Yandex
Ev Dekorasyonu

Salonunuz İçin Duvar Kağıdı Önerileri

22.02.2020
215
Salonunuz İçin Duvar Kağıdı Önerileri

Ev dekorasyonu, başlı başına bir evi ya da odayı yeni baştan yaratmak demektir. Bu dekorasyonu bazen büyük değişimler ile bazen de yapacağınız küçük dizaynlar ile elde edebilirsiniz. Büyük değişimler genellikle uzun yıllar geçtikten sonra tercih ediliyor. Ancak evinizde ufak değişikleri her zaman yapabilirsiniz. Mesela yeni aksesuarlar alıp salonunuza farklı bir hava katabilirsiniz. Bahsettiğimiz aksesuarlar çiçek olabilir, duvara asabileceğiniz tablolar olabilir bunlar gibi birçok ürünü salonunuza uyacak şekilde tercih edebilirsiniz. Ya da duvarınızın bir kısmında kullanacağınız duvar kağıdı salonunuza yeni bir soluk getirecektir. Bu konuda çok şanslısınız. Seçebileceğiniz o kadar çok duvar kağıdı var ki. Tek önemli olan salon dekorasyonu konusunda hangi tarzı tercih etmiş olduğunuz. Salon dekorasyon tarzınız hazırsa, salonunuz için duvar kağıdı önerilerini vermeye başlayabiliriz demektir.

Az önce de söylediğimiz gibi duvar kağıtları konusunda o kadar çok seçeneğe sahipsiniz ki salonunuza hangi dekorasyonu uygularsanız uygulayın çok yakışacaktır. Ancak duvar kağıdını salonda doğru kullanmak çok önemlidir. Büyük desenli bir duvar kağıdı tercih ederseniz, salonun her duvarına uygulamayın deriz. Yoksa büyük desenler gözünüzü yorabilir ve sonucunda çok çabuk sıkılabilirsiniz. Bu durumun yaşanmaması için seçtiğiniz duvar kağıtlarının desenlerine dikkat edip döşemelisiniz.

Ayrıca renkli duvar kağıtları son zamanların trend ev dekorasyon ürünlerinden biri olmuştur. . Evi süsleyen ve lüks gösteren renkli duvar kağıtları odanın; tarzına, mobilyalarına, ebatlarına ve stiline göre değişiklik gösterebilir. Duvar kağıtları kullanılan mekanları dikkat çekici bir görünüme büründürür ve odanın atmosferini tamamen değiştirir. Her yıl bir yenisi çıkan duvar kağıtları yaptırıldığında, uzun yıllar pişman olmadan kullanımı sağlayacak renk ve desenlerde seçilmelidir.

Salonunuz İçin Duvar Kağıdı Nasıl Olmalı?

En çok duyduğumuz sorulardan biri salonunuz için nasıl bir duvar kağıdı tercih etmeliyiz. Aklınızda oluşan fikirlerin arasından bir seçim yapmak istiyorsanız ilk olarak salonunuzu hangi tarzda döşediğinizi göz önünde bulundurun. Modern mi, klasik mi, iskandinav mı ya da etnik bir tarz mı.? Bunlar gibi birçok tarz olduğu için duvar kağıtlarını da her tarza uygun üretiyorlar. Salon dekorasyon tarzınıza uygun duvar kağıdınızı seçtikten sonra iş hangi duvarı kaplamak istediğinize geliyor. Çok renkli ve desenli bir model seçtiyseniz bütün duvarları kaplamak yerine televizyon ünitenizin arkasını duvar kağıdı ile kaplamayı düşünebilirsiniz. Ya da televizyon ünitesi ile duvar kağıdı çok uymaz diyorsanız, ikili veya üçlü koltuğun hemen arka duvarı sizin için uygun olacaktır.

  Modern Salon Duvar Dekorasyonu

Gelelim bir diğer soruya, küçük desenli ve açık tonlarda bir duvar kağıdı kullanıyorsanız nasıl olmalı? Beyaz tonlarında üzerinde minik geometrik şekiller ya da küçük çiçekler varsa bütün salon duvarlarını bu duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz. Ancak mobilya seçiminiz bu duvar kağıdı için biraz daha sakin olmalıdır. Yani duvar kağıdı ile mobilya renklerini de birbirine uyacak şekilde tercih etmeye dikkat edin deriz. Ayrıca duvar kağıtlarının şöyle bir özelliği de var. Duvar boyalarına göre daha kolay temizlenebiliyor. Ve kiri çok fazla göstermiyor. Hem artık teknolojinin ve tasarımların ilerlemesi sayesinde duvar kağıtları kolayca çıkarılıp değiştirilebiliyor.

Salonunuz İçin Duvar Kağıdı Örnekleri Nelerdir?

Mermer Desenli Duvar Kağıtları

Ev dekorasyonunun son zamanlarında olmazsa olmazlarından olan bir ürün mermer desen diyebiliriz. Masalarda, dekoratif eşyalarda çok fazla rastlıyoruz derken şimdi de karşımıza duvar kağıtlarında çıkmaya başladı. Salonunuzda modern bir hava hakim ise bu mermer desenli duvar kağıtları tam sizlik diyebiliriz. Ortama bambaşka bir hava katma konusunda çok başarılı bir üründür. Bu mermer desenli duvar kağıdını televizyon ünitesinin arka kısmına monte ettirmenizi tavsiye ederiz. Mobilyalar ile müthiş bir uyum sağlayacaktır. Mermer deseniniz çok yoğun değil ise bütün duvarı kaplayabilirsiniz. Beyaz tonlarına yakın olduğu için gözünüzü yormaz.

Eskitmeli Duvar Kağıtları

Artık her konuda moda 90’lı 80’li yıllara doğru gitmeye başladı. Önce giyim kuşam ile başlayan bu vintage görüntü, şimdi ev dekorasyonunu da içine almış durumda. Mobilyalardan tutunda aksesuarlara kadar her üründe karşımıza çıkabiliyor. Ben eşyalarımda kullanmak istemiyorum diyorsanız da salonunuz için kullanacağınız duvar kağıtları size bu konu da yardımcı olacaktır. Genellikle gri tonlarının hakim olduğu bu eskitmeli tarzda, tek duvar kaplanır. Koyu tonlar hakim olabileceği için odayı küçük ve karanlık göstermemesi açısından en uygun tek duvar olacaktır. Ancak krem tonlarında tercih ederseniz bütün duvarları eskitmeli duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz.

  Retro Koltuk Modelleri 2020

Çiçek Desenli Duvar Kağıtları

Salonunuzda her daim bahar havasının yaşanmasını istiyorsanız, ancak bunu nasıl yapacağınıza hala karar veremediyseniz çiçek desenli duvar kağıtları size yardımcı olacaktır. Country ve iskandinav tarz için kullanabileceğiniz bu duvar kağıtları salonunuza bambaşka bir hava katacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu var. Kullanılan çiçeklerin büyüklüğü. Daha önce de söylediğimiz gibi duvar kağıtları ve mobilyaların renkleri, desenleri birbiriyle doğru orantılı olmalı. Açık renklerde mobilya seçiyorsanız çiçekler büyük olabilir. Ancak mobilyada da iddialı bir seçim yapacaksınız, çiçekler ve duvar kağıdının rengini biraz daha sade ve sakin tutmalısınız. Ancak bu şekilde istediğiniz görüntüyü elde ederseniz.

Şehir Desenli Duvar Kağıtları

Duvar kağıtları konusunda seçeneğin çok olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Bu yüzden istediğiniz kadar sınırları zorlayabilirsiniz. Gitmek istediğiniz ya da gidip çok sevdiğiniz bir şehir var ve bunu evinizin bir yerinde görünür hale getirmek istiyorsanız. O zaman o şehri salonunuz da duvar kağıdı olarak kullanmak kadar orijinal ve farklı bir fikir olamaz. Aynı zamanda hangi renklerin kullanılması konusunda her şey sizin elinizde. Salonunuzun rengi uygun olacak bir şekilde dekore edebilirsiniz. Ancak şehir desenli duvar kağıtlarında tek duvarı kaplatmanızda fayda var. Yoksa salonunuz çok sıkıcı bir hale gelebilir. Ve bütün duvarlarda olduğu için gözünüzü yorabilir, şık bir görüntü oluşturmaz.

3D Boyutlu Duvar Kağıtları

Evde canlı bir görüntüden keyif alıyorum diyorsanız 3D boyutlu duvar kağıtlarını kesinlikle kullanmalısınız. Farklı tarzlarda bir salon dekorasyonuna sahipseniz biraz değişiklik yapmak istiyorsanız seçiminiz kesinlikle 3D boyutlu duvar kağıtları olmalı. Herkesin cesaret edebileceğin bir duvar kağıdı değildir, görünüşünden dolayı. Ancak düzgün dekore edildiğinde çok şık bir salon dekorasyonu ortaya çıkar. Dikkat edilmesi gereken konu tek duvar için kullanılması gerektiğidir. Bütün duvarlara uygularsanız her yeri 3D boyutunda görmeye başlarsınız. Ve kaplamak istediğiniz duvar ikili ya da üçlü koltuğun arkası olursa çok daha şık duracaktır.

  Turkuaz Mavisi Salon Dekorasyonu

Bu bilgilerin yanı sıra aklınızda fikir oluşması için resimlere de bir göz atmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri