Yandex
Ev Dekorasyonu

Yaz Bahçesi Dekorasyonu

30.03.2020
171
Yaz Bahçesi Dekorasyonu

Sıcak havaların  yaklaşmasıyla ile birlikte herkes soluğu dışarıda almaya başladı. Dışarı çıkmayı sevmeyen insanlar ise arkadaşlarını, misafirlerini evlerinin balkonlarında ya da yaz bahçelerinde ağırlamaya başladı. Çok fazla evlerde vakit geçirilmeye başlayınca konfor alanımızı biraz değiştirmek isteriz. Yaz aylarında da bu durum balkon ve yaz bahçesi dekorasyonlarında çok sık uygulanmaya başladı. Yeni ve farklı tasarımlar ortaya çıktıkça insanlar çok sık vakit geçirdiği alanlarda hoş bir hava katma çabasına girdi. Böyle olunca daha çok nasıl bir dekorasyon yapabilirim konusu araştırılmaya başlandı. Yaz bahçesi dekorasyonu nasıl olmalı, neler kullanılmalı ya da neler tercih edilmemeli gibi konular hakkında biraz yazalım dedik.

Yaz bahçesi dekorasyonu en eğlenceli olan dekorasyonlardan biridir. Güneşin yüzünü göstermesi, çiçeklerin rengarenk açması ile birlikte yaz bahçeniz daha güzel gözükecektir. Her ev dekorasyonunda olduğu gibi yaz bahçesi dekorasyonu için de dikkat edilmesi gerekenler var. Yaz bahçenizin büyüklüğü ne kadar, hangi mobilyalar ya da hangi aksesuarlar kullanılmalı bunlara karar vermek gerekiyor. Aynı zamanda yaz bahçenizde kullanacağınız renklerin evinizin dekorasyonu ile uyum sağlaması da size mutluluk verecektir. Alanınız küçük ise onu genişletmek adına farklı düzenlemeler de yapılabilir. Doğru mobilyaları kullandığınız takdirde yaz bahçeniz normalden daha büyük gözükecektir. İhtiyacınız olmayan şeyleri yaz bahçenizde kullanmazsanız eğer hem görsel hem boyut anlamında iyi olacaktır. İsterseniz şimdi yaz bahçesi dekorasyonunda kullanması gereken mobilya ve aksesuarlardan bahsedelim.

Yaz Bahçesi Dekorasyonunda Zemin Nasıl Olmalı?

Yaz bahçesi dekorasyonlarında zemin olarak çoğunlukla çim ya da ahşap ürünler tercih ediliyor. Bazen seramik taşlar ya da mermerde bizi karşılayabiliyor. Yaz denilince akla çok sıcak havalar geldiği için çim, mermer ya da seramik taşlar istediğiniz özellikleri gösterecektir. Ancak çocukların varsa eğer seramik ve mermer biraz tehlikeli olabilir. Onun yerine çim ve ahşap daha kullanışlı olacaktır. Ahşap ıslanırsa bir problem olur mu diye düşürseniz eğer, suya dayanaklı birçok ahşap olduğu için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yaz bahçesinde asıl kullanılması gereken ne diye soracak olursanız eğer, bizim önerimiz kesinlikle çim olması gerektiğidir. Size tam olarak bir yaz ve bahçe havasını sunacaktır. Çiçeklerinizle müthiş bir uyum sağlar. Ayrıca toprağa bastığınızda bütün stresinizi atmanıza yardımcı olur. Sadece bakımı biraz sizi zorlayabilir ancak seviyorsanız işler daha kolay gelir.

Çim yerine ahşap ya da seramik taşlar tercih etmek isterseniz eğer, dekorasyonunuza uyum sağlayacak birçok ürün seçeneğine sahipsiniz. Son zamanlarda ev dekorasyonu için tercih edilen desenli seramik taşları yaz bahçesi dekorasyonunuz için de kullanabilirsiniz. Ya da yaz bahçenizde mobilyalarınıza uygun farklı renklerden oluşan ahşap zemin taşlarını tercih edebilirsiniz. Aslında bu seçim evinizin dekorasyonu ile de doğru orantılı olacaktır. Country tarz, iskandinav tarz için ahşap çok kullanışlı olur. Çim ise her ev tarzına uyacak özelliktedir. Seramik taşlar ise daha çok klasik ya da modern evler için kullanılabilir.

  Teras Dekorasyon Fikirleri

Yaz Bahçesi Dekorasyonu İçin Mobilya Seçimi

Öncelikle mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken üç şey vardır. İlk olarak bahçenizin boyutu ikinci olarak mobilyanın nasıl ve ne renk olacağı son olarak ise mobilyada kullanılan malzeme. Bu üç şeye dikkat ettiğiniz zaman işiniz daha da kolaylaşacaktır. Bahçe mobilyanızı daha çok yazın kullanacağınız için güneşe ve olası yağmur yağışlarına dayanaklı olacak şekilde seçmelisiniz. Ya da biz mobilyaları çardak gibi kapalı bir alanda muhafaza edeceğiz diyorsanız çardağınızı olası hava değişikliklerine göre uyumlu hale getirmelisiniz.

Mobilya seçimlerinde daha çok ahşap üzerine minder modeller kullanılıyor yaz bahçesi dekorasyonu için. Uzun zaman önce plastik modeller de çok fazla tercih ediliyordu ancak dayanıklığı az olduğu için artık tahta malzemeden yapılan ürünler kullanılmaya başlandı. Metal vb. ürünleri görmek ise neredeyse imkansız. Çünkü yaz bahçesi dekorasyonunun havasını yansıtmıyor. Ve kullanımı ahşap ürünlere göre daha zor. Bu yüzden yaz bahçesi dekorasyonu için en uygun ürünler hasırdan ya ahşap gibi tahta ürünlerden yapılmış eşyalardır.

Ayrıca yaz bahçesi için mobilyalara ek olarak çardak ya da pergola da tercih edebilirsiniz. Yaz bahçesi için aldığınız mobilyanızı bazı olumsuz hava koşullarına karşı biraz da olsa korur. Son zamanlarda farklı tasarımlarda çardak ve pergolalar çıkmaya başladı. Yaz bahçenizin dekorasyonuna en uygun ürünü bulabilirsiniz. Hem renk hem model olarak.

Yaz Bahçesi Dekorasyonu İçin Aksesuarlar

Yaz denilince insanın yaşama sevinci yerine geliyor, hayat enerjisi artıyor. Hele ki yaz bahçesine sahip olanlar ise evlerinden çıkmak istemiyorlar. Kendi özel alanlarını istedikleri gibi dekore ediyorlar. Renkler, zemin düzeni, mobilyalar derken dekorasyon için olmazsa olmazlardan aksesuarlarda işin içine giriyorlar. Yaz bahçesi her ne kadar çimlerin ağaçların içerisinde olsa da dekor ürünü olarak kullanılan aksesuarlar ortama farklı bir hava katıyor. İsterseniz hemen bahsedelim bu dekor ürünleri neler.

  Lüks Bahçe Dekorasyonu Tercihi

Öncelikle bahçenizde her ne kadar ağaç ya da çim olsa bile asla vazgeçilmeyen şeylerden biri tabi ki renkli saksılar eşliğinde bahçeye konumlandırılmış çiçeklerdir. İsterseniz mobilyaların yanlarına isterseniz de çardağınızın ve ya pergolanın üstüne asabilirsiniz. Çiçekler tamam ise sıra geldi küçük heykeller, objeler. Boyutu size bırakıyoruz. İsterseniz büyük olanları da tercih edebilirsiniz. Geceleri hem aydınlatmak hem de ortama şık bir hava katmak için iplere dizilmiş ampul ya da küçük led ışıklardan yararlanabilirsiniz. Zeminde ahşap parkeler tercih ederseniz aksesuar olarak ince kilimleri kullanabilirsiniz. Masa üzerine farklı şamdanlar küçük semboller ekleyebilirsiniz. Renkli vazolar ve abajurlar da yaz bahçesi dekorasyonu için vazgeçilmez ürünlerdendir. İsterseniz aklınızda daha kolay fikir oluşması için paylaştığımız resimlere bir göz atın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri