Yandex
Ev Dekorasyonu

Müstakil Ev Maliyetleri

14.10.2020
23
Müstakil Ev Maliyetleri

Müstakil ev maliyetleri hesabı yapılırken yapılacak ilk şey, bu konuda bakanlık tarafından açıklanmış olan güncel inşaat maliyetlerini incelemek ve takip etmek olmalıdır. Bu açıklama da tabii ki Çevre-Şehircilik Bakanlığı ve Hazine-Maliye Bakanlığı aracılığı ile halka duyuruluyor.

Yapılan açıklamalara göre bu evlerin maliyet hesaplarında ise lüks olan inşaatlardan 3.sınıf kalitedeki inşaatlara dek değişik kaliteye bağlı maliyet hesapları bulunmaktadır. Dolayısıyla müstakil ev maliyetleri hesabında da farklı sınıf ve kaliteye göre farklı rakamlarla karşılaşabilmekteyiz. Yani müstakil ev sahibi olmak isteyen kişinin, bu durumda ilk olarak sahip olacağı evin kalite ve sınıfına karar vermesi gerekiyor. Ancak bu kararın akabinde bir maliyet hesabı yaptığında sağlıklı bir neticeye ulaşabilecektir.

Müstakil Ev Maliyeti Hesabına Göre Lüks İnşaat Bedeli

Müstakil ev maliyeti hesabına göre lüks inşaat bedeli, yine ilgili bakanlıklar tarafından açıklanan rakamlar üzerinden yapılabilir. Eğer yaptırmayı düşündüğünüz evin minimum 100 metrekare ve betonarme yapıda olduğunu düşünürsek o zaman bakanlıklarca açıklanan lüks inşaatlar için iskelet inşaatın rakamsal bedeli şöyle verilebilir:

  • Betonarme Karkas:
  • Azami: 11835,79
  • Asgari: 1635,75
  • Orta: 1735,77

Bu hesap, kabataslak biçimde bir inşaat için metrekare başına düşen tutardır. Söz konusu tutarı, yaptıracağınız evin metrekaresi ile çarptığınız zaman ise evin kabaca inşaat maliyeti ortaya çıkmış oluyor. Yani bu hesabı, lüks bir inşaat için yapmış oluyorsunuz. Dolayısıyla 100 metrekare bir ev için bu rakamlara göre yapılacak hesap şudur: 11835,79×100=183.579 TL.

Müstakil Ev İçin 1.Sınıf İnşaat Maliyeti

Müstakil ev için 1.sınıf inşaat maliyeti hesabını ise yazımızın bu kısmında açıklayacağız. Aynı hesabı, bu kez 1.sınıf kalitede olan inşaat üstünden gerçekleştirelim. Yine bakanlık tarafından açıklanmış olan verilere göre 1.sınıf kalitede bir müstakil ev inşaatı için belirtilen iskelet inşaat bedeli şu şekildedir:

  • Azami: 1134,95
  • Asgari: 1033,02
  • Orta: 1083,99
  Vintage Ev Dekorları

Bu hesap verilerine üzerinden 1.sınıf kalite inşaat ile betonarme yapıda müstakil bir ev yapabilmek için yine metrekare çarpımı ile ne kadar bütçe gerektiğine bakabilirsiniz. Bu durumda yine 100 metrekare bir evi baz alacak olursak, yukarıda verdiğimiz açıklanmış rakamlar ile bir bütçe hesabı yapmanız gerekmekte… Dolayısıyla yapmanız gereken işlem şu şekilde verilebilir: 1134,95×100=113.495 TL.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri