Ev Dekorasyonu

Gömme Dolap Modelleri

04.02.2020
382
Gömme Dolap Modelleri

Evet.. Eminim ki gömme dolap denilince ilk başta eski zamanlarda olan duvarları boydan boya kaplayan dolaplar geliyor aklınıza. Son 20 yıldır kendini rafa kaldırmış olan bu dolap çeşidi evlerin küçülmesi insanların daha minimal tarzda yaşam alanlarını tercih etmesiyle birlikte tekrar gündeme geldi. Küçük evlerde dekor yapmak tüm eşyaları sığdırmak ortalığı ıvır zıvırdan kurtarmak derken küçük olan evler daha da küçülmeye başladı. Oraya dolap oraya şifonyer derken bir yataklık mesafede yaşamak zorunda kaldık. Peki bunlardan nasıl kurtulacağız. ? Çok kolay . modern tarzda yapılan gömme dolaplarla hem evinizde şıklığı hemde yerden tasarruf etmeyi bir arada yakalamak mümkün.

Evet dediğimiz gibi gömme dolaplar 1980 ve 2000 yılları arasında neredeyse bütün evlerde olurdu. Genelde yatak odalarına konurdu ve hatta ev sahiplerinin vazgeçilmezleri arasına girerdi. Ne taşıma derdi ne düşme derdi olmazdı. Hepiniz hatırlarsınız ninelerinizin ve dedelerinizin evinde (eğer evleri eskiyse) hala vardır. Kocaman kapaklı içine dünyaları sığan o dev dolapları. Fakat 2000 yılından itibaren bu dev dolaplardan vazgeçmeye daha çok askılarının göründüğü ortalıkta köşede duran dolap tarzlarını sevmeye başladık. Çokta güzellerdi. Ama bununla birlikte eşya sıkıntısı olmasından dolayı dolap içine dolap yatak içine dolap hatta koltuk içine bile dolap yaparak daha da karmaşık bir şekilde yerleşmeye devam ettik. Aklımızda yer edinen haliyle pek hoş durmadığını kabul etmek gerek.

Peki son zamanlarda hiç yeni modellere yeni tasarımlara baktınız mı? Beyazlar parlaklar boydan boya ayna kaplı olanlar.. onlara çeşidi onlarca boyutu var. Renkten renge, modelden modele göre yapılıyor ve asla yer kaplamıyor evle bütünleşik bir tarzda yapıldığı İçin ne kadar dev gibi dolaplar olsa da kibarlığından asla vazgeçmiyor ve evinizin şıklığına şıklık katıyor. Ayrıca çok masraf edilecek bir çeşit de değil .

Gömme dolaptan bu kadar bahsetmişken çeşitlerine değinmemek tabi ki olmaz. Tam tamına 5 farklı çeşidi ile istediğimiz tarzda gömme dolaba ulaşabiliyoruz. Bu tarzları sayacak olursak avangart, modern, klasik, bohem, etnik şeklinde karşımıza çıkıyor. Sırayla hepsini açıklamadan önce gömme dolabın avantajları ve dezavantajları hakkında da birkaç şey söylemeden geçmeyelim. Öncelikle her modeldeki gömme dolaplar ihtiyaçlarınızı karşılayabilir mi ?

  Doğtaş Yatak Odası Dekorasyonu

Gömme Dolap Nasıl Olmalı?

Buradan başlayalım. Hem geniş iç hacimleri hem de yeni tasarımlarla olan modern görüntüleriyle kesinlikle baza ve ekstra askılıklara gerek kalmadan zevkinize göre yapılarak beğenileri kazanmayı başarıyor. Geçmiş zamanlarda olan gömme dolaplar yalnızca çekmece ve klasik aç-kapa dolap şeklindeyken şu an sürgülü olarak ve içeriden dışarıya katlanarak ve hatta kapaksız bile yapılabiliyor. Sadece kıyafetler için değil ayakkabılar içinde belli hazneleri olabiliyor. Bu sebeple yerden tasarruflu daha düzgün ve düzenli evlerimiz oluyor. Aslında bu saydıklarımızı avantajları olarak düşünebiliriz.

Peki ya dezavantajları neler? İstediğimiz zaman yerini değiştirmek o kadar da kolay olmuyor . Komple duvarı kapladıkları İçin taşıma olanakları kısıtlı. Ayrıca yalnıza düz bir şekilde değil şimdi sıklıkla kullandığımız koltuklar gibi l şeklinde de yapılabiliyor. Dolap görünmesinden şikayetçiyseniz ve eviniz daha ferah görünsün isterseniz de duvarınızla aynı renkte ve desende yaptırdığınız gömme dolabınız siz istemediğiniz sürece görünmüyor. Ve odada dolap yok görüntüsü sağlayabiliyor. Komple ayna da kaplayarak odanızı olduğundan daha geniş göstermekte tabi ki mümkün. Ufak tefek hilelerle hem odanızda kocaman bir dolap hem de daha ferah bir hava bulundurabilme şansınız gömme dolabın bize getirdiği güzelliklerden yani avantajlardan sayılabilir.  Evet şimdi artık gömme dolabın çeşitlerini sayabiliriz. Birinci olarak ele alacağımız modelimiz avangart olabilir

Avangart Gömme Dolap Modelleri

Aslında Fransızca olan bu terim (Avangarde) askeri birlik, öncü anlamına gelir. Peki bunun mobilyayla ne alakası var derseniz mobilyadaki karşılığı alışılmışın dışında sıra dışı , kuralların ötesinde demek olur ve alışılmış standartları değiştirmek hedeflenir. Örneğin altın Varaklar , yaldızlı desenler , lüksün fazlaca kullanıldığı gösterişli fakat bütün bu detaylara rağmen beyazın ağırlıkta kullanıldığı mobilyalar denebilir. Desenler çoğunlukla Arap Osmanlı ve Doğu kültürlerinden beslenir. Minimalist yaklaşımlı modern desenler , oymalı fakat klasiğin ağır abartı oymalarından uzak daha kibar ve zarif oymalar şeklinde oluşur. Fakat her gördüğümüz varaklı ve beyaz mobilyalar Avangart değildir genellikle klasikle karıştırılır. Gömme dolaplarda ise şıklıktan ödün vermek istemeyen bireylerin odalarına ışıltı katmak amacıyla kullanılır. Bu model Genellikle yeni evli çiftlerin ilgi odağı olmuştur.

  Feng Shui Yatak Odası Dekorasyon Önerileri

Modern Gömme Dolap Modelleri

Modern mobilyalar her türlü süslemeden ve abartıdan uzak net arayışlar içinde olan bireylerin tercih ettiği modeldir. Düz hatlar geometrik desenler sade yapıda ev aksesuarları modern tarzı destekler. Şıklıktan çok konfor ön plandadır. Metalik tonlar opak camlar dikkat çeker. Kendinden desenler çizgili ve geometrik desenli dolaplar objeler modern tarzın vazgeçilmezi. Gömme dolapta ise bu durum pek farklı değil . Ağırlıkta gri ve beyaz ve ahşap renklerin olduğu aynaların şekilli olduğu mat tonlar en çok tercih edilen modellerdir. Genelde sadeliği seven abartı olmayan bi alanda yaşamak isteyen ve yatak odasını ev verimli şekilde kullanmak isteyen kişilerin tercihi olmuştur.

Klasik Gömme Dolap Modelleri

Klasik model ta geçmişten günümüze gelen henüz makineleşmenin gelişmediği dönemlerde yapılan motiflerin modellerin olduğu mobilya tarzıdır. Diğer tüm mobilya modellerine göre içinde ahşabı en çok bulunduran çeşittir. Avangart tarza benzerliğiyle dikkat çeker. Fakat Avangart modele göre daha büyük kaplamalı varaklar daha iri ve abartı motifler içerir. Eskiden beri el emeğiyle yapılmasından dolayı sanat eseri değeri görür. Sunta, yonga, levha , mdf gibi fabrikada üretilen malzemeler klasik tarz İçin uygun değildir. Günümüzde saray modeli denen işlemeli mobilyaları içine alır.  gömme dolaplarda ise bu durum odadan yerden tasarruf etmesiyle birlikte abartıdan asla ödün vermemesiyle süslü ailelerin dikkatini çeker. Maliyeti diğer çeşitlere göre biraz daha fazladır.  Kalite olarak tabi ki diğerlerine göre daha kalitelidir. Varaklar yaldızlar maximalist olarak kullanılır.

Bohem Gömme Dolap Modelleri

Bohem tarzı rengarenk asla herhangi bir kurala veya uyuma bağlı kalmadan tamamen kafanın estiği gibi olmasıdır. Çeşitli antikalar çeşitli modern parçalarla bir araya gelir ve bohem tarz ortaya çıkar. Tabiri caizse uyumsuzluğun uyumu da denilebilir. Anahtar kelimenin her zaman özgürlük olduğu ve bağımsızlığına düşkün kişilerin kullandığı bir modeldir. Etnik tarzda motifler birbirine zıt renklerle oluşturulan stiller kafada acaba uydu mu sorusuna yer bırakmıyor. Dediğimiz gibi amaç alında uyumsuzluktan uyum yapmak. Gömme dolap için ise bohem tarzda kesin bir açıklama yapmak pek mümkün değil düz olan bir gömme dolaba bir leke olarak bile atılan bir örtü bir renk bu uyumun oluşmasına engel değil. Sadelik etnik desenler antika tarzda dolaplar her türlü bohem tarzı karışlamaya yeterli. Geçmişte kullanılan gömme dolapları bile bohem tarzında kullanabilirsiniz. Amacımız sadece rahat olmamız ..

  Sürgülü Gardırop Modelleri

Etnik Gömme Dolap Modelleri

Etnik modelde bir modele bir kültüre bağlı kalmadan birçok kültürü birlikte iç içe dekore etmek anlamına gelir. Bohem tarzda olduğu gibi etnik tarzda da herhangi bir renk sınırlaması yoktur. Sıcak samimi bir ortam arayanların eğlenceli bir dekor isteyenleri tercihidir. Uyumsuzluktan uyum burada da ön plandadır. Genelde bohem tarz ile karıştırılır. İkat deseni oldukça ön plandadır. Dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen objeler vardır. Gömme dolapta ise bu durum ikinci el dolaplar komple ahşaptan yapılmış eskitme ürünler tercih edilebilir. Bazen göz yoran bir model olsa da her eşyadaki minik uyum ortamda hoşluk yaratabilir.

Size ilham olması için birkaç görsel paylaşacağız;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri