Yandex
Ev Dekorasyonu

Saten Boya Renkleri

24.02.2020
406
Saten Boya Renkleri

Yaşam alanımızın rengine karar vermek çoğu zaman evle ilgili çoğu şeye karar vermekten daha zor olabiliyor. Aslında her şeyin başlangıcı fırçanın ucundaki boyaya göre şekilleniyor. Renklerin gücüne inanarak verdiğiniz her karar yaşam enerjinizi olumlu veya olumsuz olarak etkiliyor. Bu süreçte her şeyi birbirine uydurmak hiçte kolay değil çünkü hem bir rengin birden fazla tonunun olması hem de seçeceğiniz rengin konsepte uygun olmasını sağlamak oldukça zor. Aynı zamanda her rengin kendi içinde belirli bir tarzı da vardır. Eğer bir ev döşüyorsanız mutfaktan banyoya kadar renklerin uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak bu o kadarda kolay değil. Salon için daha özel renkler ararken mutfak için seçeceğiniz saten boya renklerinden beklentileriniz elbetteki farklı olacaktır. Duvar boyalarınızın rengi evinizin büyüklüğüne, camların sıklığına, pencere büyüklüğüne ve ışık alma kapasitesinden aydınlatma özelliklerine kadar farklılık gösterir. Bu yüzden yüzlerce ton arasından doğru olanı seçmek gerekir. Saten boya renkleri evinizin duvarına hoş bir yarı mat görüntü ve yumuşak bir canlılık verir. Yaşadığınız alanın özgün ve size ait olmasını istiyorsanız sizin zevkinizden mutlaka bir kaç parça eklemelisiniz. Bunun ilk adımlarından biri de duvara vuracağınız boyadır. Her şey o renge göre tasarlanacaktır ve bu yüzden o rengin sizi yansıttığından emin olmalısınız bunun yanı sıra bütünlüğü sağlamaya da dikkat etmelisiniz.

SATEN BOYA TİPLERİ

Her alanda ve herkesin tercih edeceği boya tipi farklı olacaktır. Bu noktada boya tiplerini tanımakta fayda var. Çocuklu bir ailenin veya kalabalık bir evin seçeceği boya tipiyle yalnız yaşayan yetişkin insanların tercihi aynı olmayabiliyor. Boya tipleri bize yaşam alanımızda kolaylık sağlayabiliyor. Leke yapmama özelliğinden dolayı çocuklu ailelerin veya kalabalık bir evin hatta bir çok kurumun da seçimi çoğunlukla saten boyadan yana oluyor. Saten boya dekoratif boya kategorisinde yer alıp, yarı mat özelliğe sahip bir boya tipidir. Saten boyayı diğer boya tiplerinden ayıran özelliği su bazlı olarak üretilmesidir. Su bazlı olmayan boyalara ise sentetik bazlı boyalar adı verilir. Sağlık açısından da su bazlı boyaların tercih edilmesi daha doğal karşılanır. Boyanın su bazlı olup olmadığını anlamak için ise ıslak bir bez ile duvarı silmek ayırt edici olacaktır. Eğer beze renk geçiyorsa su bazlı yani sentetik boyadır. Geçmiyor ise boyanın tiner ile inceltildiğini söylemek mümkündür. Bu tip boya türüne sıkça rastlamak mümkündür. Fiyat olarak saten boya elbetteki diğer boya tiplerine göre bir tık daha pahalıdır. Bu uygulamanın hem işçiliği hem de malzemesi diğerlerinden farklıdır. Saten boya ile aynı zamanda devamlı badana yapmak durumundan da kurtulabilirsiniz.

  Üç Boyutlu Duvar Kağıdı Çeşitleri

Saten boyayı tercih edenler genellikle çocuklu aileler, odaların hepsini olmasa bile en azından çocukların odasını saten boya yaptıklarını ve herhangi bir karalama durumunda lekeden kolayca silip kurtulabildiklerini dile getiriyor. Okul duvarlarını, dış etmenlerden dolayı içerisini fazlaca kirleten evin konumundan dolayı saten boya yapmakta bu noktada mantıklı bir karar olacaktır. Saten boya renkleri olarak diğer kategorideki boyalardan ayrılan özel bir renge sahip olmamakla birlikte her boya tipi gibi renk skalası oldukça geniştir. Marka bazlı olarak renk çeşitliliği değişebilir ancak saten boya renkleri denebilecek özel türde bir renk grubu yoktur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri