Yandex
Ev Dekorasyonu

Mantolama Nedir – Mantolama Çeşitleri

23.09.2020
34
Mantolama Nedir – Mantolama Çeşitleri

Mantolama nedir – Mantolama çeşitleri nelerdir? Bu sorulara cevap istiyorsanız o zaman yazımızdaki detaylı araştırma verilerine göz atmanızı tavsiye ederiz. Öncelikle mantolama ne anlama gelir, oradan başlayalım. Mantolama; binaların (bazen kısmen bazen tümden) dış yüzeyi üzerine kompozit yalıtım malzemeleri kullanılıp kaplanması yöntemiyle yapılmakta olan bir tür ısı yalıtım işlemi ve uygulamasıdır.

Mantolama nedir – Mantolama çeşitleri nelerdir?.. Yalıtım sistemlerine dair araştırdığımız bu yazımıza bu tip sorular sorarak başladık. Çünkü mantolama iki farklı amaçla iki farklı türde yapılan bir uygulamadır. Mantolamanın çeşitleri iki tanedir; bunlardan biri iç cephe mantolama işlemi, bir diğeri ise dış cephe mantolama işlemi olarak adlandırılır. Dış cephe mantolamanın amacı tüm binada bir ısı yalıtım sistemi kurmak iken; iç cephe mantolama işleminde tek bir daire ve duvarlar üzerinde bir yalıtım sistemi oluşturmak amaçlanır. Dolayısıyla dış cephe, daha etkin ve etkili sonuçlar getirir.

İç Cephe Mantolama Nedir – Mantolama Çeşitleri

İç cephe mantolama nedir – Mantolama çeşitleri içerisinde sıralayabileceğimiz bir tür ısı yalıtım sistemi modelidir. Yalnızca bir daire için yapılan bir uygulamadır. Bu mantolama uygulaması, dış cephe kadar geniş kapsamlı bir yalıtım sistemi barındırmadığından dolayı, ona nazaran daha az etkilidir.

Ayrıca birtakım olumsuz etkileri de olabilir. Bunlardan ilk akla gelen ise ısı kabarcıklarının meydana gelmesine neden olabileceği ve dış cephe mantolamanın olmadığı binalar üzerinde dış cephede bazı çatlaklar oluşturabileceği etkileridir. Az da olsa dairede bir ısı yalıtımının sağlanması mümkün kılınır. Genellikle de bina yönetiminin dış cephe üzerinde mantolama kararı almadığı hâllerde daire sahiplerince başvurulan bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Dış Cephe Mantolama Nedir?

Dış Cephe mantolama nedir? Mantolama çeşitleri içerisinde sıralanan bir başka alternatif seçenektir ve aslında bu daha kapsamlı bir mantolama işlemi uygulanması anlamına gelir. Çünkü iç cephe sadece duvarlar üzerinde uygulanıp tek bir daireyi kapsarken; dış cephe mantolama işlemi, tüm bina üzerindeki dış cepheyi kalın bir manto şeklinde sarması sonucunda oluşturulan ısı yalıtım sistemidir. Dolayısıyla bina içerisindeki evlerde daha yüksek kalitede bir ısı yalıtım sistemi sağlanmış ve evlerin daha sıcak olması mümkün kılınmış olur. İç cephe yaz ayları içerisinde etkili olmazken, dış cephe her mevsim olumlu etkileri ile işlevini sürdürür.

  Kutu Raf Modelleri 2020

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri