Ev Dekorasyonu

Makromelerle Ev Dekorasyonu

19.01.2020
868
Makromelerle Ev Dekorasyonu

Vintage modası hayatımıza girdikten sonra artık vintage detaylarda evdeki yerlerini almaya başladı. Makromelerle Ev Dekorasyonu nda neler yapabileceğinizi bu yazımızda detaylıca anlatıyor olacağız. İlk olarak makrome’nin tanımını yapacak olursak. Makrome aslında kendi özel ipi ile yapılan düğümleme veya dokumadır. Uygulanılan teknikler ile tasarım haline getirilen dokuların geneline makrome denmektedir.

Artık yavaş yavaş heryerde gördüğümüz ve minik detayları ile göze hoş gelen makrome tasarımlar duvarlarımızda da yerini almaya başlıyor. Bir çok tarzda yapılan makrome’nin en çok kullanılan ve yapılan tarzı cavandoli makrome’dir. Geometrik ve serbest biçimli olarak yapılan makrome çeşidine cavandoli makrome denmektedir. Bu tarzda asıl amaç tek bir düğümde, çift yarım aks düğümü yapmaktır.

Yaratıcılığın öne çıktığı bu sanatta kullanılcak malzemeler şu şekilde; kenevir, jüt, deri, pamuk sicim, keten veya iplikten yapılmış kordon şekildeki ip sarmalıdır. Makrome yapılırken en çok kullanılan süs malzemeleri ise renkli pullar, taşlar, boncuklar veya deri parçalarıdır.

Bohem Ev Dekorasyonunun Vazgeçilmezi

Eğer bohem bir ev dekorunuz bulunuyorsa bu duvar süsleri sizi tamamlayacak. Son dönemlerde modası günden güne artan Bohem ev dekorasyonlarında olmazsa olmaz olarak gösterilen makrome duvar süsleri evinizi şık göstermek için adeta biçilmez kaftan.

Makrome Duvar Süsü Nasıl Yapılır?

Çeşitli renk ve desenler ile bir çok örneğini sizinle yazının altında paylaşacağız. Genel anlamıyla önce makrome yapmayı öğrendikten sonra ufak rotüşlar ile bu makromeleri ev dekoru haline getirebilirsiniz. Nasıl mı? Yapacağınız bir kasnak ile sarmal olarak tasarladığınız makromeyi birleştirerek mükemmel bir görüntü elde edebilirsiniz.

Duvara sabitleyeceğiniz makrome’ye kuru ağaç dalları ile de farklı bir görüntü verebilirsiniz. Makromenin yapılışı buradan kolayca anlatılacak bir şey değil, ama bunu eğitim olarak vermekte olan belediyelerin eğitim kurumlarından faydalanabilirsiniz.

Burada sizler için 5 Temel Makrome Düğüm Tekniği videosu paylaşıyoruz; Bunu izleyerek aslında makrome yapmanın çok zor bir işlem olmadığını anlayacaksınız 🙂

  Renkli Erkek Çocuk Odası Dekorasyonu 2020

Peki evinize bu duvar süsünü nasıl yedirebilirsiniz?

Makromelerle Ev Dekorasyonu

Modern ve fütüristik bir ev dekorasyonuna sahipseniz bu duvar süslerini geçişli olarak ev dekorunuza yedirebilirsiniz. Geçişli olaraktan kastımız şu ki, örnek olarak vintage tasarım bir dolabınız veya masanız varsa bu dekorların duvar kısımlarına bu süsleri yerleştirebilirsiniz. Böylelikle evinizde bulunan bütünlüğü kaybetmemiş olacaksınız.

Vintage tasarımlar ve makrome duvar süsleri oldukça detaya sahip oldukları için, aslında evin diğer bölümlerinde sadeliğe giderek uyumluluğu; yapacağınız bu zıtlıkla sağlayacaksınız.

Şimdi size biraz makrome tekniklerinden bahsedelim;

Kare Düğüm Yöntemi; Bu işlemde 4 ip aynı hizada kullanılır. Orta kısım 2 adet ip, sağ ve solda birer adet ip tahta üzerinde 2 kat şeklinde sabitlenir. Duruma göre ipler uygulama metali üzerinde de olabilir. Sağ tarafta bulunan tek ip ortada bulunan iki ip üzerinden alınarak, alttan geçirilir ve ortada bulunan iki ipi arasındaki boşluktan dışarı çıkarılır. Sonra dışta kalan ip çekilerek düğüm işlemi tamamlanır. Bu işlem bir sağ taraftan bir sol taraftan yapılmak sureti ile düzenli ve estetik bir doku meydana getirilir. Buradaki asıl hedef ip uzunluklarının aynı uzunluklarda olmasıdır.

Sarma Yöntemi; Uzunluğuna karar verilmiş ip ikiye katlandıktan sonra uygulama metali veya tahtası üzerine sabitlenir. İpin bir ucu gergi şekile getirilir. Akabinde boşta kalan diğer uc gergin ipin üzerine getirilir. Sonrasında ise gergin ipin altından kavisli şekilde geçirilen ucun sonucunda ortada oluşan boşluğun içerisine alınarak düğüm atılır. Diğer teknikte olduğu gibi sağ ve sol ipler için bunlar tekrarlanabilir.

Bütün yöntemlerde asıl amaç boşluğu yakalayıp o boşluklardan ip geçirilmesini sağlayarak düğüm atmaktır. Bazı durumlarda düğüm aralarında oluşan boşluklarada en başta bahsetmiş olduğumuz makrome süs malzemelerinden yerleştirerek şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

  Salonunuz İçin Duvar Kağıdı Önerileri

Makrome Koltuk Süsü

Duvar süsü olarak kullanabileceğiniz makromeleri aslında koltuk üzerine süs olarak da yerleştirebilirsiniz. Veya yapacağınız minik bir şal ile hep koltuğunuzu süsleyebilir hemde soğuk günlerde bunu bir avantaja çevirebilirsiniz.

Makromelerle Ev Dekorasyonu

Bu görselde de görebileceğiniz üzere koltuk rengine uyumlu renklerde bir makrome seçebilir, koltuğunuzdaki sadeliği veya renkliliği bununla dengeleyebilirsiniz.

Bunun dışında makrome iplerini de farklı dekor amaçları ile de kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

Sadece ipleri yanyana dizerek onları bir kapı geçidinde kullanabilirsiniz. Veya örnek olarak yatağınızın üstünde kare olacak şekilde çitalar yerleştirdikten sonra ipleri bu çitalardan sarkıtabilirsiniz. Bu yatak odanıza farklı bir hava tasarım katacaktır. Ayrıca bunu amerikan geçişli odalarınızda iki odayı ayırmak amacı ile de yapabilirsiniz.

Dreamcatcher Düş Kapanı Makrome Nasıl Yapılır?

Düş Yakalayıcı olarak da nitelendirilen son zamanlarda oldukça moda olan bu makrome ile yapılmış dekorları da evinizin en gözde alanlarında duvar süsü olarak kullanabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacağım dediğinizi duyar gibiyim; Buyrun efenim sizin için hemen buraya bir yapılış videosu bırakalım 🙂

Evet bu video’da izledikten sonra artık makrome ile yapamayacağınız şey kalmadı. Buradan sonrası sizin yaratıcılığınız ve altta göreceğiniz örneklerin karışımlarından oluşturacağınız yeni makrome ev dekorları…

Makromelerle Minik Ev Dekorları

Yuvarlak ve sıkı olarak öreceğiniz bir makrome ile şık bir çaydanlık alttlığı veya sıcak tencere altlığı da yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi aslında minik detayları makrome ile yaparak ev dekorunuza yedirmeniz durumda. Müthiş uyumlu ve farklı bir ev dekoruna sahip olabilirsiniz.

Mesela bir diğer örnek olarak da makrome ipliğinden mutfak önlüğü örebilirsiniz. Yıkanabilir olma özelliğini kullanarak yemek yapma önlüğü yaparak bunu kullanabilirsiniz.

Makrome Abajur Yapımı

İnternet üzerinde bir çok örneği bulunan bir diğer çok tutulan dekor ise makromeler ile yapılan abojurlar. Yatak odanıza yerleştirerek farklı bir görüntü sağlayabileceğiniz abojur ve vereceği ışık ile yatak odanıza farklı bir hava katabilirsiniz.

  Yeni Trend Koltuk Modelleri

Makrome Perde Yapımı

Son zamanlarda en çok gördüğümüz bir diğer şey ise Makromeler ile yapılmış Perdeler. Güneşlik arkasına yapılmakta olan bu perdeler evinizde farklı bir ambiyans oluşturmaktadır. İp gibi salınan makromelerin üzerine yapılmış desenler ile muhteşem bir vintage görüntü sağlayabilir. Eğer modern bir ev dekorasyonunuz var ise onu biraz bohemleştirebilir ve modern-bohem bir oda dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

Makrome Masa Örtüsü

Genel olarak şerit şeklinde yapılan makrome dokular ile süslenen masalar da bu seneye damgasını vuran dekor modaları arasında yer alıyor. Bu şerit şeklinde yapılan makromelerin yanında tam bir masa örtüsü ile yemek masanızı daha şık bir görüntüye kavuşturabilirsiniz. Üzerine koyacağınız meyvelik veya minik mumluklar ile dekorunuzu tamamlayabilirsiniz.

Makrome Lambader Tasarımları

Ayaklı abajur olarak bilinen Lambaderlerde bu sene makromelerden nasibini alıyor. Abajur kısmını makromelerle saracağınız lambaderin ayaklarına kadar ekstra olarak makrume iplerini sarkıtarak farklı bir görüntüyü dekorunuza tanımlayabilirsiniz. Lambederin vereceği ışık ile birlikte makromelerin boşluklarından saçılan ışıklar ile evinizde bambaşka bir hava ve ambiyans oluşturabilirsiniz.

Makromelerle Ev Dekorasyonu adına size aktarabileceklerimiz bu kadardı. İçinizde bulunan yaratıcılık ile bunları fazlalaştırabilir ve bambşaka dekorlar elde ederek mevcut ev dekorasyonunuza bunları yedirebilirsiniz.

Şimdi sizin için hazırlamış olduğumuz makromelerle ev dekorasyonu galerimize göz atabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri