Yandex
Ev Dekorasyonu

Suntalam Nedir – Mdf İle Farkları Nelerdir?

22.09.2020
52
Suntalam Nedir – Mdf İle Farkları Nelerdir?

Suntalam nedir – Mdf ile farkları nelerdir? Öncelikle suntanın ne olduğundan bahsetmek gerekiyor. Talaş diye de bilinmekte olan, rendelenmiş şekildeki ağaç tozundan türlü kimyasal ve tutkalın birleşerek plaka biçimine getirilmesinden meydana gelen malzemeye sunta diyoruz. Suntalam da “lam” şeklindeki ekten de anlayacağınız üzere bu malzemenin lamine bir işlem uygulanması sonucunda elde edilmektedir.

Suntalam nedir – Mdf ile farkları nelerdir? Merak edilen bu sorulara cevap olarak yazımızda farklı veriler sunacağız. Ancak suntalam için rutubete ve suya karşı dayanıklı olan ikinci bir katman kaplanıp preslendiğini de söyleyelim. Dolayısıyla sunta ile suntalam malzeme, mobilya sektöründe çok sık şekilde kullanılmaktadır. Bu malzeme türlerine alternatif olabilecek bir değişik seçenek de MDF malzeme tipidir. Bunlar arasında ise türlü farklar mevcuttur.

Sunta-Suntalam-Mdf Malzemeler: Suntalam Nedir – Mdf ile Farkları Nelerdir?

Sunta-Suntalam-Mdf Malzemeler: Mdf ile farkları nelerdir? Burada bu üç malzemeden ve farklarından bahsetmek istiyoruz. Sunta, talaştan meydana geldiğinden dolayı plaka biçimine sokulurken parçacıklar arasında bazı boşluklar oluşabilir. Bu boşluklar ise bu malzemenin dayanıklılık gücünü olumsuz açıdan etkileyen faktörlerden biridir. Ayrıca Mdf ve suntalam ile kıyaslandığı zaman sunta malzeme, rutubete ve neme karşı çok daha dayanıksız bir durumdadır.

Mdf malzeme, ağaç parçacıklarının sunta malzemeden çok daha yoğun biçimde birleştirilmesiyle meydana getirilir. Bu yüzden de sunta malzeme ile kıyaslandığı zaman fiziksel darbelere karşı da rutubet ve nem gibi şartlara karşı da dayanıklılığı çok daha yüksektir.

MDF ile Suntalam Kullanım Alanları

MDF ile suntalam kullanım alanları nelerdir? Mobilyalarda özellikle komodin, şifonyer, gardırop gibi eşyaların iskeletince ve kapak bölümlerinde bu malzemelerin kullanıldığını görmekteyiz. Genel olarak da maliyeti sebebiyle dışardan bakıldığı zaman görülmeyen iskelet bölümlerinde sunta malzeme kullanımına başvurulmaktadır. Ürünün daha dayanıklı ve daha estetik görünmesini sağlayabilmek adına kapak kısımlarında ise MDF malzeme kullanılır. Yine kapak ve iskelet için bu suntalam malzemeler de tercih edilebilmektedir.

  Modern Duş Modelleri 2020

Ortam şartları mobilyaların yapılacağı malzemeleri belirleme konusunda oldukça önemlidir. Banyo için üretilen bir mobilyanın malzemesi, fazla rutubet ve neme maruz kalma ihtimaline göre seçilir. Dolayısıyla banyo gibi alanlarda kullanacağınız mobilya ürünlerinin bu ortamın koşullarına dayanıklı olması gerekir. Bu anlamda mutfak ve banyo gibi ıslak olabilecek mekânlarda genel olarak ya MDF malzeme ya da suntalam malzeme ile mobilyalar üretilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri