Yandex
Ev Dekorasyonu

Modern Sarkıt Avize Modelleri

31.03.2020
208
Modern Sarkıt Avize Modelleri

Evinizi dekore ederken en az koltuk takımı kadar aydınlatmanında önemi var. önemli olduğu kadar da zor seçimler sizi bekliyor olacaktır rengi şekli sayısı konumu gibi daha birçok şey.. Evinizin aydınlatmasında gelişen teknolojinin etkisi ile çok farklı tarzda aydınlatma sistemleri kullanılmaktadır. Ancak aydınlatmanızda seçeceğiniz renkler desenler, çeşitli rahatsızlıklar, göz sağlığı ve baş ağrıları gibi birçok soruna sebep olabilmektedir. Ev dekorasyonlarında, yanlış aydınlatma veya eksik aydınlatma kullanılması çoğu zaman gergin tavırlar sergilememize neden olabilmektedir. Aynı zamanda yanlış aydınlatma seçiminin migren ağrılarını tetiklediğini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden size bugün modern sarkıt avize konusundan bahsedeceğiz.

Bir salonu olduğundan daha şık veya daha basit gösterme gücüne sahip olan avizeler, aynı zamanda aydınlatma sisteminin başarısını da gösterir. Ayrıca kötü seçilmiş aydınlatma dekorasyonunu da karanlık ve albenisiz gösterecektir. Bu nedenle doğru aydınlatmanın seçilmesi hem ev dekorasyonunda farklı bir hava yaratmanıza hem de sağlıklı bir ortam oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bugün yeni evlenen çiftlerimizin dikkat ettiği hususlar kullanışlılığı değilde daha çok göze hitap ediyor olması.

Modern Sarkıt Avizeler Hakkında Bilgiler

1930’dan sonra tasarlanan her yeni tarz çağdaş olarak kabul edilir ve o günden bugüne kadar olan her şeyi kapsar. Modern avizeler, teknolojik gelişmelerin en çok uygulandığı tarzdır. LED ampuller yerine ürün üzerinde tümleşik olarak gelen LED aydınlatmalar genellikle modern avizelerde bulunmaktadır. Sadelik ve gösterişi bir arada sunarlar. Modern avizeler neredeyse her yıl kendilerini ve tarzlarını yenilerler. Her yıl tasarlanan ve pazara sunulan yeni modeller nedeni ile aldığınız ürün 3-5 yıl içinde tarz dışı kalabilmektedir. Modern avizeleri satın alan genç insanlar ürün henüz daha eskimeden ya da işlevselliğini kaybetmeden, tarz değişimi nedeni ile avizelerini birkaç yıl sonra yenilemektedirler. Ve genelde ahenk kaygısıyla gençler yeni dizayn ettikleri evlerinde hemen hemen aynı tip avizeleri tercih ediyorlar.

Bu görüntü hem hoş olmayıp hem de sıkıcı bir ortama sebep olur. Ev dekorasyonunda aydınlatma seçimi yaparken ilk olarak gün ışığından mümkün oldukça fazla yararlanılmaya çalışılmasıdır. Ancak mümkün olmayan alanlar içinde doğru aydınlatmalar kullanılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir.
Öncelikle doğru şekilde aydınlatma için odanın ışık alma ve kullanım ihtiyacını belirlemelisiniz. Ayrıca etkisiz aydınlatmayı en aza indirmek için ışığın konumlandırılmasının da önemli role sahip olduğunu unutmamalısınız. Işık, yukarıdan aşağıya gelecek şekilde konumlandırılmalıdır. Aynı zamanda ışığın direk göze çarpmamasına özen gösterilmelidir. Aynalı aydınlatmalar veya aksesuarlar gözün yorulmasına neden olabilir. Özellikle çalışma odası gibi alanlarda dikkatin dağılmaması ve yorgunluğa neden olmaması için oldukça az tercih edilmektedir.

  Koçtaş Avize Modelleri

Hangi Avizeler Tercih Edilmeli

Avizeler denince birçok insanın aklına görkem, lüks, kristal ve parıltı gelmektedir. Ancak artık modern dünyada avizeler çok daha modern, bazen minimal ve kolay ulaşılabilir eşyalardır. Eviniz için kişisel tarzınızı yansıtan mücevher parçaları gibidirler. Daha yakından bakarsanız evinizin genel tarzını dönüştürmenin en kolay yollarından birinin avizeler olduğunu göreceksiniz. Kullanım alanlarına göre aydınlatma tercihleri yapabilirsiniz. Mesela yatak odası gibi alanlarda sarı veya kırmızı renkli ampuller tercih edebilirsin. Ancak çalışma odası, mutfak veya salon gibi alanların, iyi aydınlatılması gerektiğinden dolayı sarı ya da beyaz ampuller veya led ışıklar kullanmanız daha doğru olacaktır. Aynı zamanda bu gibi alanlarda kademeli aydınlatmalar da tercih edebilirsin. Modern sarkıt avize çeşitleri çok fazla olduğu için kolaylıkla istediğinizi bulabilirsiniz.

Odalarda genel aydınlatma olarak; avizeleri, büyük lambaderleri veya gömme tavan aydınlatmalarını kullanabilirsiniz. Bu aydınlatmalar diğer aydınlatma türlerine göre daha güçlü ışık yaydığından dolayı odanın genelini eşit şekilde aydınlatma özelliği taşımaktadır. Gömme aydınlatma çeşitlerini, dekorasyonunda ihtiyaç duyduğun noktalara dahil ederek şık ve kullanışlı bir görünüm oluşturabilirsiniz. Oturma odasında avize seçimi yaparken; sarı aydınlatma rengini kullanarak dekorasyonuna ve tarzına uygun avize modelleri seçebilirsiniz. Salonda avize seçimi için ise; daha gösterişli modeller kullanarak dekorasyonunu tamamlayabilirsin.

Modern Sarkıt Avize Çeşitleri

Son yıllarda en çok tercih edilen avize modelleri arasında etrafı daha koyu renkleri içeren modeller yer almaktadır. Ayrıca avizenin kol sayısını odanın boyutuna göre değerlendirerek, arttırıp azaltabilirsin. Aynı zamanda aydınlatma seçiminin genelinde tasarruf sağlayan aydınlatmalar kullanmaya özen göstermelisiniz. Aydınlatmada neye ihtiyacınız olduğunu bilmek uzun vadeli mutluluğun anahtarıdır. Herhangi bir eşyanın öne çıkarılıp vurgulanması ya da özel amaçlı bir çalışma aydınlatması dışında genel bir ortam aydınlatması için en iyi seçenek avizelerdir. Avizeniz odanızın genel ışık kaynağıdır. Avizeler evinizin mücevherleridir ve çevresine zarafet ve cazibe saçarlar, odanızı ışıkla doldurur ancak doğru bir aydınlatma için odanızda bulunan diğer aydınlatmalar ile hem görsel hem de ışık açısından uyumlu olmalıdır.

  İkea Abajur Modelleri

Asma tavan modellerinin çeşitlenmesi ile tüm odalara özel asma tavan modelleri üretilince, aydınlatma sistemlerinden biri de asma tavanlar oldu. Tavandan yansıtmalı, tavana gömmeli, asma tavan üzerinden uygulamalı onlarca aydınlatma sistemi arasında salon için avize modelleri hala kullanılmaya devam ediyor. Bir salonu olduğundan daha şık veya daha basit gösterme gücüne sahip olan avizeler, aynı zamanda aydınlatma sisteminin başarısını da gösterir.

Modern Sarkıt Avize Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizin aydınlatmasında her odada farklı ögeler kullanabilirsiniz. Dilerseniz yerden yükselen modern lambalar, dilerseniz tavana gömülü aydınlatma ögeleri dilerseniz de aklınıza gelebilecek tüm eski usül aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Ancak salon aydınlatmasında kesinlikle avize kullanmalısınız. Sadece doğru bir aydınlatma için değil aynı zamanda şık ve modern bir dekorasyon oluşturmak için avize modelleri önemli bir etkendir. Evin en süslü ve gösterişli dekorasyona sahip alanı olan salon için avize seçerken öncelikle odanın büyüklüğü göz önüne alınmalıdır. Eğer beğendiğiniz avize modeli salon için küçükse oda karanlık olacaktır. Tabi ki bunun tam tersi durum da geçerlidir. Yani odanız küçükse ve siz çok büyük bir avize aldıysanız, bu avize salonda çok aşırı dikkat çekici ve belki de rahatsız edici olacaktır.

Tüm dekorasyon stillerinde en önemli nokta bütünsel bir ahenk yakalamaktır. Yani sizin mobilyalarınız, perdeleriniz, halılarınız, lambalarınız ve tüm duvar aksesuarlarınız aynı tarza sahip olup bir ahenk yakalamalıdırlar. Minimalist bir yaklaşımla hazırlanmış avize modellerini gösterişli klasik koltuk takımları ile birlikte kullanamazsınız. Varaklı altın kaplama koltukların, kalın kadife perdelerin dekorasyonu oluşturduğu bir odada seçilen avize de en az bunlar kadar klasik ve ağır olmalıdır. Tıpkı perdelerin aksesuarlarının bile koltuk yüzleri ile aynı renk olması gerektiği gibi, avize renklerinin ışıkla ve lambalarla aynı olması gerekir. Aynı olmasa bile birbirine yakışan uyumlu renkleri tercih etseniz daha güzel bir görüntü elde etmiş olacaksınız. Daha kolay seçim yapmanız adına paylaştığımız görseller yardımcı olacaktır.

  Evidea Mutfak Avize Modelleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri