Yandex
Ev Dekorasyonu

Modern Halı Modelleri

11.04.2020
196
Modern Halı Modelleri

Günümüzde hepimizin yaşam alanı olan evlerimiz aslında en kaliteli zaman geçirebildiğimiz yerlerden. Gün sonunda dinlenmek, bütün günü dinlenerek geçirmek için çıkmak istemediğimiz yer evimiz yani en konforlu ve rahat yaşamımızı sürdürdüğümüz alan. Herkes için elbetteki bu alan çok özel ve kişiseldir. Bu alanı zaman zaman ailelerimiz, sevdiklerimiz ve arkadaşlarımızla paylaşırız. Tek başımıza bir hayat sürdürsek bile yaşadığımız yer oldukça önemlidir çünkü motive kaynağımızı, deşarj olduğumuz yer evdir. Bundan dolayı ev dizaynına her açıdan çok önem verilir. İçeri girdiğiniz anda sizin içinizi ısıtan evler de vardır soğuk bir hava yaratan evler de vardır. Bu çoğu zaman evin dizaynı ve enerjisiyle ilgilidir. Siz ne kadar özenli ve ruhunuzu yansıtan bir şekilde ev dekore edersiniz kendinizi o kadar iyi hisseder halde bulursunuz. Bu evinize gelen herkes için geçerlidir çünkü yarattığınız enerji onlara bir şekilde aktarılır. Evi olduğundan farklı gösteren ve anında havasını değiştiren iki detay vardır. Perde ve halı. Halı döşemesi evi olduğundan daha sıcak, daha samimi yapıp evi aslında gerçek bir ev havasına sokan bir eşyadır. Evin görülmez eşyasız halini alıp aynı zamanda eşyaların ön plana çıkmasına yardımcı olur. Günümüzde modern halı modelleri fazlasıyla revaçta ve halının önemi herkes tarafından biline bir hal almış durumda.

Bazı evlerde görebileceğiniz ve son dönemde oldukça gözde olan modern halı modelleri zemini tamamen halıyla kaplayan kaplama halı dediğimiz yönteme başvuruyor. Değişen zevklerle birlikte bu seçenek bazısı tarafından çok sevilirken bazısı tarafındansa hiç kullanılmayabiliyor. Bazen ise evin her odasında olmasa bile genel olarak yatak odası ve giyinme odası olmak üzere iki odada tercih edilebiliyor. Bazısı ise evinde hiç halı kullanmayı tercih etmiyor. Halıyı aratmayacak şekilde bir ev döşemesi veya halıya gerek kalmayacak bir alana sahip olabiliyor. Halılar genellikle ortamı olduğundan büyük gösterip bulundukları yere derinlik katıyorlar. Halı kullanımı zevk meselesi olduğu gibi büyük çoğunlukla halının olduğu yerde kullanılan eşyalara göre şekilleniyor.

  Astım Hastaları İçin Halı Önerileri

MODERN HALI MODELLERİ NASIL OLMALIDIR?

Modern denilen algı aslında günümüzde kişiden kişiye değişen bir algı haline gelmiş durumda. O yüzden modern veya klasik seçimleri herkes tarafından kolayca ayırt edilemeyebiliyor. Bunun yanı sıra günümüzde modern hava yaratmak isteyen insanlar klasik bir halı tercihi yapabiliyor. Aynı zamanda klasik döşeyen insanlar da modern bir halı tercihi yapabiliyor. Bu tamamen ters köşe yapıp aslında odayı olduğundan sıcak bir halde sokma çabasından kaynaklanıyor ve çoğu zamanda başarılı sonuçlar elde ediliyor. Halı son dokunuş olarak sayılabiliyor. Tercih edilen ve dikkat edilen bir diğer nokta ise eğer düz mobilyalara sahipseniz kullanılan halı genellikle desenli oluyor. Eğer renkli mobilyalara sahipseniz kullanılan halı genellikle düz ve tek renk oluyor. Duvar renkleri, perde renkleri de halı rengini ve desenini etkileyen diğer etmenler olarak sayılabilir. Aradaki dengeyi sağlamak ise tamamen tercihe ve zevke kalıyor. Bazı evlerde rastlanan bir diğer sık olay ise halının deseninin duvar kağıdında veya perdenin bir yer almasıdır. Buna göre hazırlanan ve seçilen odanın eşyaları gayet uyumlu ve şık durabiliyor. Etnik veya bohem tarz dediğimiz tip evlerde ise her şey birbiriyle uyumsuz, farklı desenler ancak yinede güzel bir sonuç ortaya çıkarabiliyor. Bu da yapılan şeyin ve tarzın aslında amacına ulaştığını gösterdiği için göze rahatsızlık veren bir görüntü ortaya çıkmıyor.

MODERN HALI MODELLERİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Modern halı modelleri dediğimiz halılarda en dikkat etmeniz gereken konu aslında kalite oluyor. Bazı halılarda yıkama veya göründüğünden farklı olma sorunu ortaya çıkabiliyor ve bu genellikle modern tarzdaki halılarda olan bir sorun çünkü klasiklerdeki kadar özenle işlenmeye biliyor ve ne yazık ki ömürlük halılar olmayabiliyor. Bazı noktalarda aslında bu tip halıların hayat kurtarıcı oldukları da bir gerçek. Öğrenci evine veya tek kişilik geçici bir evde klasik halıya yatırım yapmak mantıklı olmayabiliyor. Geçici ve pratik yani modern dediğimiz halılar hayat kurtarıcı olabiliyor. Öyle ki halılar günümüzde neredeyse her ev eşyası satan markanın mağazasında ulaşılabilir hale geldi. Bu aslında çoğu kişi için tercih edilebilir bir sebep çünkü artık neredeyse kimse uzun zamanlı kullanabileceği halıları tercih etmiyor. Bunun sebebi ise günden güne zevklerin farklılaşması, bu herkes tarafından farkında olunan bir hale gelmesi. Bununla birlikte halı seçiminde önemli olan bir diğer şey duvar renkleri. Duvar renkleriyle uyumu oldukça önemli olan halı tonlarında duvarlar düz iken hareketli bir halı seçmek mantıklı olabiliyor. İçeriye girdiğinizde herhangi bir şeyin diğerlerinden farklı ve dikkat çekici oluşu bulunduğunuz ortamı yaşanabilir ve ilginç kılabiliyor. Bunun tam tersi olarak da duvarlar hareketli iken düz bir halı seçmek gerekebiliyor.

  Yazlık Halı Modelleri

Bunun yanı sıra halı bulunduğu ortamı olduğundan daha büyük gösterip ferahlatıyor. Bunun için de soft tonlarda bir geçiş yapmak adına açık renk tonlarında halı seçmekte fayda var. Ortamı yoğunlaştırmak adına mobilya veya perde gibi detayları koyu tonlarda kullanılabilir.

MODERN HALI MODELLERİNDE DESENLER NELERDİR?

Modern halı modellerinde eskiden beri evimizde, misafirliklerde genelde görmüş olmaya alışık olduğumuz desenlerden farklı olarak bir modelleme işleniyor. Zamanla zevklerin değişmesiyle birlikte modellerin çizgileri, renkleri ve desenleri değişiyor çünkü hayatımızdaki her şeyi gittikçe daha yalın ve soft kullanmak istiyoruz. Gözümüzü yoran, bize ağır gelen karışık bulduğumuz desenli modellerden ziyada daha anlaşılabilir gözü yormayan ve belkide bulunduğu ortama en rahat adapte olabilen sırıtmayan modeller seçmek şimdilerde önceliğimiz. Bunun için ise sade desenli seçenekler şimdilerde herkesin önceliğinde. Bunların başında ise çerçeveli modeller, çerçeve halindeki desenleri değiştirerek kullanılmakta. Örneğin çerçevesi çiçeklerden, çizgilerden oluşan iç kısmı tamamen düz ve yumuşak tonlardan oluşan renkler modern halı desenlerine örnek olarak verilebilir. Bunun yanı sıra yine çizgilerle yapılan desenler çizgiler her ne kadar yoğun kullanılsa bile modern halı modellerinin başında geliyor. Desenlerin önemli olması kadar elbette renkler de bir o kadar önem arz ediyor Modern halı modellerinde kullanılan renkler aslında halının desenine göre sert veya yumuşak tonlardan oluşabiliyor. Örneğin çizgili bir model tercih edildiyse eğer siyah ve beyaz kullanılırken, çiçekli modellerde pastel tonlar tercih edilebiliyor.

Son dönemde sıkça kullanımı tercih edilen paspas veya kilim dediğimiz genelde öğrenci evlerinde veya rahat yaşamı benimseyenlerin evinde rastladığımız bu modeller ise baklava desenli, sık çizgili veya birbirine geçen geometrik desenlerden oluşabiliyor. Ortama bohem bir hava katıp olduğu yeri tarz kılıyor. Kullanım açısından büyük olan halılara göre daha rahat ve pratik bir kullanım konforu sağlıyor. Aynı zamanda büyük halılar gibi hijyen sorununu gözünüzde büyültmeyip rahatça temizlenebiliyor. Geometrik desenlerden oluşan bu halılarda renk kullanımı birden fazla renk seçeneği ile olabiliyor veya iki renk desene göre tek rengin farklı tonlarıyla bile istenilen sonuç elde edilebiliyor. Herkes tarafından kullanım rahatlığı bilinen bu modeller aynı zamanda her ortama kolayca uyum sağlamaktadır.

  Banyo Paspası Modelleri

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri