Yandex
Ev Dekorasyonu

Tül Perde Çeşitleri

11.12.2016
2.880

Odalarımızın Süsü ve Güzelliğinin Tacı Olan Tül Perde Modellerinin Seçimi, Tül Perdelerin Yıkama Şekilleri Ve Yerine Kullanılabilecek Perde Modelleri.

Tül Perde Çeşitleri

Ev dekorasyonunda ayrı bir yeri olan tül perde ve fon perde modelleri doğru seçimlerle tamamlandığında son derece şık görsellik sunar. Eve girildiği anda dikkatleri üzerine çeken tül perdeler hem sizi hem de zevkinizi yansıtır. Tül perde çeşitleri, mutlaka fon perdelerin boyutuna ve tasarımına uygun olmalıdır. Renk konusunda ise tüller ve fon perdeler zıt renklerde veya yakın renklerde olabilir burada sadece renklerin birbirini yansıtması önemlidir.

Tül Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Tüllerin fonlardan ayrılma şansı olmadığı için seçim yaparken iki türünde aynı özellikleri barındırması gerekmektedir.

  1. Oda boyutuna göre yapılan perde seçimi, geniş odalar için koyu renk tercih edilebilirken, küçük odaları geniş göstermek için açık tonlu perde kullanılmalıdır.
  2. Diğer yandan küçük odalarda duvar rengi ile aynı tonlarda seçilen tül perdelerde evin daha geniş ve huzurlu görünmesine yardımcı olur.
  3. Uykuyu seven bir yapınız varsa yatak odanızda koyu renklerde tül perdeler tercih edebilirken son zamanlarda revaçta olan jaluzi, Japon ve zebra perdeleri de kullanabilirsiniz.

Tül Perde Nasıl Temizlenir?

Tül perdede zor çıkacak lekeler varsa; İnatçı lekeler çamaşır makinesinde normal yıkma ile çıkmayabilir. İlk olarak kaliteli sıvı deterjanı lekeli bölgenin iç ve dış yüzeyine dökerek 10 dakika bekletin. Bu işlem sırasında lekeli bölgeyi kesinlikle ovalamayın.

Tül perdeyi makinede yıkarken, üzerindeki etikette yazan dereceler dışına asla çıkmayın. Örneğin bir perde 30 derecede yıkanmaya uygunken diğer bir perde daha yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Hassas ürünler için üretilen deterjanların tülün ömrünü uzatacağını sakın unutmayın.

Yıkama sonrası kurulama işlemi yapmayın. Kurulama yaparsanız perdeniz aşırı kırışacak ve mutlaka ütü isteyecek, ayrıca kurulama tül perdenin boyutlarının çekmesine neden olabilir.

Tül Perde Yerine Tercih Edilebilecek Diğer Perdelerin Temizliği

Ahşap Jaluzi Perde Temizliği: Yapı marketlerde bulabileceğiniz toz alma fırçaları ile ahşap jaluzi perdelerinizi kolayca temizleyebilirsiniz. Ardından deterjanlı bir bezle üstündeki kir tabakası alınır ve temiz kuru bir bezle perde storları tek, tek kurulanır.

  Yemek Odası Perdeleri

Zebra ve Stor Perde Temizliği: Eskiden sadece ofislerde ve iş yerlerinde kullanılan zebra ve stor perdeler şimdilerde ev dekorasyonunda da tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Apre kumaş ve tül içeren perde modelleri geniş bir alana yayılarak temizlenmelidir. Uzun yıllar temizlenmeden kullanılabilecek stor perdeler köpüklü su ile hassas bir şekilde temizlenmelidir. Ardından perdenin nemi temiz bir bezle alınır ve kuruyuncaya kadar bekletilir.

Kumaş Jaluzi Perde Temizliği: Uzun yıllar kullanılabilen perdeler arasında değildir. Renkleri çabuk solan ve yapısı bozulan kumaş jaluzi perde modelini elektrikli bir süpürge yardımı ile tozunu alabilir ardından deterjan kullanmadan nemli bezle temizlik sağlanır. Jaluzi perdeyi kapalı konumda kurumaya bırakarak temizliği tamamlanır.

Galerimizde verdiğimiz tül perde modelleri ve tül yerine tercih edebileceğiniz perde çeşitlerini inceleyerek, odanıza ve zevkinize uygun bir kaç model bulabilir ve bu modelleri; marka ismi varsa firmadan, yoksa özel diktirme yoluyla elde edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri