Ev Dekorasyonu

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Önerileri

23.01.2020
218
Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Önerileri

Yaşam alanımız olan evlerin büyüklüğü gün geçtikçe küçülmeye başlıyor. En büyük sebeplerinden biri tabi ki konut sayısının her geçen artması. Durum böyle olunca evlerin metrekareleri de olması gerektiğinden daha küçük inşaa ediliyor. Ancak metrekarelerin küçük olması evinizin dekorasyonun şık ve modern olmasını engellemiyor. Unutmadan şöyle bir dipnot düşelim. Bazı aileler de evlerini bilerek küçük tercih edebiliyor. Daha minimal alanlarda yaşamak istiyorlar. Fazla eşya gözü yormasın sade ve küçük olsun diyorlar. Bu konu da tercih tabi ki size kalmış. İsterseniz bugün size yardımcı olacağını düşündüğümüz bir konuyla başlayalım. Küçük banyolar için dekorasyon önerileri bugünkü konumuz. Banyonuzu nasıl daha kullanışlı hale getirebilirsiniz onlardan bahsedeceğiz

Yorgunluğumuzu atmak ve rahatlamak için en çok tercih ettiğimiz odalarımızdan biridir banyo. O yüzden dekorasyonu konusunda iyi bir emek sarf ediyoruz. Banyomuza girdiğimizde içinin ferah ve şık olması mental açıdan bizleri etkiliyor. Koyu renkler yerine daha çok pastel tonlarını tercih etmeliyiz ki baş ağrıtıcı bir ortam oluşmasın. Aydınlatma konusunda da dikkat etmemiz gereken noktalar var. Banyonun büyük ve küçüklüğüne göre tercih edeceğiniz lambalar, avizeler ya da mumlar değişiklik gösterebilir. Ayna konusu da banyolar için önemli bir detay. Geniş ve ferah göstermesi açısından kesinlikle banyoda uzun boy aynası tercih etmelisiniz. Kullanışlı olmasını isterseniz aynalı dolapları da tercih edebilirsiniz. Lavabonuzun üstüne yerleştireceğiniz aynalarda banyonuzun genişliğini etkileyecektir. Ancak son zamanlarda banyoların küçük olma durumu söz konusu. Az önce de bahsettiğimiz gibi bazı banyolar metrekare bakımından çok küçük oldukları için dizayn etmek zorlaşabiliyor. İşte bizde bu yazımızda püf noktalara değinip doğru kararlar vermeniz için sizlere yardımcı olacağız.

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Konusunda Dolap Seçimi

Diğer odalar gibi banyoda da küçük araç gereçler, eşyalar ve objeler kullanılmaktadır. Nedir bu banyoda kullandığımız araç gereçler.? İlk başta tabi ki havlularımız ve sabunlarımız var. Bu eşyalar banyonun olmazsa olmazlarından. Daha sonra deterjanlar, diş macunu ve fırçalar, şampuanlar ya da temizlik için kullandığımız bezler geliyor. Genellikle makyaj malzemelerimizin veya erkeklerin kullandığı tıraş losyonlarının da bulunduğu banyomuzda bu eşyaları saklayabilmek için dolap şart. Ancak söz konusu küçük banyo dekorasyonu olunca nasıl sığdırabiliriz hepsini diye düşünmeye şimdiden başlamış olmalısınız. Küçük banyolar için dekorasyon konusunda sizin için en uygun olacak dolap kesinlikle gömmeli olanlardır.

Çamaşır makinenizi ya da kirli çamaşır sepetinizi de gömmeli dolabınızın içine eklettiğiniz zaman yer ve görüntü açısın doğru bir karar vermiş olacaksınız. Banyonuz için hayat kurtarıcı olacaklardır. Ya da ben bu kadar çok eşya kullanmıyorum diyorsanız dolap yerine fonksiyonel çekmeceler tercih edebilirsiniz. Ek olarak açık raflarda banyonuz da tercih edeceğiniz eşyalardan.

  Banyo Modelleri 2020

Küçük Banyo İçin Dekorasyon Konusunda Lavabo Seçimi

Banyonuz için lavabo seçmeden önce dolabınıza karar vermiş olmanız gerekiyor. Eğer gömmeli dolap tercih ettiyseniz lavabo konusunda duvara monte edilmiş altında minik bir dolabı ya da çekmecesi olan lavabolar sizin için iş görebilir. Ya da benim yeterince dolapta yerim var çekmeceye ya da ekstra dolaba ihtiyacım yok diyorsanız yine duvar monte edilmiş tek lavabolar sizin için uygun olacaktır. Küçük banyolar için dekorasyon konusunda en çok kullanılan ürün bahsettiğimiz tarzdaki lavabolar. Yani altında dolabı ya da çekmecesi olmayan modeller. Hem görüntü açısından küçük olan banyonuzu daha geniş ve ferah göstermeye yardımcı olur. Aynı zaman da banyonuz için çok kullanışlı bir üründür.

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Konusunda Duşakabin Seçimi

Banyoların olmazsa olmazı tabi ki duşakabinlerdir. Söz konusu küçük banyolar için dekorasyon olunca küvet yerine daha çok duşakabin tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü küvetler normale göre daha çok yer kaplıyor. Bu sefer zaten küçük olan banyonuz hiç giremeyeceğiniz bir alan haline geliyor. Ayrıca duşakabinleri de teknesiz kullanmanızı tavsiye ederiz. Neden diye sormak isterseniz diye, hemen sebebini söyleyelim banyonuzun kapısını açtığınızda gözüne o tekneden dolayı küçük bir alan kalmış görüntüsü oluşuyor ve aynı zamanda da gerçekten gereğinden fazla yer kaplıyor. Banyonuzun hem şık hem de ferah bir görüntüye sahip olması için bahsettiğimiz tavsiyeleri dikkate alın. Pişman olmayacaksınız. Unutmadan ekleyelim son zamanlar da minimal yaşamlar için katlanabilir duşakabinler çıkmış. İnternetten üzerinden bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Belki hoşunuza gidebilir.

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Konusunda Klozet Seçimi

Banyomuzda yer kaplamasını istemediğimiz bir diğer eşya ise klozettir. Küçük banyolarda alanı olduğundan daha geniş tutmak gerektiği için klozet tercihiniz asmalı olan modellerden olmalı. Duvara monte edilmiş bir şekilde kullanım sağladığınız da banyonuz alan açısından daha geniş gözükecektir. Bazı banyo dekorasyonlarında klozet, kullanacağınız dolabın sağ yan tarafına monte edilip ekstra yer sağlanabilir. Küçük bir detaya değinelim banyonuz için kullanacağınız klozet önü paspaslarını alanı küçültmemesi açısından kullanmanızı çok fazla tavsiye etmiyoruz. Ancak çok su oluyor derseniz eğer duşa yakın bir yere ince banyo kilimlerinden tercih edebilirsiniz.

  Modern Banyolar

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Konusunda Aydınlatma Seçimi

Küçük banyonuzu ferah göstermek için aydınlatma konusunda sallantılı avizeler yerine spot ışıkları kullanmanızı tavsiye ederiz. Aslında küçük banyp dekorasyonunda mum da tercih ediliyor ancak alam dar olduğu için düşme tehlikesi var. O yüzden sizin için en sağlıklı olan ya led ışıklar ya da spotlar olacaktır. Hem banyonuzda yer kaplamaz hem de daha kullanışlı olur sizin için. Şık görüntüsü ile en çok tercih edilen aydınlatma modelleri. Unutmadan banyonuzun ışık ihtiyacını da giderme konusunda aklınızda soru işareti olmasın gayet yeterli bir aydınlatma sağlamaktadır. Dilerseniz ayna etrafına ya da yanına spotlar taktırabilirsiniz. Ya da duvara monte edilmiş gece lambası gibi aydınlatmaları da tercih edebilirsiniz. Küçük ev dekorasyonu için yeterli olacaktır.

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Konusunda Renk Kullanımı

Banyomuz her ne kadar metrekare açısından küçük olsa da onu büyük göstermek bizim elimizde. Doğru dolap, duşakabin, klozet ve aydınlatma seçiminden sonra bir diğer önemli detay da renk ve fayans kullanımı. Ortamı ferah gösterebilmek için gösteriş ve koyu renklerden uzak durmamız gerekiyor. Pastel tonlardaki fayans ya da mermer gibi ürünleri banyonumuzun yeri ve duvarı için düşünebiliriz. Tek renk kullanmak istemiyorum diyorsanız eğer farklı pastel tonlarıyla kontrast yakalayabilirsiniz. Mozaik taşları da görüntüyü tamamlamak için tercih edebilirsiniz.

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Konusunda Ayna Kullanımı

Bir banyoda en gerekli olan şeylerden biri kesinlikle aynadır. Sabah, öğle ya da akşam günün her saatinde onu görme ihtiyacında bulunuruz. Birçok modele sahip olduğu için banyomuza en uygununu seçmek bize düşüyor. Normale göre daha küçük olan banyolarda boy aynası kullanmak biraz zordur. Ama biraz da olsa alanınız varsa kesinlike boy aynası seçmelisiniz. Küçük banyolar için dekorasyon konusunda size yardımcı olacak en iyi ürünlerden biridir. Boy aynasına ihtiyacım yok diyorsanız eğer lavabonuzun hemen üst kısmına dikdörtgen ya da kare şeklinde bir ayna monte edebilirsiniz. Geniş be çerçevesiz aynalar da küçük banyolar için dekorasyon da önerebileceğimiz ürünlerdendir.

  Şahane Banyo Dekorasyonları

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri