Ev Dekorasyonu

Modern Yatak Dekorasyonu

29.04.2020
128
Modern Yatak Dekorasyonu

Evlerimiz aslında her birimizin sığınma alanı. Gün sonunda kabuğumuza çekildiğimiz, kendi kendimize kalabildiğimiz, huzur bulduğumuz yerlerden. Mutluluğumuzun veya mutsuzluğumuzun bağlı olduğu yerlerden diyebilmemiz mümkün. Eve geldiğimizde aslında bizi ilk karşılayan şeylerden biri evimizin dekorasyonu ve ferahlığı oluyor. Evimiz ne kadar kendimize özgü ve rahat döşendi ise içerisinde o derece rahat, mutlu ve huzurlu hissediyoruz. Buna ek olarak elbetteki bütün enerjimizi topladığımız, kendimizi yenilediğimiz yerlerden biri yatak odamız. Yeni güne başlamadan motive olduğumuz, günün sonunda yorgunluğumuzu atmak için koşarak gittiğimiz bir kaçış noktası. Bu yüzden aslında yatak odamızın dekorasyonu, yatağımızın rahatlığı diğer evin bütününden daha da önem arz ediyor diyebilmemiz mümkün. Günümüzde modern yatak dekorasyonu kişiden kişiye farklılık gösterse de aslında iki üç şeye bağlı olarak değişmektedir. Bunlar yatağın tarzı ve duvar dekorasyonundan oluşan ince ayrıntılardır. Fakat bir odaya girdiğinizde o odada en çok ve ilk önce dikkatinizi çeken şey yatağın şekli, yerleştirilme biçimi ve asıl havayı yansıtanlar olarak duvardaki tablolar veya bir duvar kağıdıdır. Bunlar oldukça fark yaratabilecek ve bütün havayı değiştirmeye yetecek ayrıntılardır.

Modern yatak dekorasyon her ne kadar rahatlık ön planda olsa da aslında şimdilerde yatak odasının dekorasyonuyla eşdeğer bir hale geldi. Kimse göze hitap etmeyen bir şeyi kullanmak istemiyor diyebiliriz. Sunum ve görsellik bazı durumlarda konforun önüne geçse de elbette bu bir modern yatak dekorasyon odası için rahatlığın tam olarak geri planda kaldığı anlamına da gelmiyor. Bu noktada dengeyi yakalamak aslında bir çok şeyin önünde geliyor. Denge dediğimiz şey hem yatağın rahatlığından hemde yatak odasında oluşturacağınız havanın geri planda kalmamasından ortaya çıkıyor. Yatak bir yatak odasının domino taşı da diyebiliriz. Yataksız bir yatak odası düşünemediğimiz için aslında odaya asıl şeklini veren şey yataktır. Bunun içinde odanın şekline ve tarzına göre en uygun yatak modelini seçmek oldukça önemli bir detaydır.

  İstikbal Yatak Odası Takımları 2020

MODERN YATAK DEKORASYONUNDA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Modern yatak dekorasyonu öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken şey yatağın şeklidir. Yere yakın yataklar veya yüksek yataklar modern odaların aslında en çok tartışma yaratan konusudur. Yere yakın yataklar odayı olduğundan daha modern gösterir ve gördüklerimizden daha farklı bir görüntü sağlar. Bu da odaya farklılık ve dikkat çekicilik katar. Yerden yüksek yataklar ise aslında görmeye en alışık olduğumuz modeller arasında yer almakla birlikte biraz klasikleşmiş diyebiliriz. Elbette bu noktada oda dizaynı oldukça önem arz etmektedir. Yerden yüksek yatak tercih ettiğinizde onu da modernleştirerek yansıtabilirsiniz, modern bir hava verebilirsiniz. Desenli duvar kağıtları, duvara asacağınız bir kaç tablo ve yatağın üstüne örteceğiniz örtüler havayı oldukça değiştirecektir. Yerden yüksek yatakların avantajları ise iki türlü kullanıma müsait oluşu. Hem klasik hem de modern görünüm yansıtmak sizin elinizde çünkü bu tamamen dekora bağlıdır. Sıkıldığınızda tarz değiştirme olanağı sağlar. Ancak aynı şeyi yere yakın yataklar için söyleyemeye biliriz çünkü kendisi zaten modern yatak dekorasyonu olduğundan klasik havası vermeniz oldukça zordur. Bunun dışında eksi ve artıları olarak yüksek yatakların alt kısmında bazası olduğu için size saklama alanı sunmaktadır ve oldukça kullanışlı olmaktadır. Fakat yere yakın yatakların baza alanı olmadığı için gereksiz eşyalarınızı saklamak için maalesef olanak sağlamayabilir.

Hepsini düşünecek olursak yüksek yatakların kullanım alanları diğerine göre elbette daha verimli ve değişken ama günümüzde değişen tarzların seçimleriyle hareket edecek olursak yere yakın yatakların oldukça revaçta olduğunu söylemek mümkün.

MODERN YATAK ODASINDA DOLAP SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Modern yatak dekorasyonu odasında yatağın olduğu kadar elbette dolabın da seçimi oldukça önemli. Dolap da aynı zamanda odanın havasını değiştiren başlıca parçalardan biridir. Dolabın gömme olması, camlı olması veya kapalı kapaklı olması bile havayı çok değiştirmekte. Modern yatak odalarında genellikle kapalı ve gri, kahverengi tonlarında dolap seçimi yapılmaktadır. Ancak klasik bir hava yansıtmak istenirse camlı dolaplar tercih edilebilir. İç kısımları ışıkla aydınlatılır böylece odaya daha loş ve dikkat çekici bir hava hakim olmasını kolaylaştırır. Bir diğer avantajı ise içindeki kıyafetleriniz net olarak görebilir ve ona göre bir seçim yapabilirsiniz. Böyle bir durumda elinizle koymuş gibi her şeyi bulmanız mümkün. Aynı zamanda isterseniz camları örtecek küçük perdeler yapıp daha şık bir hale getirebilirsiniz. Dolap üzerinde oynamak ve zevkinize göre tasarlamak size kalmış durumda ve bunun için oldukça elverişli bir dolaptır. Gömme dolaplar ise aslında yer açısından sizin için en kullanışlı olan modeldir. Oda üzerinde oynamak için daha fazla yeriniz kalmış olur ve böylelikle istediğiniz gibi dekore etmekte daha özgür olursunuz. Bununla birlikte yine gömme dolapları kulplarıyla şıklaştırıp modern veya eski tarz bir hava yaratabilirsiniz. Kapakları kapalı yani içi görünmeyen dolaplarda ise dolap içi ışıklandırma sisteminden faydalanabilirsiniz. Bazen dolap içi karanlık olduğundan elimizi neye attığımızı göremeyebiliyoruz. Böylelikle bu dertten kurtulmuş olursunuz.

  Bellona Yatak Modelleri 2020

MODERN YATAK ODASINDA YATAK BAŞLIKLARI NASIL OLMALIDIR?

Modern yatak dekorasyonu için ön plana çıkan bir diğer unsur ise yatağın başlığıdır. Yatak başlıkları ne kadar büyük ve gösterişli olursa oda da o kadar göz alıcı gözükür. Elbette bu seçeneği değerlendirmek için yeteri kadar ferah ve geniş bir kullanım alanına sahip olmanız gerekiyor. Eğer yeterli alanınız var ise yatak başlığını büyük hatta mümkünse yerden yukarıya kadar çıkarmak odanızı olduğundan çok daha iyi gösterecektir. Yatak başlığını seçerken odanızın havasını modern veya klasik olup olmayacağına karar verme aşamasıdır. Eğer yatak başlığını ilginç el oyması desenlerle süslenmiş veya kadife gibi seçerseniz klasik tarza yakınlaşmış olursunuz. Eğer seçiminizi daha net renklerden oluşan düz desenlerden yana kullanmış olursanız da modern tarza yaklaştırmış olursunuz. Modern tarzda döşemek isteyenler zaten yatak başlıklarını minimalist tutmaları odayı daha modern bir hale getirecektir. Eğer odanız küçük ve kısıtlı bir alana sahip iseniz aslında odanızı modern tarzda döşemek odayı aynı zamanda büyültecektir. Klasik tarz genelde büyük odaların tercih ettiği bir seçim olabiliyor.

Mobilyaların şekli elbette odanın havasında oldukça etkili fakat birde renk seçimi odayı çok farklı bir yere getirebilmekte. Daha pastel tonlar seçmek odanızı klasik bir tarza bürüyecektir. Örneğin; somon rengi, turuncu, bebek mavisi kısaca pastel tonlar odanın daha sıcak ve klasik tarz olmasına yakınlaştırırken, gri ve tonları gibi soğuk renkler odanın daha modern tarza yaklaşmasını sağlar. Özellikle mermer desenini kullanmak modern bir oda isteyenlerin mutlaka yer vermesi gereken bir detaydır. Mermer desenini yatak başlığında, televizyon ünitesinde, dolap kapaklarında ve hatta duvar kağıdı olarak bile kullanmak mümkündür. Modern bir oda isteyenler gir, siyah, toprak tonları gibi renklerin peşinden gidip bir bütünlük yakalayabilirler ise oda oldukça değişecektir. Bunun için öncelikle odanın şeklini anlamak ve bir dekorasyon planı yapmak kurtarıcı bir sonuç sağlayabilir. Böylelikle kolayca kafanız karışmadan gerekli dekoru odanız için yapabilirsiniz.

  Bohem Yatak Odası Dekorasyonları

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri