Yandex
Ev Dekorasyonu

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanmalıdır?

24.09.2020
29
Mutfak Dolapları Nasıl Boyanmalıdır?

Mutfak dolapları nasıl boyanmalıdır? Mutfağınızda hem klasik ama hem de nostaljik bir atmosfer yaratmayı hayal ediyorsanız, bu yazı sizin için ideal!.. Mutfak dekorasyon stilinizde yenilik yapabilmeniz için en basit yol, aslında mutfak dolaplarınızı güzel bir renge boyamak olacaktır!

Peki mutfak dolapları nasıl boyanmalıdır? Aslında bu boyama işlemini, çok basit birkaç adımı takip ederek kolay bir biçimde uygulayabilirsiniz. Bu sayede de mutfağınızda yepyeni ve şık bir görünüm elde etmiş olursunuz. Tabii ilk aşamada, gerekli malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Sonrasında mutfak dolaplarını boyama adımlarını tek tek uygulamanız gerekmekte…

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanmalıdır – Boyama Öncesi Aşamaları Nelerdir?

Mutfak dolapları nasıl boyanmalıdır – boyama öncesi aşamaları nelerdir? Birkaç kolay adımda bu mutfak dolabı boyama işlemini özetlemek gerekirse öncelikle malzemeleri temin etmelisiniz. Sonrasında ise boyama öncesi yapılacak şu adımları takip etmelisiniz:

  • Dolapları boyamaya başlamadan öncesinde dolap kapaklarında olan kulp gibi kısımları çıkarmalısınız. Bu sayede boyama esnasında zarar görmelerini engelleyebilirsiniz.
  • Dolap kapakları üzerindeki kirlerden ve lekelerden arındırılmalıdır. Bu aşamada bir deterjan kullanmanız mümkün. Yüzey üzerine sürdüğünüz deterjanı ise nemli olan bir bez yardımı ile durulamalı ve sonrasında da kuru olan bir bez yardımı ile iyice kuru bir şekle getirmelisiniz.
  • Boyama kısmına başlamadan öncesinde, menteşe ve cam gibi kısımlarının zarar görmesini engellemek adına maskeleme bantlarından kullanabilirsiniz. Bu tür bantları boya işleminde işinizi basitleştirecek biçimde yapıştırabilirsiniz. Boyama işlemi sona erdiğinde bantları çıkarırsınız ve ortaya kusursuz olan bir görüntü çıkmış olur.
  • Kapaklar ile mutfak dolaplarının dıştan görülen öbür yüzeyleri üzerinde ufak bazı delikler mevcutsa bu delikleri de macun veya alçı kullanıp kapatabilirsiniz. Ayrıca yüzey üzerinde var olan pürüzlerden kurtulabilmek amacıyla da kesinlikle kâğıt bir zımpara alıp zımparalama işlemi uygulamalısınız.
  Ahşap Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dolaplarını Boyama Aşamaları

Mutfak dolaplarını boyama aşamaları, aslında yukarıda saydığımız boyama öncesi aşamalar tamamlandıktan sonra devreye giriyor. Önce hazırlık aşaması olarak yukarıdaki adımları tamamladıysanız şimdi şu adımları takip ederek boyama işlemine geçebilirsiniz:

  • Mutfak dolaplarını boyama işlemi için öncesinden pürüzsüz bir şekle getirmiş olduğunuz yüzeyler üzerine öncelikle bir astar boya atıyorsunuz. Astar düzgünce kuruduktan sonra da bir kâğıt zımpara yardımı ile zımparalama işlemini yeniden yapıyorsunuz. Yeniden yüzey üzerinde oluşmuş pürüzler bu sayede ortadan kalkabiliyor.
  • Astar işlemi sonrasındaki zımparalama işleminin ardından ise ilk kat için boyaya başlayabilirsiniz. Hayal edip seçtiğiniz rengin iyi bir etki oluşturmasını istiyorsanız; bu boyayı aslında iki kat şekilde uygulamanız daha iyi olacaktır. Ama ilk kat boyanız tamamen kurumadan kesinlikle ikinci kat boya işlemine geçmemeniz gerekiyor.
  • Sürdüğünüz boyalar tamamen kuruduysa maskeleme için kullandığınız bantları yerinden çıkarabilirsiniz. Böylece mutfak dolaplarınızı yenileme ve boyama işleminiz bitmiş olacaktır. Ancak uyguladığınız bu boyama işleminin etkisinin daha çok ve daha dayanıklı olmasını diliyorsanız boyalı olan yüzeylere birkaç kat olacak şekilde vernik uygulayabilirsiniz. Bu işlem için ise parlak, mat veya yarı parlak olan farklı özelliklerde üretilmiş vernik türlerinden birini seçmekte özgürsünüz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri