Yandex
Ev Dekorasyonu

Yaz Bahçesi Dekorasyonu

05.02.2020
781
Yaz Bahçesi Dekorasyonu

Zaman anlamadan geçiyor ve o çok sevdiğimiz yaz akşamlarına kavuşmamıza çok az kaldı. Balkonlarda, yaz bahçelerinde sevdiğimiz insanlarla birlikte temiz havayı içimize çekip keyifle sohbet ettiğimiz günler kapıda. İlkbahar ve yaz mevsiminin vazgeçilmez alanlarından olan yaz bahçeleri her yıl bambaşka tasarımlarla bizi karşı karşıya bırakıyor. Misafirlerimiz ya da ailemizle hep birlikte vakit geçirdiğimiz alanlar olunca dekorasyonu bizim için daha önemli oluyor. Sıcak havaların yaklaşmaya başlamasıyla birlikte bahçesine ya da balkonuna farklı eşyalar almak isteyenler için de arayış başladı. Bahçe mobilyalarından tutunda küçük aksesuarlara kadar hemen hemen her konu da çok fazla seçenek mevcut. Dilediğiniz gibi tasarlayıp dekore edebilirsiniz. Kararsız kaldım ne yapacağım diyorsanız bu yazımız da size yardımcı olacak birkaç fikir vereceğiz.

Öncelikle yaz bahçesi dekorasyonu için alanın büyüklüğünün ne kadar olduğunu ölçmek gerekiyor. Alanı olduğundan küçük göstermemek adına işe bununla başlamak çok daha iyi olacak. Sonrasında sıra seçmek istediğiniz bahçe mobilyasına geliyor. Mobilya seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken öncelik rahat olup olmadığı. Uzun süre keyifle oturmak istiyorsanız bu sizin için ilk kural olmalı. Bu seçimi de tamamladıktan sonra bahçenizde nasıl bir aydınlatma istiyorsanız ona bakmalısınız. Hem de bu aydınlatmanın size yeterli olup olmayacağını ve aynı zamanda bahçe tarzınıza uyup uymadığına dikkat etmelisiniz. Mobilyalar ve aydınlatma işlemi tamamlandıktan sonra işin en keyifli kısmı olan aksesuar ve obje bulup dizayn etme kısmına geçebiliriz. Bahçenizin uygunluğuna ve mobilyaların uyumuna göre aksesuarları seçip yerleştirebilirsiniz. İsterseniz neler tercih edebilirsiniz onlar hakkında biraz konuşalım.

Yaz Bahçesi Dekorasyonu İçin Mobilya Seçimi

Daha öncede bahsettiğimiz gibi mobilya seçimi için ilk dikkat etmeniz gereken şey bahçenizin büyüklüğü. Çok fazla eşya alıp küçük göstermemeniz gerekiyor. Aynı zaman yetersiz eşya ile de çok boş gözükecektir. Büyüklüğü netleştikten sonra nasıl bir tarzda mobilya istediğinize karar vermelisiniz. Aklınızı karıştıracak çok fazla seçenek var o yüzden bu konuda zorlanabilirsiniz. Aklınızda fikir oluşturabilecek birkaç öneriden bahsedelim hemen.

Geniş bir bahçeniz varsa eğer L koltuk sizin ve sevdikleriniz için çok uygun bir seçim olacaktır. L koltuğunuzun yanına iki tane tek kişilik hasır sandalyelerden alabilirsiniz. Ortaya da yine mobilya takımına uyacak hasırdan yapılmış cam sehpalardan kullanabilirsiniz. L koltuğun rengi tamamen sizin zevkinize kalmış. Açık renk en çok tercih edilenler arasında. Üzerine de canlılık katsın diye renkli yastıklar kullanabilirsiniz. Küçük bir bahçeniz varsa eğer alanı ferah ve olduğundan büyük göstermek için az eşya kullanmaya özen gösterin, Örneğin ikili koltuk ya da iki tane tekli hasır koltuklar sizin işinizi görebilir. Veya farklılık olsun isterseniz salıncak tercih edip yanına da tek bir koltuk alabilirsiniz. Küçük bir orta sehpa da eşyalarınıza eşlik edebilir.

  Bahçe Dekorasyonu İçin Farklı Fikirler

Yaz Bahçesi Dekorasyonu İçin Aydınlatma Seçimi

Yaz akşamları normalde geçirdiğiniz akşamlara benzemez. Onun farklı bir havası vardır. Güneş kaybolup gün müthiş güzelliğiyle battıktan sonra yerine hafif serin bir rüzgara bırakıp bize hayaller kurdurur. Akşam olma kısmına geçtiğimizde de yaz bahçemizin keyfi bir başka güzel olur. Genellikle eve davet edilen herkesi oturması için oraya yönlendiririz. Ancak ailemizle, misafirlerimizle vakit geçirirken onların yüzlerini görebilmek için aydınlatmaya ihtiyaç duyarız. Durum böyle olunca bahçemiz için en uygun aydınlatmayı bulmak için arayışa geçeriz. Genellikle yaz bahçeleri için en çok kullanılan aydınlatma sarkıntılı avizeler. Ancak onları asmak için yeriniz yoksa abajurlar, gaz lambaları ya da mumlar size eşlik edebilir. Bahçenize loş bir atmosfer katarak daha samimi ortam oluşmasını sağlar.

Yaz Bahçesi Dekorasyonu İçin Aksesuarlar

Eskiden yaz bahçesi denilince akla ilk gelen plastik bir iki sandalye ya da ahşap mobilyalar oluyordu. Ancak artık yaz bahçesi dekorasyonu düşündüğünüz gibi değil. Birbirinden farklı tasarımlar, evin diğer odalarını aratmayacak derecede güzel yapılmış dizaynlar mevcut. Durum böyle olunca artık herkes yepyeni yaz bahçeleri yaratmaya başladı. Mobilyalar, aydınlatmalar, pergoleler derken işin asıl önemli kısmı aksesuarlara kaldı diyebiliriz. Çünkü bir yeri farklı ve özgün göstermeye çalıştığınız an işin içine aksesuarlar giriyor. Bu sayede de yaptığınız şey size özel olmuş oluyor. Çünkü kendi yaratıcılığınızı aksesuarlarda daha kolay gösterebiliyorsunuz. Gelelim bu aksesuarlar nelermiş.

Aksesuar konusunda çeşit oldukça bol. Kısaca çeşitlerden bahsedelim. Mesela bahçe bibloları, dekoratif fıskiyeler, saksı ve çiçeklikler, bahçe meşaleleri ve çubuklar, çit ve paravanlar, renkli taşlar ve geriye kalan diğer aksesuarlar. Bunların hepsi yaz bahçesi dekorasyonu için kullanılan ürünler. Aralarında seçim yapmak size kalmış. Ama yaz bahçelerinin olmazsa olmazı kesinlikle saksı ve çiçeklikler. Onları mutlaka kullanmaya dikkat edin. Bahçenizde havuz yoksa eğer dekoratif fıskiyeler tam sizin tasarımınız için uygun olacaktır. Ayrıca evinizin bahçesi komşunuz ile çok yakınsa farklı modellerdeki çitler size bu konu da çok yardımcı olacaktır. Bu önerileri bir düşünmelisiniz.

  Bahçe Salıncağı Modelleri

Farklı Yaz Bahçesi Tarzları

Akdeniz Tarzı Bahçeler

Akdeniz bahçe tarzı özelliklerini İspanya, İtalya gibi ülkelerden almıştır. Beyaz rengin yoğunluğu hakim olan bu bahçelerde ahşabı ve doğal taşları da çok sık görürüz. Bu tarz bahçelerde mobilya tercihi rahatlık açısından genellikle ahşap sedirler olur. Hatta mümkünse L koltuk gibi olan modelleri tercih ederler. Zemin kısmı ya doğal taşlar ile döşenmiştir ya da ahşap ile. Her ikisi de bu tarz için uygundur. Akdeniz bahçe dekorasyonunda kullanılan eşyalarda genellikle eskitme olan ürünler tercih edilir. Aksesuarlarda ise renk renk saksılar ve çiçeklikler gözümüze çarpar. Bazen duvara asılmış vintage bir ayna bile görebilirsiniz.

Japon Bahçeleri

Asya kültüründen gelen bu bahçe tarzı size ve sevdiklerinize huzurlu bir ortam sağlamaya çalışır. Bu bahçelerde kullanılan çiçekler, mini şelaleler ya da dekoratif fıskiyelerin temel amacı ortama dinginlik katmaktır. Çitlerde genellikle bambu ağaçlarının tercih edilmesi sayesinde göz yoran bir görüntü oluşması ortadan kalkar. Japon bahçelerinde bol bol yeşillik ve çeşitli güzellikte çiçekler vardır. Kendinizi ormanda yaşıyormuş gibi hissetmek istiyorsanız eğer bu tarz yaz bahçesi dekorasyonu için kolları sıvamalısınız. Ayrıca zen tarzı bahçeler de japon tarzı ile uyum sağlamaktadır. Tek fark zen bahçesi sudan tamamen arındırılmıştır.

Taş Bahçeleri

Eviniz eğimli arazide yapılandırılmışsa eğer tercih etmeniz gereken yaz bahçesi dekorasyonu kesinlikle taş bahçeleri olacaktır. Küçük çaplı toprak kaymasını önleme açısından çok önemlidir. Ayrıca hangi bitkilerin yetiştiği hakkında bilir bir kişiden bilgi almanız bu durumda önemlidir. Çiçeklerin yanı sıra bahçenizi çok güzel aksesuarlarla dekore edebilirsiniz. Örneğin hasırdan yapılmış pergoleler bu dekorasyon modelinde çok şık duracaktır. Ayrıca bahçeniz için farklı ışıklandırmalar kullanabilirsiniz. Değişik biblolarda bu aksesuarların içinde. Kesinlikle onlara da bir göz atmalısınız. Şimdi isterseniz birkaç resim hakkında biraz konuşalım. Hem bu sayede aklınızda belki birkaç fikir oluşur.

  Bahçe için Salıncak Modelleri Nelerdir?

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri