Ev Dekorasyonu

Yemek Masası Dekorasyonu

09.02.2020
147
Yemek Masası Dekorasyonu

Özel günlerde ailenizle birlikte ya da misafirlerinizi evinizde ağırlamak istediğiniz zaman sevdiğiniz insanlarla sizi birleştiren bir alan vardır. Uzun sofraların kurulduğu, birbirinden güzel yemeklerin yapıldığı ve sevdiklerinizle olan o keyifli sohbetin hiç bitmediği yemek masaları tabi ki. Böylesine özel ve keyifli günlerde ağırlayacağımız değerli insanlar için yemek masası dekorasyonu bizim için ekstra özen gösteririz. Yemek masası genellikle salonda yerini alır. Salonunuzun dekorasyonuna uygun bir yemek masası tercih ederseniz görüntüyü bozmamış olursunuz. Yemek masasının üstüne koyacağınız örtü, kullanacağınız tabaklar, çatal kaşıklar ve daha birçok eşyanın düzeni ve uyumu önemlidir. Bu yüzden dizayn ederken dikkat etmek gerekiyor. İsterseniz öncelikle masada kullanacağımız eşyaların neler olduğundan bahsedelim. Sonrasında her salon tarzına uygun yemek masaları hakkında sizlere birkaç bilgi vereceğiz.

Öncelikle yemek masasını oluşturan belli başlı bazı kurallar vardır. Masanıza örtünüzü yaydıktan sonra dilerseniz tabakların altına amerikan servisi koyabilirsiniz. Sonrasında da tabak ve çatalları dizmekle dekorasyona başlayabiliriz. Servis tabağı en altta olacak şekilde başlayıp hemen bir üstüne yemek tabağı onun üstüne de çorba kasesi ile tabak dizimini gerçekleştirebilirsiniz. Çatal, kaşık kısmına geldiğimizde ise sağ tarafa sırasıyla yemek bıçağı ve çorba kaşığı konulur. Tabağın sol kısmına ise yemek çatalı ve salata çatalı eklenir. Tabağın üst tarafına da tatlı kaşığı ve tatlı çatalı eklenerek masa düzeninin bir kısmı tamamlanmış olur. Unutmadan söyleyelim. Sağ tarafa koyduğumuz bıçak ve kaşığın hemen üst kısmına su ve içki bardakları yerleştirilir. Su bardağı tabağa yakın olan kısma yerleştirilirken içki bardakları su bardağının yanına ve çapraz kısmına konulur. Peçete düzeni bazı masalarda değişiklik gösterebiliyor. İki farklı seçenek var. Biri peçeteyi tabağın üst kısmına koymak diğeri ise peçeteyi tabağın sol tarafına çatalların olduğu kısma koymak. Tercih bu durum da size kalmış. İsterseniz dekorasyon tarzlarına göre yemek masası dizaynları nasıl olur ondan bahsedelim.

  Klasik Yemek Odası Takımları

Avangart Tarza Göre Yemek Masası Dekorasyonu

Evimin salonunda gösterişi, altın sarısı ve siyah renklerinin uyumunu çok seviyorum diyorsanız, klasik tarzdaki yemek masası dekorasyonlarına hemen bir göz atmalısınız. İşlemeli ve kabartmalı tasarımların, parlak ve kadife kumaşlar ile buluşması sonucunda oluşan bir tarzdır. Dekorasyon oluşturulurken yemek masası kadar sofraya konulacak olan örtü, tabak, çatal, kaşık ve bardak gibi eşyaların seçiminde de klasik tarza uygun olmasına dikkat edilir. Daha önce de söylediğimiz gibi bu tarz gösterişi çok sevdiği için kullanılan eşyalarda altın sarısı rengini sıklıkla göreceksiniz. Ancak masaya kullanılan örtü genellikle beyaz ya da siyah olarak tercih edilir. Bardaklarda küçük taş detaylı ürünler bile olabilir. Bu tarzda yemek masası dekore ederken en çok yakışacak ürünlerden biri de şamdanlardır.

İskandinav Tarza Göre Yemek Masası Dekorasyonu

Bu masa tarzında ise beyaz renginin çok fazla hakim olduğunu göreceksiniz. Ahşap masaların ya da ahşap görünümlü masaların üzerine serilen beyaz örtülerin müthiş bir uyumu olacak. Bu güzel uyumu kullanacağınız pastel tonlardaki yapay çiçeklerle ya da küçük odunların içerisine konulan mumlar ile tamamlayabilirsiniz. Tabak ve kaşıklarda yine sadelik göz önünde olacaktır. Kullanılan peçetelerde küçük çiçekli tokalar tercih edebilirsiniz. Loş bir ortam olmasını istiyorsanız mum yerine küçük gece lambaları da kullanabilirsiniz.

Country Tarza Göre Yemek Masası Dekorasyonu

Country tarz diye bahsettiğimiz yeni dekorasyon modeli bu aralar ülkemizde çok seviliyor. Sıcak ve samimi bir ortam oluşturduğu için yemek masası dekorasyonu seçiminde de ön planda. Renkli masa örtüsü eşliğinde beyaz servis tabakları ve cam bardaklar çok hoş bir görüntü sağlar. Bunların yanı sıra masaya konan canlı çiçekler ve mum eşliğinde ailenize ve misafirlerinize özel çok şık dekorasyona sahip yemek masaları hazırlayabilirsiniz. Country tarzdaki yemek masası dekorasyonlarında isterseniz masa örtüsü yerine hasırdan yapılmış amerikan servisler terchi edebilirsiniz.

  Küçük Salon ve Yemek Odası Dekorasyonu

Modern Tarza Göre Yemek Masası Dekorasyonu

Modern tarz her eve uyum sağlayabilecek bir dekorasyona sahiptir. Üstünden yıllar geçse bile modasını kaybetmez. Modern tarzdaki yemek masası dekorasyonlarında en çok kullanılan mobilyalar mermer desenli olan masalar. Onu takip eden bir diğer ürün ise camlı masalar. Masa düzeninde kullanılan tabak, kaşık gibi ürünler de diğer tarzlara nazaran bu dekorasyonda renkleri bolca göreceğiz. Krem amerikan servislerinin üstüne pembe tonlu tabaklar yanlarına ise rengarenk canlı çiçeklerden oluşan bir vazo çok yakışacaktır. Modern yemek masası dekorasyonunda masaya çoğu zaman örtü konulmuyor. Onun yerine amerikan servisler tercih ediliyor.

Klasik Tarza Göre Yemek Masası Dekorasyonu

Klasik tarz aslında modern ve avangart tarzın arasında kalmış bir dekorasyon modelidir. Her ikisinde de küçükte olsa fikirler ve ürünler almıştır. Masa da kullanılan mermer desenini modern tarzdan alırken yemek takımlarında tercih edilen altın sarısı rengini ise avangart yemek masası dekorasyonundan almıştır. Gösterişli şamdanlar tercih edilirken yemek takımında biraz daha sadeliğe gidilmiştir. Kullanılan peçetelerde de yemek takımı gibi soft ve desensiz ürünler tercih edilmiştir. Hem gösterişten uzak hem de şık bir yemek masası dekorasyonu bu tarzda sizi bekliyor.

Bohem Tarza Göre Yemek Masası Dekorasyonu

Alışılmışın dışında bir yemek masası dekorasyonu görmeye hazır olun. Neredeyse bütün renklerin bir arada olduğu bu dekorasyon tarzında farklı şeyler denemekten korkmayın. Genellikle yemek masalarında tahta ya da ahşap tercih edilir. Masa örtüsü bazen dantel detaylı bazen düz saten bir örtü olabilir. Ancak renkli örtülerde kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra  yemek takımlarında daha pastel tonlar tercih etmelisiniz. Çok fazla dekorasyonun gözünüzü yormaması için. Masaya kullanacağınız objelerde renkli ve canlı çiçekler ön planda olmalıdır. Dilerseniz küçük mumlarla da şık bir ortam yaratabilirsiniz. Renkleri seviyorum diyorsanız kesinlikle tercih etmelisiniz.

  İstikbal Ucuz Yemek Odası Dekorasyonları

Birkaç görsel ile düşündüğünüz yemek masası dekorasyonunu yaratmanıza yardımcı olalım;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri