Yandex
Ev Dekorasyonu

İç Mekân Zemin Kaplama Malzemeleri

13.10.2020
23
İç Mekân Zemin Kaplama Malzemeleri

İç mekân zemin kaplama malzemeleri fikirleri ile evinizdeki ya da iş yerinizdeki zemin döşemelerini değiştirebilir ve yenileyebilirsiniz. Bizim önerimiz ise bu konuda ilk fikir olarak linolyum zemin kaplama/döşeme malzemesidir. Yazımızın devamında okuyacağınız gibi bu malzeme türünün farklı avantajları, aslında bu döşemenin sıklıkla tercih edilmesini sağlıyor. Bir yandan sağlıklı yapısı bir yandan da dekorasyon açısından şık bir görünüm vermesi, bu zemin kaplama malzemesini kullanıma elverişli kılmaktadır.

Genel olarak baktığımızda iç mekân zemin kaplama malzemeleri, bir mekân için dekorasyon açısından aslında ilk sıradadır, diyebiliriz. Bu noktada malzemenin rengi ve görünümü ne kadar önemli bir konu ise o malzemenin yapısal ve teknik özellikleri de o kadar önemlidir. Düşündüğünüzde evinizde en fazla darbe alıp en çok yıpranabilecek olan yerin, zemin olduğunu görüyorsunuz. Bu nedenle malzemenin de sağlam olması, çok önemli oluyor.

Nasıl Bir Zemin Kaplama Seçmelisiniz?

Nasıl bir zemin kaplama seçmelisiniz? Burada kilit soru bu!.. Öncelikle zemin kaplama malzemesi seçeceğiniz mekânın neresi olduğu önemli. Eviniz için ayrı; eğer zemin değiştirme yapacağınız yer iş yeriniz ise iş yeriniz için ayrı bir değerlendirme yapmalısınız. İş yerlerinde genellikle zeminlerin daha sık kullanıma maruz kalma ihtimalinden dolayı daha dayanıklı malzemeler seçmek gerekir. Ancak özellikle çocuklu ailelerde de durum bundan farklı değildir. Daha fazla yıpranma ve çizilme ihtimalini göz önünde bulundurup bu ailelerin evlerindeki zeminler için de dayanıklı ve sağlam yapıdaki malzemeler tercih edilmelidir.

Ayrıca bir başka açıdan da maddi olarak bir değerlendirme yapabilir ve çeşitler arasında sayacağımız ucuz malzemelerden tercih edebilirsiniz. Bu noktada ucuz ve dayanıklı olması açısından bir linolyum bir de sağlamlığı ve ekonomik yapısıyla bilinen laminat malzeme, ilk sıralarda yer alabilir.

  English Home Mutfak Ürünleri

İç Mekân Zemin Kaplama Malzemeleri Türleri

İç mekân zemin kaplama malzemeleri türleri nelerdir? Pek çok zemin döşeme/kaplama malzemesi vardır. Bu türlerin hemen hepsini piyasada bulmak mümkündür. Bunlar içerisinde dayanıklılık özelliği yüksek olan ve maliyet açısından da uygun bulabileceğiniz iki seçeneği, hemen ayıralım: Laminat, Linolyum. Bu iki malzeme de her iki açıdan tercih edebileceğiniz zemin malzemesidir. Genel olarak tercih edilen ve piyasada karşınıza çıkacak zemin döşeme malzemeleri ise şu şekilde çeşitlendirilebilir:

  • Laminat,
  • Lamine Parke,
  • Masif Ahşap,
  • Halı,
  • Doğal Taş,
  • Vinil,
  • Seramik,

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri