Ev Dekorasyonu

Yataklı Masa Modelleri

04.03.2020
277
Yataklı Masa Modelleri

Evimiz her birimizin yaşam alanı ve bu yaşam alanı herkes için oldukça önemli. Gün sonunda evimize döndüğümüzde dinlenebileceğimiz, sabah kalktığımızda ise motive olarak ayrılabileceğimiz en önemli yer evimiz. Elbette bu düzeni sağlamak oldukça zor. Evi taşıma aşamasında eve uygun dekore etmek, dolap renklerinden duvar renklerine kadar karar vermek ince bir ayrıntı ve özen gösteriyor. Evin uyumlu olmasına dikkat ettiğimiz kadar elbetteki göze hitap edecek şekilde eşyaların konumlandırılmasına da dikkat ediyoruz. Hem mümkün olduğunca rahat hareket alanı kalması açısından hem de göze şık gelmesi açısından eşyaları düzenli bir şekilde yerleştirmemiz gerekir. Bunu yaparken alandan kısmakta önemli bir detay. Şimdi yataklı masa modellerinden bahsedeceğiz.

YATAKLI MASANIN SUNDUĞU İMKANLAR

Eşyaları mümkün olduğunca kullanışlı tercih etmek alanı kaplamaması açısından oldukça kurtarıcı olacaktır. Hem aile evi hem öğrenci evi için dikkat edilen bu noktalar aslında küçük öğrenci evleri için daha tercih edilebilir. Küçük olan alanı mümkün olduğunca verimli kullanmak herkesin tercihi olur. Aile evinde ise bu genelde çocuklara rahat alan kalması açısından başvurulan bir yöntem olabilir. Yataklı masa modelleri, gömme dolaplar aslında hem en kullanışlı hem de en az yer kaplayan eşyalardır.

Örnek vermek gerekirse 1+1 bir ev veya stüdyo bir daire için en kullanışlı modeller genelde birden çok işleve hizmet eden eşyalardır. Örneğin; açık bir mutfak, L koltuk ve yataklı masalar bunlardan bir kaçıdır. Yataklı masalar evin küçüklüğüne göre değil yatak odanın küçüklüğüne göre de karar verilebilir. Bazı odalar sadece bir yatak sığabilecek büyüklükte olabiliyor. Böyle odalar için hem yatak hem de masa olarak kullanılabilecek aşırı kullanışlı olan yataklı masalar kurtarıcı bir parçadır. Gömme dolapta olduğu takdirde oda tam olarak bir yatak odası olabilir. Yataklı masaların kullanım biçimleri eşyanın tarzına göre farklılık göstermektedir. Bazı modellerde yatak üstte, bazılarında altta, bazılarında yanında, bazılarında ise açılır kapanır şekilde olabiliyor. Evin dizaynına, odanın şekline ve tarzına göre bu tercihler de elbette değişebiliyor. Tek özellikleri ise birden fazla işe hizmet etmeleri ve kullanışlılık olarak tek bir eşyadan daha önde olmalarıdır.

RANZALI YATAKLI MASA MODELLERİ

İki şeyi bir arada kullanmak ve tek bir eşyadan mümkün olduğunca fazla faydalanmak hepimizin isteyeceği bir durum. Bu tip yataklı masa modelleri genellikle küçük ve geniş tip odalarda kullanılıyor. Yatak üst katta alt katta ise çalışma masası yer alıyor. Öğrenci evlerinde kullanılması için oldukça elverişli olan bu tip ranzalar hem ekstra masraf hemde alan kaybı yaratmıyor. Hem her an elinizin altında çalışabileceğiniz hemde yatabileceğiniz bir yatak oluyor. Çocuklar için ise bu tip yataklar oyun alanı yaratmak için de eğlenceli bir hal alabiliyor. Bunun dışında ranzalı yatakların yanında yer alabilen çekmeceler odaya başka bir eşya gerektirmeyecek kadar kullanışlı olabiliyor. Aslında tek bir eşya sizin için hem yatak, hem dolap hem de çalışma masası haline dönüştürülebiliyor. Bu açıdan hem yerden hem de cebinizden kısarak faydalanabiliyorsunuz. Dekor olarak çok çeşitleri bulunduğundan odanın ambiyansına uygun modeli mutlaka bulacaksınızdır veya siz istediğiniz renkleri yaratmakta özgürsünüz. Hayalinizdeki odayı siz kendi çabalarınızla da süsleyebilirsiniz. Bazı geniş ranzalarda ise iki yatak bulunabiliyor. Biri üstte biri altta masanın yanında olmak üzere iki kişinin yatabileceği şekilde dekore edilebiliyor. Böylelikle hem iki kişinin kullanabileceği masa hem de yatabileceği yatak oluyor. Böyle bir durumda sadece yerden değil iki kişilik yatak masrafından da kısılmış oluyor. Bu tip ranzalar özellikleri kardeş odalarının vazgeçilmezi.

  Modern Yatak Dekorasyonu

AÇILIP KAPANAN YATAKLI MASA MODELLERİ

Bazı durumlarda evimiz yeterince eşya almaya müsait ve ferah olmayabiliyor. Böyle zamanlarda evinizin şıklığından ödün vermeden döşemek yataklı masa modelleri sayesinde mümkün. Stüdyo veya 1+1 bir daireyi düşünürsek az yer olduğundan hem dolap hem masa hemde yatak olarak kullanılabilen çok kullanışlı modeller mevcut. Örneğin duvara dayayacağınız raflı bir dolap evinize şıklık katmakla birlikte aynı zamanda sizin yatağınız olabilir. Açılıp kapanan ve kapandığında dolap görüntüsü veren yataklar yer olarak size çok büyük avantaj sağlar. Aynı zamanda dolabın raflarını çeşitli aksesuarlarla süslemek de sizin zevkinize kalmış olur, böyle bir ayrıntıdan da geri kalmamış olursunuz. Hatta yataklı masa modelleri bazen iki yataklı bile olabiliyor. Ranza şeklinde geliştirilen modeller evinize gelecek olan misafirleri veya ev arkadaşınızı da düşünerek tasarlanmış. Üst katı yatak alt katında ise masa ve bir yatak daha olduğundan her evin işini oldukça kolaylaştıracaktır. Dağınık bir görüntü oluşturmadan size yaşama imkanı veren yataklar kullanışlılıklarıyla en büyük tercih sebebi. Bazı açılıp kapanan iki kişilik yataklarda ise ranza kullanımı yerine dolabı ortadan ikiye ayırarak yapılan yataklar mevcut. Bu model özellikle öğrenci yurtları için birebir uygun bir model denebilir.

EN GİZLİ YATAKLI MASA MODELLERİ

En gizli yataklı masa modellerinde dışarıdan bakıldığında masa değilde başka türlü kullanıma elverişli olan modellerdir. Örneğin ayakkabılık gibi girişte duran bir model aslında dışarıdan bakıldığında gerçekten bir ayakkabılık gibi gözüküyor ve gözü asla yormuyor. Üst kısmı raf olarak yine oda süslerini koymak için kullanılabiliyor. Yanına oturmak için girişe puf konulabiliyor. Tıpkı bir hol havası yaratılabiliyor. Bunun yanı sıra kütüphane havası yaratmakta mümkün. İçine gizlenen yatak ortama hoş bir hava katabiliyor. Üstelik dışarıdan bakıldığında da kimse içerisinde yatak gizli olduğunu düşünemiyor bile. Aslında bu tarz kullanışlı modellerin ne olarak görünmesini istiyorsanız ona dönüştürmeniz mümkün. Bu modelleri özel tasarım olarak yaptırmak veya derin bir araştırmayla içinizden geçeni ve evinize uyacak olanı bulmakta mümkün olabilir. İster çocuk odasına, ister tek kişilik eve, ister stüdyo daireye, isterseniz iki kişilik bir eve uygun çeşitli modeller bulmak mümkün. Ne olursa olsun şıklık benim için önemli diyorsanız alacağınız modelin şıklığına karar vermekte size kalmış. En gizli yataklı masa modellerini de seçebilirsiniz katlanıp açılanları da. Bu tarz modellerin aslında en güzel yanı  da seçimde size özgürlük tanımaları. Yatağı istediğiniz kısma yerleştirebilir ve istediğiniz şıklıkta dekore edebilirsiniz.

ÇİFT KİŞİLİK YATAKLI MASA MODELLERİ

Çift kişilik yataklı masa modelleri ise küçük evde yaşayan çiftler için kurtarıcı bir parça veya sık sık misafir ağırlayan ancak odası olmayan evler için de çok kullanışlı. Bu tip yataklar yine bir dolabın içine gizlenebilir durumda. Bu yüzden dolanbın geri kalanını yine kendi isteğinize göre şekillendirmek size kalmış. Yatağın açılır kısmının altına koltuğunuzu koyarsanız eğer yerden maximum verim elde edebilirsiniz. Bu tip modeller sadece oturma odasına koyma gibi bir zorunluluk yok. Küçük bir yatak odasına sahipseniz eğer yine bu tarz bir yataklı masa modeli tercih edebilirsiniz. Yataklı masa illa masa ve yataktan oluşmakla kalmayıp başka seçeneklerde sunabildiği için odanın daha şık görünmesini kolaylıkla sağlamak sizin elinizde. Kütüphane görüntüsü veren yataklı modeller seçebilirsiniz. Bu tip yataklar duvara monte edilen masaların alt kısmında yere yakın bir yatak olarak da açılabiliyor. Böylece ne olduğunu anlamak imkansızlaşıyor.

  Yatak Odası Dekorasyon Trendleri 2020

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri