Yandex
Ev Dekorasyonu

Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir?

10.11.2020
26
Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir?

Ev dekorasyonunun olmazsa olmazıdır mobilyalar diyebiliriz. Fakat evin dekorasyonunun kalbi olan mobilyalar bazen bazı sorunlarla karşılaşabiliyorlar. O sorunların başında da maalesef mobilya çiziği konusu geliyor. Eşyanın güzelliğini, büyülü taraflarını bozan mobilya çiziklerinden kurtulmak için bir kaç yöntem uygulayabilirsiniz.

Mobilya Çiziği Giderme Yöntemleri

Aşağıda sıralayacağımız mobilya çiziği giderme yöntemlerini uygulayarak etkili sonuçlar alabilirsiniz.

-Zeytinyağı- Limon Karışımı Kullanarak Mobilya Çiziklerinin Gidermesi: Ahşap parke ile beraber üzerinde kılcal şekilde ki küçük çizikleri giderebilmek adına limonla, zeytinyağını karıştırıp kullanabilirsiniz. Bire bir ölçü şeklinde limon suyuyla zeytinyağını karıştırınız. Evde ki doğal limon suyunu tercih etmenizi öneriyoruz. Karışımı elde ettikten sonra mobilyanın çiziği doğrultusunda ovalayarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Etkili sonuçlar almak adına solüsyonlu karışıma 1 ölçek sirkede ilave edebilirsiniz.

-Araba Cilası-Pastası İle Mobilya Çizikleri Giderme: Pasta adı verilen madde, arabanın kaportasında ki çizikleri gidermede çok önemli rol oynuyor. Cilalama işlemiyse, cilalama işleminden sonra ki parlatma işlemini yapıyor. Pastayla, cilayı mobilyanın çizik olan yerlerine sürerek sorunu kökten çözebilirsiniz.

-Ütü İle Mobilya Çiziklerini Gidermek: Sıcaklıkta bütün nesnelerin hacimleri genişliyor. Bu bilgiden yola çıkarak, çiziği giderebilmek adına yani belirsizleştirmek için ısıdan yardım alabilirsiniz. Çizilmiş olan mobilyanın üzerine nemli halde ki bezi seriniz. Sonrasında da ütü tutup nemli bezin üzerine ısınmayı sağlamalısınız. İşlemin ardından mobilya geniş yüzeyinin genleşerek çiziğinde belirsizleşmesi sağlanacak.

Deri Mobilyalar Üzerinde Oluşan Çiziklerin Yok Edilmesi

Mobilya çiziği sorunu maalesef kötü görüntü oluşturması sebebiyle ev halkın rahatsız olduğu bir konudur diyebiliriz. Ev dekorasyonunun önemli parçası olan mobilyaların üzerinde ki küçücük bir çizik dahi kötü görüntünün oluşmasına neden olabiliyor. Deri mobilyalar üzerinde ki çiziklerden kurtulmak ahşaptan daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Dolgu yapılmadan da evde ki malzemelerle çiziklerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Bezi suyla ıslatıp çizikli yere sürmelisiniz. Fazla ya da küçük çizgiler olması fark etmez tüm yüzeysel çizgiler bu yöntemle kolayca giderilebilir. Bu yöntem faydalı olmadığı takdirde zeytinyağından yardım alabilirsiniz. Beze zeytinyağı damlatarak, çizik üzerine tampon yaptığınızda sorunun çözüldüğünü görebilirsiniz. Yağı da temizlemek için ıslak mendil ile silmenizi tavsiye ediyoruz.

  Enza Salon Dekorasyonu Önerileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri