Ev Dekorasyonu

Fon Perde Modelleri

01.02.2017
4.844

Yatak Odası, Salon, Oturma Odası Dekorasyonunu Tamamlayan Fon Perde Modelleri. 2017 Yılının Yenilen Fon Perde Tasarımlarını Çok Beğeneceksiniz.

Fon Perde Modelleri

Oturma odası ve yatak odasının vazgeçilmez aksesuarlarından fon perde modelleri 2017 yılında son derece estetik ve şık tasarımları ile göz dolduruyor. Taç, Brillant, Linens gibi tanınmış markaların yanı sıra Gravel, Family Day gibi perde üreticilerinin evinizi güzelleştirecek fon perde modellerini resim galerisi içerisinde bulabilirsiniz. Aradığınız model; ucuz fon perde, tül fon perde veya fon perde dikimi olabilir. Galerimizde en ucuz fon perdelerden, en pahalısına ve özel dikim fon perdelere kadar onlarca çeşit yer almakta.

Fon perde nedir? Pencerede tül ve güneşliklerin önüne gelecek şekilde oda dekorasyonuna ayrı bir hava katan, güneşlik olmayan pencerelerde ortamın karanlık olmasında veya akşam saatlerinde odanın dışarıdan görünmesine engel olan perdelere fon perde denir. İtalyan perde çeşitleri de fon özelliğine sahiptirler en büyük farkı oval tasarıma sahip olmalarıdır.

Salon Perdesi Nasıl Seçilir?

Oturma odasının dışarıdan görünüp görünmesi, aldığı güneş miktarı, pencerelerin yapısı, kullanmak istenen perdelerin renkleri ve çeşidine kadar çok çeşitli faktörler salon perdesi seçimini etkileyecektir.Evin en önemli mekanı şüphe yok ki salonlardır. Salonların göz önüne bulunuşu, misafir ağırlanan alanlar olması itibari ile perdesi özenle seçilmesi gereken en önemli mekandır.

 • Dar ve alçak tavanlı salonlarda düz renkler tercih edilmeli, yatak düz çizgilerden kaçınılmalı. Ayrıca bu tarz mekanlarda mümkün olan en açık renkler kullanılmalı.
 • Oda yeterince büyük veya Fransız balkona sahipse bu mekanlarda tüm renkler kullanılabilir. Odanıza canlılık kazandıracak pastel tonlarından, soft renklere, hatta mobilyalarınız ile kontrast oluşturmak adına dekoratif siyah perdeler bile kullanabilirsiniz.
 • Odadaki mobilyaların rengine, desenine ve tarzına göre perde seçmek gerektiği için perde seçimi mobilyalardan sonraya bırakılmalıdır. Niş işlemi, desenli oturma grubuna sahip olan odalarda düz fon perde, sade oturma gruplu salonlarda ise renkli fon perdeler kullanılırsa; odanın daha estetik görünmesine katkı sağlanır.
 • Fon perdeleri canlı renklerde, bol desenli modellerden seçecekseniz, içerisinde kullanılan güneşlik ve tüllerin sade olması gerekir.
 • Estetik, otantik ve modern görünüme sahip salon dekorasyonlarında tül fon perdeler kullanılabilir.
  Modern Perde Çeşitleri

Yatak Odası Perde Seçimi

Fon perdelerin en yoğun olarak kullanıldığı odalardan biri yatak odasıdır.

 1. Oda yeterince geniş ve mobilyalar çok gösterişli değilse klasik perde kullanmak yerinde olacaktır.
 2. Yatak odası, uyku ve dinlenme alanı olarak kullanıldığı için fazla ışık istenmez. Bu yüzden fon perdeler ve güneşlikler sayesinde yatak odasının aydınlığı istenildiği gibi ayarlanabilir.
 3. Desenli ve niş işlemeli modeller yatak odası atmosferini yumuşatır. Pembe tonları, lila, açık kırmızı tonları yatak odasına romantizm katarken, mavi ve yeşilin açık tonları kullanılırsa yatak odasında dinlendirici bir atmosfer oluşturulmuş olur.
 4. Kadife, ipek, vual veya sentetik kumaşlı perdeler, Canlı renklere sahip fonlar, dokuma tüller yumuşak bir atmosfer isteyenlerin tercihi olabilir.

Çocuk Odası Perdesi Nasıl Olmalı?

Çocukların enerjisini yansıtan, tercihen renkli perdeler kullanmak gerekir.

 1. Çocuk odası fon perdeleri zemine kadar uzatabilir fakat tül ve güneşlikler mümkünse pencere hizasında sonlandırılmalıdır. Çocukların sürekli hareket halinde oldukları düşünüldüğünde zemine kadar uzanan perdelere takılmaları hem perdeye, hem çocuklara zarar verebilir.
 2. Erkek çocuk odalarında çizgi filmi, animasyon veya oyun resimli perdeler, kız çocuk odalarında ise daha çok çiçekli desenler yerinde bir karar olacaktır.
 3. Çocuk odasının dekorasyonu, mobilyaları ve yatak alanları baz alındığında; abartıdan uzak daha sade ve sofistike modeller kullanılmalı.

Mutfak Perdesi Nasıl Seçilir?

Mutfaklar, tüm odalarından farklı olarak evin en fazla ışık ve hava alması gereken alanlarıdır. Gün içerisinde yapılan yemek, keyif çayları, fırında hazırlanan pasta kek ve börekler düşünüldüğünde havasız kalan mutfaklar, diğer odalara pis koku yayabilir. Ayrıca bu kadar etken mutfak perdelerinin çabuk kirlenmesine neden olabilir.

 1. Mutfak perdeleri zor kirlenen ve kolay temizlenen modellerden seçilmeli.
 2. Mutfak içerisinde camekan bulunuyorsa ve Fransız balkon tasarıma sahip mutfaklarınız varsa fon tercih edilebilir. Bunun dışında küçük penceresi bulunan mutfağınızda kendini temizleyen stoplar kullanmanız daha doğrudur.
 3. Fon + tül kullanılacaksa kesinlikle açık renkler tercih edilmeli.
  2020 Perde Modelleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri