Yandex
Ev Dekorasyonu

Yonga Levha Nedir – Mdf İle Farkı?

25.09.2020
17
Yonga Levha Nedir – Mdf İle Farkı?

Yonga levha nedir – mdf ile farkı nedir? Bu konuda öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki; yonga levha, aslında halk arasında bizim “sunta” diye adlandırdığımız malzemedir. Yani aynı anlama gelen iki sözcüktür de diyebiliriz. Genelde bu malzeme, selüloz içermekte olan odunumsu bir hammaddeden yapılır ve elde edilir. Bu şekilde elde edilen yonga ya da küçük parçacıkların uygun olan bir yapıştırıcı veya sentetik olan bir reçine yardımı ile basınç ve ısı altında büyük-geniş yüzeyleri olan levhalar şekline getirilmesi sonucunda mobilyalarda sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Bazen başka amaçlar yönünde de bu yonga levhalar kullanılabilir.

Yonga levha nedir – mdf ile farkı nedir? Kontrplak ve kereste üretimi amaçlı olarak kalın çapları olan düzgün gövdeli, fazla ve uzun miktarda odun hataları olmayan tomruk malzemenin kullanılması gerekir. Bu tip hammaddelerin olması ise nispeten daha zordur ve daha pahalıca olur. Oysa bu yonga levha olarak adlandırdığımız sunta malzemede durum farklıdır. Longa levhaların üretimi açısından kullanılması gereken hammadde içerisinde bu tip özellikler gerekmediğinden gibi bu noktada bitki artıkları bile kullanılıp değerlendirilebiliyor.

Yonga Levhaların Kullanım Alanı İçin Taşıdıkları Özellikler

Yonga Levhaların kullanım alanı için taşıdıkları özellikler, aslında fiziksel ile mekanik olmak üzere değerlendirilebilir. Yani kullanım yeri açısından gerekli olan bazı mekanik ve fiziksel özellikler taşımaktadırlar. Bu özellikler genel anlamda şu şekilde sıralanabilir:

  • Düzgün şekilde yüzeyleri vardır.
  • İstenilen bir kalınlıkta yapılabilir-üretilebilirler.
  • Vida, tutkal ve çivi gibi başka malzemelerle kolayca birleştirilebilirler.
  • Homojen olan bir yapıları vardır.
  • Üst yüzey üzerine işlemler yapılabilir.
  • Büyük boyutlarda üretilmiş olduklarından dolayı işçilik açısından tasarruf getirirler.
  • Yapısal özellikleri sayesinde işlenebilmeleri de oldukça kolay olur.
  • Yongaların aynı zamanda koruyucu ve yanmayı geciktirici bazı maddeler ile birlikte işlenmesi neticesinde türlü özellikler kazandırılabildiği görülür.
  • Masif olan ağaç malzemelerde görülen çürükler, lif kıvrıklığı veya budak gibi bazı kusurlar olmaz ve ayrıca nispeten daha ucuz olurlar.
  İstikbal Düğün Paketleri ve Fiyatları

Yonga Levha Nedir – Mdf İle Farkı Nedir – Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Yonga levha nedir – Mdf ile farkı nedir – Artıları ve eksileri nelerdir? Aslında bu başlıkta tüm yazımızda verdiğimiz tüyoları da bir araya getirerek yonga levhaların mdf malzemeden ayrılan özelliklerinden bahsedeceğiz. Mobilya üretimi alanında zaruri ve gerekli olan yerlerde suntalam (yani yonga levhalar) gerekli yerlerde ise MDF malzemeler kullanılır. Ancak ayrı ayrı kullanımları olduğu gibi aynı takım içinde iki tip malzemeden beraber de kullanıldığı olur.

Suntalam ile mdf malzemelerin aynı takım içinde kullanılmasının en temel sebeplerinden bir tanesi ise ön yüzeyler üzerinde çizim, boya ve desen işlemi MDF malzeme uygulandığından dolayıdır. Bugün pek çok modelin temel-ana gövde kısmında ve iç aksam bölümlerinde suntalam malzemeler kullanılır ama  ön yüzeyler için mdf malzemeler kullanılır. Söz konusu ön yüzler ise çekmece önleri, kapılar ve sürgülü kapaklar gibi yerlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri