Yandex
Ev Dekorasyonu

Kitaplık Modelleri

15.04.2020
278
Kitaplık Modelleri

Her birimizin gündelik yaşamdan azda olsa uzaklaşıp kafa dağıtmaya ihtiyacı oluyor. Yoğun bir gün sonrasında eve geliyoruz ve kafamızı dağıtmak için herkesin kendine göre çözümleri oluyor. Bunlar bazen yemek yemek, bazen televizyon izlemek veya bazende kitap okumak oluyor. Kitabın hayatımızdaki yeri ve önemi yadsınamaz nitelikte. Düşüncelerimizden, günün yorgunluğundan, işin üzerimizde oluşturduğu stresten ve kafa karışıklığından belkide en kolay kurtulabildiğimiz yöntem kitap okumak. Kitabın içindeki farklı diyarlar bize farklı kapılar açıyor ve hayal gücümüzü geliştiriyor. Böylece kitabın büyülü dünyasında yol alırken hem hayal gücümüzü geliştiriyoruz hem de kafamızı, zihnimizi rahatlatıp huzur doluyoruz. Şimdi size biraz kitaplık modelleri neler onlardan bahsedelim.

Kendimizi vererek okuduğumuz kitaplar her birimizde derin izler bırakıyor ve bizi gitmesi belkide hiç mümkün olmayan yerlere götürüyor. Bu herkes için bulunamaz ve harika bir deneyim. Bununla da kalmayıp kelime dağarcığımızı genişletiyor. Günlük hayatta o kadar basit kelimeler kullanarak kendimizi ifade ediyoruz ki diğer kelimeleri unutuyoruz. Kitap bu noktada kendimizi ifade edebileceğimiz yüzlerce başka kelime ve yüzlerce başka ifade etme tekniği sunuyor bizlere. En önemli şeyin aslında kendini ifade edebilme sanatı ve anlaşılabilir olma durumu olduğunu bize tekrardan hatırlatıyor. Öyle tahmin ediyorum ki herkes hayatında bir kez kitap okumuş ve herkesin evinde dolmasa bile mutlaka en az bir tane kitaplık olmuştur.

Çok kitap okumaktan ziyade en az bir kişi bile sırf kitaplık modelleri ve o kitaplığın hoş görüntüsüne aldandığı için okumamasına rağmen evine veya odasına kitaplık yaptırmıştır. Sadece dekor amacı olarak kullanılan veya sadece dekor olsun diye yapılan kitaplıkların sayısı son derece fazla. Bunun yanı sıra bizim dışarıdan baktığımızda kitaplık diye gördüğümüz raflar aslında kitaplık mantığıyla yapılmıyor. Örneğin genelde oturma odasında bulunan televizyon ünitelerindeki raflar aslında bir kitaplığın raflarından farksız fakat kullanım amacı kitaplık olmaktan oldukça farklı. Süs eşyası koymak için kullanılıyor.

GÜNÜMÜZDEKİ KİTAPLIK MODELLERİ NASILDIR?

Her şeye rağmen yine de amacından şaşmayan kitaplık modelleri de mevcut elbetteki. Bunlar genellikle televizyon ünitesinde yer almaktan ziyade oturma odasında boydan boya bir duvarı kaplayabiliyor veya yatak odasına ek raflar yapılarak alan yaratılabiliyor. Kitaplıklar bu dönemde sadece kitaplarımızı koyabileceğimiz raflar olarak değil aynı zamanda göze hitap edecek bir biçimde ortama uyum sağlaması da oldukça önemli hale gelmiş durumda. Boydan boya bir duvarı kaplayan kitaplıklar aslında bakıldığında herkes için en kullanışlı olan model olabiliyor. Hem kitaplarınızı koyuyorsunuz hem de boş kalan rafları dilediğiniz süs eşyalarıyla doldura biliyorsunuz. Ek olarak bulunduğunuz ortama başka bir renk veya hareketlilik katmanıza gerek kalmıyor çünkü nasılsa boydan boya olan kitaplık yeterince gösterişli olup ortamı ilgi çekici hale getirmeye yetiyor. Hemde o kadar çok kitap koymaya yeriniz kalıyor ki bir daha nereye koymanız gerektiğini düşünmüyorsunuz.

  Yuvarlak Masa Modelleri ve Fiyatları

Hepimizin bildiği düz kitaplık ve raflardan oluşan modeller herkes için biraz eskide kaldı. Şimdiki dönemde genelde daha şekilli kitaplık modelleri ön plana çıkmış durumda. Örneğin ortadan ikiye aynayla bölünen kitaplıklar, duvarın bir ucundan diğer ucuna hareketli bir şekilde giden raflar oldukça gündemde. Bununla birlikte tabii ki kitapların duruş şekli de bir bakıma değişiyor ve garip bir hal alabiliyor. Kullandığınız ve ilginç bir tasarıma sahip diye istediğiniz kitapların evinizle olan uyumu da çok önemli. Eğer klasik bir ev döşemesine sahipseniz çokta modern veya hareketli raflara kaçmamanızı öneririz. Modern bir döşemeye sahip iseniz de klasik bir hava katacak kitaplık modellerinden kaçınmanızı öneririz. Aslında bakıldığında her şey dengeden ibaret. Kitaplık deyip geçmemek herkes için en doğrusu çünkü eviniz için düşündüğünüzden daha fazlası olabiliyor.

KİTAPLIK MODELLERİ RENK SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Kitaplık modelleri görüntüsünün olduğu kadar aslında renginin de oldukça dikkat çektiğini unutmamakta fayda var. Modeli ne kadar modern ve ortamla uyumlu olursa o kadar dikkat çekeceği bir gerçek ama renk için de aynı şey geçerli. Rengi ortama ne kadar uydura bilirseniz o kadar bir bütünlük sağlayacak ve göze hoş gözükecektir. Bazen de bazı modellerde aslında rengi tam zıttı kullanmak kitaplığı en dikkat çekici şeylerden biri haline getirebilir. Bunun için sahip olduğunuz mobilyalardan kullandığınız perdeye kadar renklerinizi çok iyi gözden geçirmeli ve ona göre seçim yapmalısınız. Örneğin sarı ve gri şeklinde döşenmiş bir odaya tekrardan gri renkte bir kitaplık ne kadar gösterişli olursa olsun kendini öne çıkaramayabilir. Fakat aynı şey kullanacağınız zıt bir renk için geçerli değildir. Örneğin bu bir kırmızı olur koyu kahve olur veya siyah olur. Önemli olan kendini ne derece belli ettiğidir. Bunun yanı sıra tabii ki herkes kitaplık modellerini göz önünde tutmak istemeyebilir. Ortamda ortaya çıkmasını istediği daha önemli veya şık bir detay olabilir. Bunun içinde kitaplık modeli her ne kadar dikkat çekici olursa olsun soft renkler kullanılarak örneğin krem rengi, vanilya gibi renklerle kitaplığınızı ön planda tutmak yerine  geri plana itebilirsiniz.

KOLAY TAŞINABİLİR RAFLAR VEYA KİTAPLIK MODELLERİ

Kitaplıkların bir diğer özelliği ise taşınabilir olması. Genellikle öğrenci evlerinde rastladığımız bu model çok sık ev değiştirenler için harika bir fırsat olabiliyor. Dilediğiniz zaman yerini değiştirebiliyor, ve istediğiniz gibi konumlandıra biliyorsunuz. Kendi isteğinize göre boyutlarını seçip dilerseniz yatak odanızda dilerseniz oturma odasında şık bir ayrıntı olarak koyabiliyorsunuz. Rengini seçmekte tamamen size kalıyor. Kolay boyanabilir oldukları için dilediğiniz rengi vermekte özgür olmuş oluyorsunuz. Bazı dolaplarda ise üst kısım raflarla dolu alt kısım ise kapaklı açılıp kapanabilir bir bölme olarak kullanılabiliyor. Bu durumda göz kirliliği yaratan görmek istemediğiniz eşyalarını oraya sıkıştıra biliyorsunuz. Sığmayan kitaplarını yığmak için bile bazen güzel bir seçenek olabiliyor.

  Benzersiz Orta Sehpa Modelleri

Kitaplıklarla birlikte süslenen bazı televizyon üniteleri de günümüzde çokça gördüğümüz modern kitaplık diye adlandırabileceğimiz kısımda yer alıyor. Televizyon ünitesi o kadar geniş ve çok amaçlı kullanılıyor ki ister süs eşyası koymak ister kitap koymak için kullanabiliyorsunuz. Kitaplık modelleri illa büyük boyutlarda olması gerekmiyor. Küçük çaplı tv ünitelerin de bile bir sürü raf veya kapalı kapaklı dolaplar görmek mümkün olabiliyor. Artık günümüzde istediğiniz her eşyayı istediğiniz şekilde kullanmak mümkün. O yüzden aslında eşyanın isminin çokta bir önemi kalmıyor. Kendiniz bile istediğinizde küçük şirin ve kitaplarınız almaya yetecek kadar bir raf yapabilirsiniz. Süsleyerek istediğiniz şekli verebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri