Yandex
Ev Dekorasyonu

Fayans Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

20.06.2020
133
Fayans Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hepimiz evimizde güzel yenilikler isteriz. Bu yenilikleri düşük bütçe ve zamanımızı verimli kullanarak gerçekleştirmek fayans boyama tekniği ile mümkün olabilir. Fayans boyama tavsiyemiz sayesinde bunu başarabilirsin.

Fayans boyama tekniğini iş yerlerinde ve evlerinizde rahatlıkla kullanabilirsin. Öncelikle boya tercihi yaparken neme ve suya karşı dayanıklı boyalar seçmeye özen gösterin. Neme ve suya karşı dayanıklı boyalar yağlı boya ve epoksi boyalardır. Fayans boyama işlemi için birçok boya çeşidi seçebilirsin. Seçim yaparken kendi göz zevkine göre tercih yapmalısın. Boyama işlemi için gerekli malzemeler; Parlak astar, tercih edeceğiniz boya çeşidi, kalın parlak vernik, geniş fırça, ince detaylar için rötuş fırçası. İşlem esnasında maske kullanmayı ihmal etmeyin. Boyama işleminden önce boyanın bulaşmaması için örtü sermelisin. İlk olarak yüzeyinizi toz ve kirden arındırmak için temizlemekle başlamalısınız. Temizleme işleminden astar boyanızı fayansa uygulayın. Astar boya seçeceğimiz boyanın fayansta kolayca yerleşmesini ve daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Astar boya işleminden sonra tamamen kuruduğundan emin olana kadar beklemelisin. Bir süre bekledikten sonra boya işlemine geçiyoruz. İlk olarak geniş fırçamızı tamamen boyamıza daldırıyoruz ve boyama işlemine başlıyoruz. Boyama işleminde işlemi uyguladığımız yere aşağı ve yukarı simetrik bir şekilde uyguluyoruz. Geniş fırçanızla boyayamadığını kısımları ince rötuş fırçası yardımı ile rahatça boyayabilirsin.

Fayans Boyama Sonrası İşlemleri

Boyama işlemi bittiğinde ortalama bir veya iki gün fayansın kuruması için beklemelisin. Fayanslar kuruduktan sonra en önemli işlem olan ikinci kat boyamaya başlayabilirsin. İkinci kat boya işleminde de ilk kattaki işlemlerimizi doğru sıra ile uygulamalısın. Boya izi oluşturmamak için ikinci kat boya işleminde fırça yönünü dikkatli belirlemelisin. Aşağı ve yukarı simetrik uygulama ile işlemi tamamlayabilirsin. İşlemden sonra bir iki gün kuruması için beklemelisin. Herhangi bir aksilikte üçüncü kat boyamasını yapabilirsin. Bütün işlemler bittikten sonra vernik uygulamasına geçebilirsin. Kalın parlak vernik sayesinde uyguladığın boya uzun ömürlü ve daha dayanıklı bir hale gelecektir. Vernik uygulaması esnasında verniğin cildinize temas etmemesi için eldiven ve maske kullanmalısın.

Sadece bir hafta içinde bütün işlemlerini bitirerek, sen de çok basit ve hesaplı bir fiyata güzel bir dekorasyona sahip olabilirsin.

  Çocuk Odası ve Duvar Kâğıdı Tercihi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri