Yandex
Ev Dekorasyonu

Kız Çocuk Odası İçin Dekorasyon Önerileri

25.02.2020
585
Kız Çocuk Odası İçin Dekorasyon Önerileri

Yeni yapılan evler her ne kadar metre kare açısından küçük olsa da odası sayısı olarak yeterli olmaya başladı. Son zamanlarda yapılan 1+1 evlerin oranı artmış olmasına rağmen daha fazla odalı daireler yanlarına eklenmeye başladı. Artık ailenin her ferdi düşünülerek 2+1 ya da 3+1 gibi dairelerin yapımı çoğaltıldı. Böyle bir kolaylık sağlanınca evdeki çocuklarında kendine özel bir alanı olmaya başladı. Çocuklar belli bir yaşa gelene kadar aynı odada büyüyebiliyor. Ancak ergenlik ve gençlik döneminde özgür bir birey olmak istedikleri ve kendilerini yeni yeni tanımaya çalıştıkları için odalarını tek başlarına kullanmak istiyorlar. Durum böyle olunca ailelerde mecburen çocuklarına uygun birer oda dekorasyonu oluşturmaya başladılar. Bu sefer sizlere bahsedeceğimiz konu tam da çocuk odaları dekorasyonu hakkında. Ancak tek bir farkla, daha çok üstünde duracağımız konu kız çocuk odası için dekorasyon önerileri olacak. O zaman hemen bilgilendirmeye başlayalım.

Kız ve erkek çocuk denilince kalıplaşmış bir renk durumu söz konusu. Kız olunca mutlaka pembe, erkek olunca ise mutlaka mavi renkli şeyler yapılmalı gibi bir zorunluk hissediyor insanlar. Ancak artık bu kalıplaşmış düşüncelerin dışına çıkmalıyız. Pembe haricinde de kullanabileceğimiz birçok renk mevcut. Örneğin kız çocuk odası için beyaz,krem ya da sarı tonlarını çok güzel bir şekilde dekore edebiliriz. Önceliğimiz kullanmak istediğimiz renkler olmalı. Sonrasında dekoratif ürünler için seçimler yapmaya başlayabiliriz. Ayrıca isterseniz dekorasyon önerileri olarak kendiniz, kızınız için bir şeyler tasarlayabilirsiniz. Mesela duvara kızınızın seveceği şeyler çizmek güzel bir fikir olabilir. Çiçekler, geometrik şekiller ya da hayvanlar gibi örnekler verilebilir. İsterseniz dekorasyon hakkında nerede, ne olmalı, nasıl olmalı gibi küçük bilgiler vererek aklınızda yeni bir fikir oluşmasına yardımcı olalım.

Kız Çocuk Odası İçin Duvar Boyası

Kız çocuk odası için duvar boyası seçerken renk konusunda ilk düşünmeniz gereken çocuğunuza huzur verecek bir ortama hangi renk daha çok uyar. Hemen cevabını verelim. Tabi ki açık renkler, pastel tonlar çocuğunuzun odası için en doğru seçim olacaktır. Çok yoğun mobilyalar kullanmayacaksanız eğer duvar boyası yerine duvar kağıdı da tercih edebilirsiniz. Ya da az önce bahsettiğimiz gibi duvara farklı desenler çizebilirsiniz. Hayvan ya da çiçek gibi mesela. Duvarın bir kısmını o şekilde doldururken diğer kısmını odayı boğmaması açısından açık ve tek renk boyayabilirsiniz. Hem bu şekilde kızınıza küçük ama manevi değeri olan bir hatıra bırakmış olursunuz. Bu konuda fikir vermek bizden karar verme kısmı ise tamamen size ait. Ama bir düşünmekte fayda var deriz.

Kız Çocuk Odası İçin Mobilya Seçimi

Odayı her zaman kullandığımız renkten sonra gösterecek olan mobilyalardır. Mobilya seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken genellikle renklerin uyumu ve odanın büyüklüğüne uygun olup olmadığı. Odaların metre kareleri eskiye göre daha küçük olduğu için artık daha minimal bir yaşama doğru gidilmeye başladı. Çok eşyanın yerini az ve öz eşya aldı diyebiliriz. Bu durum kız çocuk odası içinde geçerli. Daha önce kullanılan büyük gardıropların yerine ya gömme dolaplar ya da küçük komidinler veya ayaklı askılıklar aldı diyebiliriz. Hem bu sayede daha kullanışlı bir oda ve ferah bir alan oluşmuş oldu. Şimdi birazcık kız çocuk odası için hangi mobilyaları, nasıl kullanmayız hakkında konuşalım.

  Çocuk Odası Ranza Modelleri

Kız Çocuk Odası İçin Yatak Seçimi

Öncelikle odada kullanılacak yataktan başlayalım. O kadar farklı tarzda yataklar mevcut ki seçme konusunda elbet zorlanacaksınız. Bir de çocuklarınızın da fikrini almak isteyince durum biraz daha karışabilir. Son zamanlarda bazalar yerini ahşap ya da metal karyolalı yataklara bıraktı diyebiliriz. Daha sıcak ve samimi bir çocuk odası için bu ahşap ya da metal karyolalı yataklar çok fazla tercih ediliyor. Bunların yanı sıra bazalar da tabi ki kullanılıyor. Eğer kızınız odasında çok fazla eşya mevcutsa zaten tercih etmeniz gereken yatak kesinlikle bazalı olanlardır. Eşyaları içerisine kolayca sığdırabildiği için çocuğunuz ve sizin adınıza çok kullanışlı olacaktır. Bunlardan daha farklı tasarımlar istiyorum diyorsanız da hasır iplerle tavana asılmış yataklar mevcut. Bunlardan yola çıkarak bir tercih yapabilirsiniz.

Kız Çocuk Odası İçin Dolap Seçimi

Gelelim kız çocuk odası için önemli olan ikinci eşyaya. Tabi ki giysilerini ve oyuncaklarını koymak için bir dolap. Dolap deyince aklınıza çok büyük olan modelleri gelmesin. Çocukların odalarında genellikle komidin tercih ediliyor. Ona ek olarak da ayaklı askılıklar mont ya da ceket gibi kalın eşyaları asmak için size yardımcı olabilir. Eğer bazalı bir yatak tercih ediyorsanız da fazlalık olan eşyaları bazanın altına koyma fikri her zaman kurtarıcı bir fikir olmuştur. Dolap ya da komidin seçerken odanın havasına uygun olan bir rengi tercih etmelisiniz. Bu da genellikle beyaz renk oluyor. İsterseniz komidinin üstünde ayna da dolaba monte edilmiş ayna tercih edebilirsiniz. Oyuncaklarını koymak için de yine küçük komidin tarzında ancak içerisinde sepetlerin olduğu bir ürün tercih edebilirsiniz. Büyük ihtimalle ismi oyuncak sepetleri olarak geçiyor olabilir.

Kız Çocuk Odası İçin Halı Ve Perde Seçimi

Halı ve perde seçiminden bahsedelim biraz da. Halıyı seçerken dikkat etmeniz gerekenler yünlü ve çok fazla tüylü olmamasıdır. Çünkü bu tarz halılar tozu içerisinde uzun süre barındırdığı için çocuğunuza bir süre sonra zarar verebilir. Hatta hasta olmasına bile yol açabilir. O yüzden genellikle tercihiniz toz tutmayan ince ama sıcak tutan halılar olmalıdır. Kız çocuk odası için kullanılan renklerin genellikle pastel tonlar olduğunu söylemiştik. Halı konusunda da renk olarak gri, pudra pembesi, krem rengi ya da beyaz tonları tercih edebilirsiniz. Duvar rengine ya da duvarda kullanacağınız desenlere bağlı olarak halıyı sade ya da deseni tercih edebilirsiniz.

  Bellona Genç Odası Takımları

Perde konusuna gelecek olursak eğer, Fon perde ve tül kullanımı ya da stor perde ve tül kullanımı kızınızın odası için uygun olacaktır. Duvar ve mobilyada açık renk kullanıyorsanız eğer perde konusunda daha doğrusu stor ya da fon da koyu renkleri tercih etmenizde fayda var diyebiliriz. Tüller de desenli ya da çizgili ürünlerde kullanabilirsiniz. Veya zebra desenli stor perdeler de bu oda dekorasyonu için uygun olabilir. Seçimi size bırakıyoruz.

Kız Çocuk Odası İçin Aydınlatma Seçimi

Aydınlatma konusu her odada olmazsa olmazlardan biridir. Kız çocuk odası içinde aydınlatma olarak çok güzel ürünler var. Örneğin avize yerine abajur ya da eski gaz lambalarından kullanabilirsiniz. Daha modern bir şeyler istiyorum diyorsanız da spot ışıkları size bu konuda yardımcı olacaktır. Son zamanlarda çok fazla sevilen led ışıklarda kızınızın odası için tercih edilecek ürünler arasında olabilir. Yatağın başlık kısmına ya da duvardan duvara asarak tatlı bir görüntü yaratabilirsiniz. Avize olarak da şöyle ürünler seçebilirsiniz, küçük ve desenli aydınlatmalar mesela bu oda için düşündüğünüzde çok şık durabilir.

Ayrıca kısaca aksesuar konusundan bahsetmek isteriz. Kızınızın odasını biraz daha renklendirmek açısından duvarlarda renkli tablolar ya da komidinin üzerinde küçük heykeller kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra oyuncaklar, küçük çiçekler ya da farklı geometrik şekillere sahip ürünler kullanabilirsiniz. Aklınızda daha kolay fikir oluşması açısında birkaç görsel ile destek vereceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri