Yandex
Ev Dekorasyonu

Genç Odası Dekorasyonu

12.03.2020
473
Genç Odası Dekorasyonu

Hepimizin hayatını sürdürdüğü evler herkes için son derece önemli alanlar. Gün sonunda yorgunluğumuzu atmak için huzurla kapısını açtığımız, gün başında ise geri dönmek arzusuyla çıktığımız mekanlar. Evin her odası elbetteki verdikleri farklı enerjiyle ayrı bir yere sahip ancak yatak odamız kendimizi yenilediğimiz, yeni güne hazırladığımız yerdir. Gün içerisinde televizyon karşısındaki kestirmelerimizi saymazsak eğer konforlu bir uyku her şeyden önemli. Bazen kısa şekerlemeler bile enerji dolmaya yetiyorken, bazen uzun uykular tam tersi etkiyi yaratabiliyor.  Uyku kalitesini sağlayan en büyük etken ise nasıl bir ortamda uykuya daldığımızdır.

Ortamın dinlendirici, sakin, sessiz ve karanlık olması kaliteyi arttıran başlıca etmenler. Yatak kalitesi elbetteki bir diğer önemli faktör. Yatak odası dizaynı yaparken dikkat etmemiz gereken bir kaç unsur var. Özellikle uyku düzeni belkide en şaşmış olan gençler için doğru genç odası yaratmak oldukça önemli ve uyku kalitelerini değiştirebilecek nitelikte. Evin her odasıyla verdiği enerji bir bütündür. O yüzden bütünlüğü sağlamak çok önemli ve bunu her oda için ayrı ayrı incelemekte fayda var ancak gençler için oda yaratmak evin her odası için fikir sahibi olabilmektir diyebiliriz. Çeşitliliği ve özgürlüğüyle diğer odaların kısıtlamalarını barındırmayan özgür ruhlu bir oda elbetteki herkesin hayalidir.

Kendilerini rahat hissettirecek şeyler onların tutkunu olduğu şeyler dışında odanın şekli ve rengidir. Oda en yalın ve sade haliyle onlara hareket alanı yaratacak şekilde ve duvarları ise yine onların zevkleri doğrultusunda ama en pozitif enerji yayacak renk olarak tercih edilmelidir.

GENÇ ODASI DEKORASYONUNDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Genç odası dizayn ederken en önemli konu tercihi onlara bırakmak ve diretmemektir ancak fikirlerimizi sorduğunda ise bir kaç tavsiyede bulunabiliriz. Renk konusu özellikle o yaşlardakiler için en önemli şeydir. Koyu bir duvar rengi tercih etmek psikolojik olarak onları negatif yönde etkileyebilir ve pozitif düşünmelerinin önüne geçebilir. O dönem aslında en ihtiyaçları olan şey morallerini destekleyecek renkler seçmekte fayda var. Bunun içinde mümkün olduğunca açık renkler kullanılabilir. Fildişi, krem rengi, beyaz, açık gri gibi renkler hem odayı dekore ederken büyük rahatlık sağlar, eşya renkleri tercih etmede zorluk çıkarmaz hem de psikolojik olarak aydınlık bir ortamda bulunmak onun için iç açıcı olabilir. Eğer tercihini sevdiği koyu bir renkten yana kullanmak istiyorsa odanın bütününü koyu renk yapmak yerine bir duvarını koyu renge boyamak odaya farklı bir hava katabilir.

  Çilek Genç Odası Takımları

Odanın bir duvarını başka renk yapmak dışında duvar kağıdı kullanımı da göz önünde bulundurulabilir. Duvarı farklı tarzlarda boyamakta bir diğer seçenek olarak düşünülebilir. Açık renk duvar rengi dışında mobilya seçiminde de ara renkler tercih etmekte fayda var. Açık renklerin çabuk kirlenme olasılığına karşın koyu renk mobilyalar daha kullanışlı olabiliyor.

Genç odası dekorasyonunda odaya düzgün ve kullanışlı bir biçimde şekil vermek de oldukça önemli. Kendisine rahat hareket alanı bırakmak her açıdan önemli. O yüzden mümkün olduğunca odaya uygun eşyalar alınmalı hatta kullanışlılığı ön planda olan eşyalar daha avantajlı olacaktır. Bunun içinde kardeşler için ranzalar, açılıp kapanabilir masalar, gömme dolaplar tercih edilirse odada daha çok alan kalacaktır. Eğer bir duvarı olduğu gibi kendi yaratıcılıklarına veya süslemelerine, zevklerine bırakırsak eğer kendilerini daha özgür ve iyi hissettikleri bir alanda olmalarına da müsade etmiş oluruz.

GENÇ ODASINDA KULLANILMASI GEREKEN AKSESUARLAR

Genç odasında genellikle istemediğimiz kadar poster ve çizik duvarlara rastlarız. Ancak bunların aslında bizim gördüğümüz kadar kötü değil aksine odanın sahipleri gençler için çok farklı şeyler anlam ifade ediyor. Bu yüzden bu tarz şeyler odanın belkide en güzel aksesuarı haline gelebiliyor.

Bir duvarı içimizden geldiği gibi boyamak, şekillendirmek odaya farklı bir özgünlük katacaktır. Bunların dışında odanın havasını tamamen değiştiren tamamlayıcı aksesuar olarak boy aynaları odaya derinlik katıp iç açıcı olacaktır. Boyutu ne olursa olsun her odada bir aynanın bulunması önemlidir. Hem kullanışlılık açısından hem de hoş bir görüntü açısından çoğu kişinin tercih ettiği şeylerdir. Özellikle kendilerini görmeye en çok ihtiyaçları olduğu yıllarda gençlerin odasında ayna olması odanın olmazsa olmaz parçasıdır. Bu bazen bir masaya koyulan el aynası, duvar aynası ve bazen boy aynası da olabilir. Şıklık ön plana sunulmak isteniyorsa eğer boy ve duvar aynaları tercih edilebilir.

  Genç Oda Dekorasyonları 2020

Duvarlara yapıştırılabilir desenli aynalar da son derece dikkat çekici ve hoş görünecektir. Genellikle çalışma masasında kullanılan küçük aydınlatmaları daha büyük abajurlar olarak komidinlerin üstünde sergileyebiliriz. Bu da odaya farklı bir ahenk katacaktır.

Bunun dışında neredeyse her genç odasında bulunan kitaplıkları kitaplar haricinde farklı süslerle de süslemek bizim elimizde. Örneğin küçük çiçeklerle, şık parfüm şişeleriyle veya takılıklar ile birlikte daha hoş bir görüntü verebiliriz. Hatta kitaplığımıza küçük aydınlatmalar bile takabiliriz. Bunlar renkli küçük ampüllerden oluşan kablolar olabilir. Aynı şeyi yatak başlığımıza da doladığımızda ışıkları açmadan odayı aydınlatabilir ve oldukça hoş bir görüntü elde edebiliriz.

Avize ise odaya ilk girişte en çok dikkatimiz çeken şey olabilir. Bunun için de şık bir avizeden ziyade odanın ruhuyla birleşecek biz avize seçmekte fayda var. Hatta aydınlatma sistemini arttırılabilir olarak kullanabilir. Bu sayede ışık seviyesini biz ayarlayabilir, istediğimiz ayarda ışıkta oturabiliriz. Bazen loş ortamlar olduğundan daha fazla tercih edilebiliyor veya çok fazla ışığa maruz kalmak göz yorucu olabiliyor. Bunu ortadan kaldırmak için ayarlanabilir ışık sistemi oldukça mantıklı bir seçim olacaktır.

GENÇ ODASINI NASIL YORUMLAMALI

Aslında gençlerin çoğu odalarını tasarlarken çok büyük bir şeyin mimarı gibi ortaya en iyisini çıkarmak için uğraşıyorlar. Bu konuda oldukça haklılar çünkü odaları onların evden de çok yaşam alanı haline gelmiş durumda. Genelde büyüklerin ve gençlerin istediği oda tipi oldukça farklı olsa da bu seçimi odanın sahibi olan gençlere bırakmakta fayda var.

Bu yüzden mümkün olduğunca özgürlük ön planda olmalı ve evden bağımsız bir alan gibi düşünüp istedikleri, sevdikleri, zevklerine uyan şeyler doğrusunda tasarlamalarına izin vermeliyiz. En mutlu olacakları yer kendileri için bir şeyler anlam ifade eden eşyaların bir arada bulunduğu ve kendilerini yeterince ifade ettiklerini düşündükleri yerdir bu yüzden özgünlüğe izin vermekte fayda var.

  2020 Lüks Genç Odası Dekorasyonu Tercihi

Alakasız gibi gözükse de mobilya seçiminde, duvar kağıdı seçiminde onların zevklerini yansıtması alanlarında mutlu olmaları açısından çok önemli. Onlar önce odalarında mutlu olacaklar ki hayata yansıtabilsinler. Gençleri mutlulukları önce odalarında başlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri