Yandex
Ev Dekorasyonu

Sedir Nedir Nasıl Kullanılır ?

19.10.2020
31
Sedir Nedir Nasıl Kullanılır ?

Sedir nedir  nasıl kullanılır ?Öncelikle sedir kelimesi anlamından ve kullanımından bahsederek konuya başlamak gerekiyor. Sedir, kelime olarak dilimiz içerisinde sık sık kullandığımız kelimelerden bir tanesi şeklinde karşımıza çıkıyor. Sedir kelimesi ise pek çok başka kelime gibi Arapça lisanından dilimize geçmiş olan bir kelimedir.

Sedir nedir nasıl kullanılır? Bu noktada TDK sözlüğüne baktığımızda sedir kelimesi iki farklı anlamı ile karşımıza çıkar. Sedir kelimesinin bu iki anlamı şu şekilde verebiliriz:

 • Arkalıksız, yastıklı ve üstü minderli olabilen, yatmaya veya oturmaya yarayan bir ev eşyası, bir divan.
 • Kozaklılardan, çiçekleri açık yeşil ya da sarı renkli olan, boyu 40 metre olabilen ve de kerestesi yapı işlemlerinde kullanılabilen bir tür orman ağacı, bir dağ servisi.

Sedir Nedir Nasıl Kullanılır ve Şark Köşesi Nasıl Olur?

Sedir nedir nasıl kullanılır ve şark köşesi nasıl olur? Aslında sedir ile şark köşesi kültürü, birbirini tamamlayan kültür ögeleridir. Şark köşesi, bildiğiniz gibi Anadolu’da yaygın olan bir dekorasyon modeli ve kültürüdür. Oldukça eski zamanlara dayanan bu şark köşesi kültürü, bugün hâlâ yaşatılmaktadır. Ülkemizde ve aynı zamanda dünyanın farklı yerlerinde Türkler, iş yerlerini veya evlerini şark odası dekor stili ile tasarlamaktadır. Bunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Ancak temel nedenlerini şu şekilde iki maddede özetleyebiliriz:

 • Kendi Türk kültürümüzü yansıtması, başlıca nedenlerdendir. Farklı bölgelerden ya da Batı’dan alınmış değildir ve dolayısıyla özenti olan bir kültür unsuru da değildir.
 • Ayrıca diğer neden ise çok farklı türde bir tasarım modeline sahip olmasıdır. Bu dekor şekli, aynı zamanda insanların sıcak sohbet etme ortamlarına kavuşmalarını sağlar.

Bütün bunlara bakarak şark köşesinin aslında Doğu kültürüne ait bir tasarım modeli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca sedir ile olan bağlantısı ise şark köşelerinin genelde ya sedirlerden ya da minder takımlarından meydana getirilmesinden dolayıdır. Bu sayede sıcacık bir muhabbet alanı/ortamı hazırlanmış olur. Ayrıca yerde kilimler veya eski tip halılar kullanılması da bu dekorların vazgeçilmez parçalarındandır.

  Albimo Koltuk Takımı Modelleri 2020

Şark Köşeleri Nasıl Yapılabilir?

Şark köşeleri nasıl yapılabilir? Şark odası oluşturabilmek için belli yöntemler vardır. Bu noktada gereken malzemelerin elinizde hazır bulunması durumunda yapılacak şey aslında çok basittir. Bunlardan biri de sedirlerdir ve yaygın şekilde kullanılır. Hepsini sayacak olursak şu örnek unsur ve eşyalarla şark köşesi yapabileceğinizi söyleyebiliriz:

 • Sedirler,
 • Minderler,
 • Zemin için kilimler veya eski tip halılar,
 • Duvar için kilimler veya eski tip halılar,
 • Duvara monte edilmiş ahşap raflar,
 • Ahşap raflar üzerine konulabilecek bakır cins aksesuarlar,
 • Orta alan için bir masa veya sehpa,
 • Orta alana bir bakır cins sini ve ahşaptan ayaklar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri