilirsiniz.

Tül Perde Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesinde yıkama: Aynı fon perde de olduğu gibi 30 derecelik su ayarı seçilmeli ve düşüş devirler tercih edilmelidir. Makinenizde narin yıkama ayarı varsa bu ayarı seçmeniz yerinde olacaktır. Makineden çıkan tülü bekletmeden hemen asmalısınız.

Elde yıkama: Elde yıkama işlemi en güzel küvette yapılır. Küvete tülü kapsayacak kadar su ve çamaşır makinesine koyacağınız deterjanın iki katı kadar deterjan koyup yıkayabilirsiniz. Bu işlem esnasından deterjanı ikiye bölüp suyu bir kez değiştirirseniz daha iyi olacaktır. Yıkama işleminden sonra perdeyi silkeleyin ve azın bu sayede perdenin kırışmasını bir nebze olsun önlersiniz.

  Taç Mutfak Perdesi Modelleri 2020

Sararmış tül perde beyazlatma: Beyazlatma işlemi için küvete deterjanlı su koyun, içerisine 1 bardak amonyak ekleyip perdenizi bu suda 2 saat kadar bekletin. Daha sonra küveti boşaltıp elde yıkama işlemini tekrarlayın ve güneşe koyarak hızlı kurumasını sağlayın. Perdeniz kuruduktan sonra ipek gibi bembeyaz olacaktır.

Önemli

  1. Tül perdeler ütülenmez bu yüzden çıkarıldıkları gibi hafif silkelenip, çamaşır makinesinde doğru şekilde yıkanmalı ve bekletilmeden asılmalıdır.
  2. Perdenin üzerinde işleme varsa, makineye yerleştirilirken işlemenin iç kısma gelmesi sağlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri