Yandex
Ev Dekorasyonu

Katlanabilir Mobilyalar

01.04.2020
202
Katlanabilir Mobilyalar

Hepimiz yaşamak ve barınmak için hayatta bir yere ihtiyaç duyarız. Uzun zamanlardan beri süregelen bir alışkanlıkla bulunduğumuz yeri yaşanabilir kılmak en önemli şeylerden biri bizler için. Fakat zamanın akması ve sahip olduğumuz şartların değişiklik göstermesi ile birlikte yaşam alanımızı geliştirdik. Bunun için öncelikli tercihimiz alanımızı yaşanabilir kılmak oldu elbette yine, bundan sonra ise güzel ve göze hitap eder oluşu geldi bizler için. Bütün bunlarla birlikte yaşadığımız tek bir alanı düzeltmedik. Yaşadığımız her alanı düzeltme ve güzelleştirme algısı oluşturduk. Böylece yaşam alanımız olan yani ev denilen barınağımızın her odası için ayrı ayrı zevklerimiz oldu ve her birini en ince ayrıntısına kadar özenle döşedik. Bunda dikkat ettiğimiz en önemli şey elbette kullanışlılık ve bize kalacak olan ferah alan, renkler ve süslerdi. Bulunduğumuz ortamı en elverişli şekilde kullanmak için katlanabilir mobilyalar can kurtarıcı bir parça haline geliyor. Hem yerden fayda sağlaması hem de bir taşta iki kuş vurması özelliği ile tercih sebebi.

Tercih eden kesim ise genellikle kalabalık aileler, öğrenci evleri, stüdyo dairede yaşayanlar ve hatta odadan bağımsız olarak düşünecek olursak yatak odalarında dahil bu kullanışlı katlanabilir mobilyaları tercih etmemiz mümkün. Yaşlılar için de aynı durum geçerli tabiiki. Eğilip kalkamayacak veya bir şeyi bir yere getiremeyecek durumda olan yaşlılarımız için bulunduğu yerden son derece elverişli olan bu eşyaları kullanması mümkün olacaktır. Örneğin açılıp kapanabilen kanepeler, bir yanında sehpası olan kanepeler hem yatmak hem oturmak için ideal. Aynı zamanda kolayca bir şeyler yiyip içmek için de tercih edilebilir eşyalardır. Bunun dışında bu eşyaların kullanışlılığını göz önünde bulundurduğumuzda bunları sıralayabilir ancak ek olarak birde yerden fayda sağlamak olarak görebiliriz. Bu eşyaların çoğu açılıp kapanabilir, katlanabilir özelliğiyle daha az yer kaplıyor ve daha küçük oluyor. Sadece oturma odası değil aynı zamanda yatak odası, çocuk odası ve hatta mutfak için bile tercih edilebilir bir sürü katlanabilir mobilya örneğine rastlamak mümkün olacaktır.

  Pudra Rengi Salon Dekorasyonu

KATLANABİLİR MOBİLYALAR KULLANIM ALANLARI

Saydığımız kullanılması mümkün olan alanlar içerisinde elbetteki en çok tercih edilir olanı genellikle oturma odaları oluyor. Bunun sebebi ise misafir geldiğinde yeterli odası olmayan evler misafirlerini ağırlamak için oturma odalarındaki mobilyaları yatak olarak kullanıyor. Bu tercih sebebi için söylenen en sık sebeplerden biri. Böylelikle misafirlerini hem rahat ettirmiş oluyor hemde yatak ve koltuk olarak iki ayrı şekilde kullanabiliyor. Bunun dışında en çok tercih edilir ikinci yer ise genellikle çocuklu ailelerin kurtarıcısı olarak ranza oluyor. Yine yeterli odası olmayan veya odada iki yatak koymaya yeterli alanı olmayan aileler için ranza bir vazgeçilmez hale gelmiş durumda. İlla birden çok çocuk sahibi olmaya gerek yok.

Bu dönemdeki ranzalar sadece iki yatak barındırmakla kalmayıp aynı zamanda çalışma masası, kitaplık ve oyun alanı da sunuyor. Bu yüzden çok amaçlı kullanımın aslında en büyük örneklerinden biri de çocuk odalarında gördüğümüz ranzadır. Böylece ailelerin ekstradan çalışma masası veya kitaplık almasına gerek kalmıyor. Bu tip katlanabilir mobilyalar aynı zamanda cep dostudur. Bir eşya alarak birden çok işlevi olduğunda sizin içinde diğer eşyaların masrafından kısıyor ve uzun ömürlü eşyalara dönüşüyor. Aynı şey çiftlerin yatak odaları içinde geçerli. Bir örnek vermek gerekirse eğer katlanabilir eşyadan çok alandan fayda sağlamak için kullanılan gömme dolaplar. Hem daha ferah alan kalmasını sağlıyor hemde eşyaları için daha fazla bir yer sunuyor.

KATLANABİLİR MOBİLYALAR SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

Katlanabilir mobilyaların hayatımıza sağladıkları kolaylıklar ortada ancak birde seçerken dikkat etmemiz gereken bir kaç önemli nokta var. Örneğin katlanabilir mobilyalar da oturma odasına koltuk alınacağı zaman koltuğun açılıp kapanabilir olmasından ziyade (çünkü bu neredeyse artık her koltukta olduğu için ayırt edici bir özellik olmayabilir) başka ne gibi detayları ve kullanışlılığı var bunu göz önünde bulundurarak seçim yapmalıyız. Bir koltuk katlanabilir mobilyalar yatak olmasından ziyade katlandığında tamamen ortadan kalkabiliyor ki bunlar genelde stüdyo daireler için tercih edilen modeller oluyor.

  Köşe Takım Modelleri 2020

Bir koltuk açıldığı zaman ise aynı zamanda masa olarak kullanabileceğimiz bir kısmı çıkabiliyor. Aynı zamanda çocuk odası için seçilen bir yatak veya ranza yer kaplamaktan ziyade başka işlevleri olabiliyor. Örneğin bir ranza çalışma masası, kitaplık ve iki yatak bir arada bulundurabiliyor. Bu gibi çok amaçlı kullanımı düşünülerek eşya seçmekte fayda var. Bununla birlikte elbetteki seçeceğiniz eşyanın rengi ve havası evinizin dekoruna uymalı. Bunun için hazır olan rengi veya bulunduğunuz odaya en çok uyan rengi istediğiniz gibi yaptırmakta özgürsünüz.

Bir çok insanda katlanılabilir mobilya dendiğinde akıllarına daha çok kaba, ortama uymayan ve şık durmayan modeller geliyor. Kullanışlılığını kimse inkar etmiyor fakat çoğu insan yerleri var iken ve evlerini şık döşemiş iken katlanabilir mobilya tercih etmiyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri ise katlanabilir mobilya yarattığı algı ve bu zamana kadarki kullanım şekilleri. Genellikle küçük, oda sayısı az, öğrenci evlerinde gördüğümüz mobilyalar bizleri onları tercih etmemizden iten bir hale getirdi. Ancak gayet şık duran mobilyaların da mevcut olduğunu unutmamalıyız. Gerek rengi gerek boyutuyla ortama en iyi şekilde uyum sağlayabilecek mobilya tipini seçmek bizim elimizde.

KATLANABİLİR MOBİLYALARDA FİYAT FARKI

Evimize aldığımız eşyanın bütçe dostu olması elbetteki herkes için oldukça önemli. Katlanabilir mobilya tercih ederken de herkes bütçesine göre alım yapıyor. Hatta bazıları açılıp kapanabilir koltuk yerine fiyatı uygun diye işlevsiz bir koltuğu seçebiliyor. Aynı şey çocuk odasına koyduğumuz ranzalar için de geçerli. Hem çalışma masasını hem yatağı hem de kitaplığı barındıran bir ranzanın fiyatının pahalı olmasının üstüne insanlar eşyaları tek tek alıp odayı o şekilde düzenlemeyi düşünüyorlar. Ancak unuttukları bir nokta var ki her ne kadar paradan kıssalar bile fazla eşya ile odayı doldurmak hareket alanımızı oldukça kısıtlar. Aynı zamanda bütçe olarak cebe uymayan çok işlevli mobilyaları tercih etmeyip tek tek aldığımız takdirde de sonuç aslında çokta fark yaratmıyor. Yani ikisi aynı kapıya çıkıyor diyebiliriz.

  2020 Salon Halı Modelleri

Katlanılabilir mobilyalarda ölü alan olmuyor, alanınız tamamen size kalıyor ki bu bile tercih etme sebeplerinden biri olmaya yetebilecek nitelikte. Bununla birlikte ev hanımlarının, öğrencilerin en çok dikkat ettiği şeylerden biri de temizlik. Temizliği en kolay olan eşyalar seçmek herkesin önceliği oluyor çoğu zaman. Bu noktada da aslında katlanabilir eşyalar diğerlerine göre öne çıkıyor. Çünkü bir eşyayı temizlemek bir kaç farklı eşyayı temizlemekten her zaman daha kolaydır. Özellikle o eşya birden çok şeye hizmet ediyorsa harika bir seçenek olabilir.

Kullanım kolaylığı olarak da oturduğunuz yerden çayınızı veya kahvenizi koyabileceğiniz yerin elinizin altında olması herkes için büyük bir artıdır. Çoğu zaman yerimizden kalkıp sehpa almak veya hali hazırda ortada bulunan sehpayı koltuğa yaklaştırmak bazen çok can sıkıcı olabiliyor. Aynı zamanda katlanabilir eşyalar basit yaşamayı seven insanların yaşam tarzına çok uygun şekilde dizayn edilmiştir. Her şey her an elinizin altındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri