Yandex
Ev Dekorasyonu

Turkuaz Mavisi Salon Dekorasyonu

22.09.2020
46
Turkuaz Mavisi Salon Dekorasyonu

Turkuaz mavisi salon dekorasyonu, genellikle sakinleştirici etkisi sebebiyle tercih ediliyor… Bir başka deyişle turkuaz mavisi renginin dekorasyonda aslında sakinleştirici etkisi ile bilindiğini ve tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bu özel bir renk tonudur ve aslında bu turkuaz renginin bir başka ismi ise “Türk Mavisi” olarak geçer. Turkuaz rengi olarak bildiğimiz bu rengin tam olarak 6 tona sahip bir renk olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu renk, hem maviye hem yeşile çalan bir renk olarak tarif edilebilir.

Turkuaz mavisi salon dekorasyonu için sık kullanılan bir renk olmaya başlamıştır. Çoğu zaman da bu renk, turkuaz mavisi dendiği kadar turkuaz yeşili şeklinde de isimlendirilir. Biz de bu yazımız içerisinde dekorasyonunuz üzerinde etkili olabilecek ve ferah, sakin bir salona sahip olabilmenizi sağlayacak turkuaz mavisi stilinden bahsedeceğiz.

Turkuaz Mavisi – Turkuaz Rengi

Turkuaz mavisi – turkuaz rengi, diğer bir ismi ile Türk mavisi olarak ülkemiz içerisinde kullanılan renklerdendir. Ayrıca rengini ise ülkemizde var olan turkuaz minerallerinden alır. Bu açıdan aslında bu turkuaz rengi, bir anlamda da Türkler ile birlikte anılan bir tür renk olmuştur. Renk şeklinde anılması ise aslında 1573 senelerine kadar dayanıyor. Kısacası tüm dünya üzerinde pek çok yerde bu renk, Türk rengi olarak tanınıp biliniyor. Ev dekorasyonu açısından kullanımına baktığımız zaman ise modasının hiçbir zaman geçmediği bir renk olarak söyleyebiliyoruz.

Tabii renkler kategorisi içine girmeyi başaran turkuaz rengi, yeşil ile mavi renklerin karışımlarından bir araya gelmekte… Farklı alt tonları da bulunuyor tabii. Özellikle de gök mavisi şeklinde isimlendirilen ton ve bir de yeşil renge çalan inci turkuaz rengi tonu, rahatlatıcı ve aynı zamanda sakinleştirici etkisi sayesinde dekorasyon alanında popülerleşmiş renkler içerisinde yerini alıyor.

  2020 Yeni Küçük Ofis Dekorasyonu

Turkuaz Mavisi Salon Dekorasyonu Fikirleri

Turkuaz mavisi salon dekorasyonu fikirleri içerisinde öncelikle sakin bir ortam yaratmak isteyenlerin bu renge yönelmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Soğuk renkler sınıfında yerini almış olan bu turkuaz rengi, rahatlatıcı etkisiyle tanınan bir tür renk grubu… Bu açıdan turkuaz, salon dekorasyonlarında ve bir de yatak odası dekorasyonlarında çok ideal olan bir renk! Geçmiş zamanlara bakacak olursak da Osmanlı döneminde dünyaca tanınan eşsiz çini örneklerinde bu turkuaz renginin çok sık bir biçimde kullanıldığını fark ederiz.

Bu turkuazı, salonunuz içerisinde kullanmanız için pek çok neden bulabilirsiniz. Huzurlu ve sakin bir atmosfer arayanların ilk tercihi olabilir. Yanı sıra hemen her mevsim tazeliğini koruyabilecek olan bir ev dekore edebilmek için de en ideal olan renklerden biri… Üstelik bu turkuaz renk, gerek giyim alanında gerek dekorasyon alanında modası asla geçmeyen renkler içerisinde bulunuyor. Bu renk ile yapabileceğiniz salon dekorasyon örnekleri ise galerimizde yer alıyor:

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri