Yandex
Ev Dekorasyonu

Yüzme Havuzu Nasıl Yapılır – Yapım Aşamaları

26.09.2020
27
Yüzme Havuzu Nasıl Yapılır – Yapım Aşamaları

Yüzme havuzu nasıl yapılır –  yapım aşamaları nelerdir? Büyük ihtimalle pek çok kişinin istediği bir şeydir, evinin bahçesinde güzel ve en azından küçük bir havuz… Bu havuzlar, genelde hem spor amaçlı hem eğlence amaçlı hem de mükemmel bir görüntü amaçlı dekorasyonda kullanılıyor ve isteniyor. Çünkü görsel açıdan da çok zengin bir görüntüleri vardır ve bu nedenle bahçe dekorasyonunda önemli bir alandır.

Yüzme havuzu nasıl yapılır – yapım aşamaları nedir? Bu sorulara yanıt verebilmek için bu yazıyı oluşturduk. Ama havuzların tercih edilmesinde pek çok neden olduğunu da eklemek gerekiyor. Ayrıca havuzdaki suyun insanlara verdiği rahatlık duygusu, mavi rengin vermiş olduğu huzur hissi, bu havuzları daha da cazip kılmaktadır. Bu yüzme havuzları, bir anlamda da küçük spa görevi görüyor. Ayrıca konutunuz açısından katmış olduğu değer de ölçülemez.

Yüzme Havuzu Nasıl Yapılır – Yapım Aşamaları Nelerdir?

Yüzme havuzu nasıl yapılır – yapım aşamaları nelerdir? Yüzme havuzu için uygun adımların takip edilmesi ve aslında güzel ve kullanışlı bir havuz için profesyonel ellerle yapımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için bu aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Zeminin Kazılma ve Düzeltilme Aşaması
  • Yüzey Döşemeleri Aşaması
  • Beton Dökme İşlemleri
  • Havuz Astarı Aşaması
  • Kalite Kontrol Aşaması

Zeminin Kazılma ve Düzeltilme Aşaması

Zeminin kazılma ve düzeltilme aşaması, iki adımdan oluşuyor. Öncelikle zeminin kazılma adımını tamamlıyorsunuz. Havuzun yapılacağı alan belirleniyor ve burada kazma işlemleri için başlangıç yapılıyor. Kazma işlemleri profesyonel bir kişi tarafından bir küçük kepçe yardımı ile gerçekleştirilmelidir. Sonrasında ise zeminin düzeltilmesi adımı takip edilir. Zemin gereken ölçülere göre kazıldıktan sonra bu düzleştirme aşaması başlıyor. Üzerine beton malzeme dökülmeden öncesinde bu düzeltme işleminin uygulanması kesinlikle şarttır. Bunun için ise el ile kullanılabilen bir silindir alet tercih edilip kullanılabilmektedir.

  Bahçe Dizaynı Nasıl Yapılır?

Yüzey Döşemeleri Aşaması

Yüzey döşemeleri aşaması, düzleştirme bitmesinin ardından yapılıyor. Bu düzleştirme sonrasında zemin üzerine beton dökülür. Kenar kısımlara da izolasyon temin edecek esnek yapıda bir plaka biçimi verilir. Bu sırada gelen su, elektrik, gider aksamlarının tümü açısından altyapı işlemleri de uygulanıyor.

Beton Dökme İşlemleri

Beton dökme işlemleri için devam ediliyor bu aşamada… Duvarların oluşturulabilmesi açısından kullanılan ve aynı zamanda izolasyon sistemini sağlayan esnek yapıda panellere yer verilir. Malzemenin de verdiği avantaj sayesinde dil köşeler oluşturmak yerine daha yumuşak olan kıvrımlı köşeler yapılabilmektedir. Bu plakaların arka kısımlarına dökülmüş olan beton malzemeler ve demir konstrüksiyon ile birlikte sabitlenmiştir.

Havuz Astarı Aşaması

Havuz astarın aşaması, bir diğer deyişle de kaplama malzemesinin yapıldığı aşamadır. Beton dökme aşaması sonrasında havuzun suyunu içerisinde tutabilecek ve bununla beraber havuzdaki suya mavi rengi yansıtacak olan havuz astarı adındaki yapı malzemesi montajlanır. Bu malzeme sayesinde havuz maliyeti de oldukça düşmektedir. Basit ama güzel bir görüntüsü vardır; vinil tür bir malzemedir.

Yüzme Havuzu Nasıl Yapılır – Yapım Aşamaları: Kalite Kontrol Aşaması

Kalite kontrol aşaması, astar kaplama aşamasının ardından su kaçırma olup olmayacağını kontrol edebilmek amacıyla yapılır. Bu amaçla önce havuz su ile doldurulmalıdır. Birkaç gün süre kadar başka herhangi bir işlem yapılmaması gerekir. Bu sayede sızıntı meydana gelip gelmeyeceği kontrol edilebilmiş olur. Bütün bu adımlar sonrasında havuz kullanımına ev sahipleri rahatlıkla başlayabilir!..

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri