Yandex
Ev Dekorasyonu

İç Mantolama İşlemi Nasıl Yapılır?

23.09.2020
30
İç Mantolama İşlemi Nasıl Yapılır?

İç mantolama işlemi nasıl yapılır? Diğer bir deyişle; iç cephede ısı yalıtımı ne şekilde yapılır? Çok katlı olan bina yapılarında bina yönetimi eğer dış cephede mantolama yapılması yönünde bir karar almamışsa bu gibi durumlarda genelde daire sahiplerinin başvurduğu bir yöntem şeklinde karşımıza çıkıyor. Çünkü iç mantolama, sadece bir daire için uygulanabilen de bir yöntem…

İç cephede ısı yalıtımı yönteminin uygulanma biçimi, dış cephede mantolama şekline göre birtakım farklılıklar gösterse de temelde aynıdır. Dış cephede bu mantolama işleminde, iç mantolama işlemine nazaran daha kalın olan bir yalıtım malzemesi uygulanırken; iç cephe mantolama için bu oran yalnızca 2-3 santimetre ortalamada oluyor.

İç Mantolama İşlemi Nasıl Yapılır? Etkisi Nelerdir?

İç mantolama işlemi nasıl yapılır? Etkileri nelerdir? İç mantolama işlemi yapılmasının ardından duvarlar da dekoratif bir biçimde boyanabilmektedir. Hatta kişilerin isteğine göre alçıpan bir uygulama da yapılabilir. Bu iç mantolama uygulaması yapılıp az düzeyde de olsa bir ısı yalıtımı sistemi sağlanmış oluyor. İç cephe ısı yalıtım işleminin katkısı biraz azdır, bu bir gerçektir. Hatta beraberinde bazı ufak olumsuz etkileri de olabilir.

İç Mantolama Olumsuz Etkileri

İç mantolama olumsuz etkileri olan bir uygulamadır. Beraberinde olumlu etkileri olduğu kadar birtakım olumsuz sonuçları da karşınıza çıkarabilir. Bunları kısaca sıralayacak olursak iç mantolama işleminin olumsuz yöndeki etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Uygulama zaman içerisinde ısı köpükleri meydana getirir. Bu durum ise tam olarak bir ısı yalıtımı oluşturulamamasına neden olabilir.
  • Dış duvarlar için bir yalıtım sistemi bulunmadığından dolayı dış cephe üzerinde meydana gelmiş çatlaklar neticesinde yapı malzemeleri ıslanabilir. Bu da zaman geçtikçe iç cephe için uygulanan sistemde mantar tipi, küf veya boya dökülmesi tipinde bazı sorunlara yol açabilir.
  • Isıtma sistemleri eğer kapatılırsa, o anda hemen oda sıcaklığı da hızlı bir biçimde düşmeye başlar. Ayrıca iç cephe mantolama sistemi, yaz ayları içerisinde bir yalıtım sağlayamamaktadır.
  Su Geçirmeyen Duvar Kağıtları ve Fiyatları

İç Cephe ve Dış Cephe Mantolama Arasındaki Fark

İç cephe mantolama nasıl yapılır? İç cephe ve dış cephe mantolama arasındaki fark nedir? Dış cephe mantolama işlemi, binayı tam bir manto şeklinde sardığından dolayı yüksek oranda bir ısı yalıtımı meydana getirebilmektedir. Ancak iç mantolama işlemi, yalnızca duvarlar üzerine uygulanabildiğinden dolayı çok etkin düzeyde bir yalıtım kalitesi de sağlayamaz. Hatta ısı kabarcıkları meydana gelmesine sebep olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri