Yandex
Ev Dekorasyonu

Mutfak Perdesi Modelleri

17.01.2020
426
Mutfak Perdesi Modelleri

Genellikle evimizin her odasına ayrı bir çaba sarf edip olabildiğince özgün ve güzel dizayn etmeye çalışırız. Ancak bir odası için biraz daha fazla özen gösterdiğimiz doğrudur. O da tabi ki mutfağımızdır. Misafirlerimizi ağırladığımız, yorgunluk kahvemizi keyifle içtiğimiz, güzel yemekler yaptığımız ve neredeyse günümüzün tamamını orada geçirdiğimiz bu alan, bizim için ekstra önem taşır. Bu yüzden mutfak perdesi modelleri de dahil olmak üzere beyaz eşyası, mutfak dolapları, yemek masası ve mutfak araç gereçlerine kadar her şeyin birbiriyle uyum içerisinde olması gerekir. Günümüzde birçok farklı mutfak modeli ortaya çıkmaya başladı. Örneğin country, iskandinav ya da bohem mutfak tarzı genellikle daha renkli olan mutfak modelleridir. Modern, avangart ve klasik olan mutfak tarzları ise daha çok tek renktir.

Renkli bir mutfak dekorasyonu modern, klasik ya da avangart dekorasyona göre biraz daha sizi zorlayabilir. Çünkü modern ya da klasik mutfak dekorasyonunun renkleri ve parçaları bellidir. Ancak renkli mutfak dekorasyonlarında her detay için farklı renk düşüneceğinizden dolayı sizin için uğraşlı bir iş olacaktır. Ya da şöyle bir seçenekle işiniz daha da kolaylaşabilir;

Mutfağımda renk istiyorum ama aynı zamanda da modern gözükmeli sade ve şık olmalı diyorsanız, bu istediğiniz görüntüyü mutfak perdesi modelleri ile çok kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. İsterseniz modern ve tek renk kullanılmış mutfağınıza biraz canlılık getirmek için size en yakın ve en beğeneceğiniz aynı zamanda da mutfağınıza uyacak o rengi perdeleriniz de kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak da renkli mutfağınızı biraz sadeleştirmek için açık ve tek renk perdeler tercih edebilirsiniz.

Mutfak Perdesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mutfak perdesi seçiminde bizi etkileyen üç farklı faktör vardır. Mutfağımızın konumu, penceremizin büyüklüğü ve bir diğeri ise mutfağımızı nasıl döşemek istediğimizdir. Bunlar belirlendikten sonra daha kolay bir seçim yapabilirsiniz. İsterseniz ilk olarak mutfağın konumu ile başlayalım;

  Mutfak Dolap Modelleri

Apartmanda oturanların daha iyi bildiği bir durumdan bahsedelim. Genellikle dairelerin pencereleri yan ya da karşı taraftaki apartmana çok yakın şekilde konumlandırılıyor. Neredeyse evin içini görme mesafesinde olan evler olabiliyor. Bu yüzden perde seçiminde ince, açık renkli tüller tavsiye etmiyoruz. Onun yerine renkli, desenli fonlar ya da bir süredir çok kullanılan jaluzi diye tabir edilen perdeleri tercih edebilirsiniz. Bu konuda bir diğer dikkat edilmesi gereken ise mutfağınızın güneş alıp almamasıdır. Mutfağınız hem sabah hem de akşam güneşi alıyorsa eğer perdenizin sararmaması için iyi bir seçim yapmalısınız.

Gelelim penceremizin büyüklüğüne, bu da mutfak perdesi modelleri seçiminde bizi etkileyecek önemli konulardan biridir. Her evin pencere büyüklüğü ya da modeli aynı olmayabilir. Bazı pencereler yuvarlak, küçük kare şeklinde ya da yere kadar uzun olabiliyor. Yere kadar cam olan evlerde farklı renklerdeki ya da desenlerdeki fonları veya jaluzi aynı zamanda zebra dediğimiz perdeleri tercih edebilirsiniz. Her cam boyutuna göre çok güzel mutfak perde modelleri var. O yüzden pencerenize uygun olanı bulma konusunda çok sıkıntı yaşamazsınız.

Ve en keyifli kısım olan mutfak dekorasyonundan bahsedeceğiz şimdi de. Kullanılan her detay mutfağa çok farklı bir hava katar. En büyük örneklerinden biri de çeşit çeşit, renk renk ve bir sürü desene sahip olan perdelerdir tabi ki. Mutfak duvarlarınızda kullandığınız renge göre ya da tercih edeceğiniz dolap ve yemek masanıza göre rengini, modelini belirleyebilirsiniz. Dolaplar ve duvarda tek renk kullanıp perde de canlı bir renkle mutfağınızı bambaşka gösterebilirsiniz. Aynı zamanda country, iskandinav ve bohem tarzdaki mutfaklar için desenli fon perdeleri tercih edebilirsiniz.

Mutfak Perdelerinin Dolaplar Ve Mobilyalar İle Uyumu

Mutfakta vakit geçirmeyi seven herkesin önem verdiği şeylerden biri de eşyaların uyum içerisinde olmasıdır. Birçok tarzda ev dekorasyonu olduğu için kullanılacak dolapları, perdeleri ya da yemek masasını seçmek kolay olmuyor. İsterseniz her tarz için tercih edebileceğiniz mutfak perdesi modelleri ile sıralamamıza başlayalım ki bu sayede seçiminizi biraz daha kolaylaştırmış olursunuz.

  Evidea Mutfak Avize Modelleri

Zebra Perde

Country Mutfak Perdesi Modelleri

Son zamanlarda çok fazla tercih edilen bir mutfak tazı ile başlayalım. Country mutfak tarzı doğallığı sadeliği ve tabi ki ahşap kullanımı ile herkesin ilgisini çekiyor. Beyaz dolaplar, mutfağı tamamlayan açık renkteki beyaz eşya ve onlara uygun yemek masası ile perdelerin uyumu tam içinizi açacak canlı bir görüntü oluşmasını sağlıyor. Country tarzdaki mutfaklarda farklılık yaratmak çok kolay. Küçük dokunuşlar ile istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz. Mesela bu küçük dokunuş neden perdeleriniz olmasın. Krem ve açık yeşil tonlarında döşediğiniz mutfağı ele alalım yine aynı renklerdeki çiçek desenli stor perdeleriniz ile hem uyumlu hem de şık bir hale getirebilirsiniz.

İskandinav Mutfak Perdesi Modelleri

Biraz da iskandinav tarzdaki mutfak dekorasyonundan bahsedelim. İlk bakışta country tarzdaki mutfakla aralarında birçok benzerlik bulabilirsiniz. Ancak iskandinav tarzdaki mutfaklarda country tarza göre en çok tercih edilen renk beyazdır. Bu beyaz mutfağı yine yakın tonlardaki fon, stor, tül ya da jaluzi perdelerle tamamlayabilirsiniz. Ya da tercihinizi sıcak pastel tonlarından yana da kullanabilirsiniz.

Modern Mutfak Perdesi Modelleri

Modern tarzdaki mutfak asla modası geçmeyecek dekorasyonlardan biri olabilir. Hem gösterişli hem de sade bir atmosferi en çok yakaladığımız tarz. Gri, siyah tonlar ya da beyaz ve krem tonlarının en iyi şekilde birleşmesiyle canlı bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu görüntüyü bozmamak için tercih edilecek perdelere biraz fazla özen gösterilmesi gerekmektedir. Kısa katlanabilir yandan duvara asılarak monte edilen kruvaze perdeler sizin için en uygunu olacaktır.

Bohem Mutfak Perdesi Modelleri

Renkleri, desenleri birbirine karıştırmayı çok seviyorum diyorsanız eğer bohem mutfak tarzı tam sizlik. Zıt renkleri bile kullanabileceğiniz bir ortam oluşturabilirsiniz. Pembe duvarlar yeşil dolaplar ve turuncu perdeler ile farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Tek tip olmasını istemiyorsanız eğer desenli perdeler ile canlı bir görüntü elde edebilirsiniz. Bazı bohem tarzdaki mutfaklarda perde boyları cama göre biraz daha kısa tercih edilebiliyor. Mutfak perdesi modellerinde herkesin kullanmaya cesaret edebileceği bir detay değildir bu tarz perdeler.

  Mutfak Fayans Modelleri ve Desenleri

Klasik Mutfak Perdesi Modelleri

Klasik tarzdaki mutfaklarda ise ilk aklımıza gelen annelerimizin beyaz tül üzerine desenli perdeleri oluyor. Ancak zaman ilerledikçe onlarda eskisi gibi tercih edilmemeye başladı. Yerini daha çok stor perdeye bırakan klasik mutfak tarzında, bazen jaluzi dediğimiz perde modeline rastlayabilirsiniz. Ama yine ben desenli tüllerden istiyorum diyorsanız kısa camlar için yapılan uçlarına fransız küpürü işlenen perdeler hem o klasik görüntüyü korur hem de mutfağınıza hol bir hava katar.

Avangart Mutfak Perdesi Modelleri

Gösterişli bir mutfak tercihimdir diyorsanız eğer sizin için avangart mutfak modeli en uygun seçim olur. Bu mutfak tarzına en çok yakışan model kruvazedir. Altın sarısı rengini birçok yerde görebileceğimiz bu tarzda perdeleri uzun tercih edip yanlardan kruvaze şeklinde duvara monte edebilirsiniz. İnce tülün arkasına kalın, güneşi engelleyen storlarla ile güzel bir dekor elde edebilirsiniz. Perdelerinizin arasına altın sarısı renginde ışıltılar ekletip, avangart mutfak dekorasyonu görüntüsünü tam istediğiniz gibi tamamlamış olabilirsiniz.

Tarzlara Göre Mutfak Perdesi Modelleri;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri