Yandex
Ev Dekorasyonu

Fayans Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

24.09.2020
19
Fayans Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Fayans boyama işlemi nasıl yapılır? Banyo dekorasyon stilinde bazen çok ufak birtakım dokunuşlar, çok büyük ve yaratıcı etkiler ortaya çıkarabilir. Mesela bütün banyo dekorasyonunu bir baştan sona kadar yaptırmak oldukça maliyetli bir iş olacaktır. Ama banyo içinde olan bazı bölümleri yenileyebilir ve yine yepyeni görünümlü bir banyo ortaya çıkarabilirsiniz. Üstelik maliyet açısından da daha düşük olacaktır.

Bu banyo yenileme işlemlerinin başında ise fayanslarını boyamak veya değiştirmek geliyor. Parlaklığını yitirmiş, eskimiş veya rengi solmuş durumda olan banyo fayans boyama işlemi nasıl yapılır? Şimdi ona bakalım…

Banyo Fayans Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Banyo fayans boyama işlemi nasıl yapılır? Başka bir deyişle; banyodaki fayanslar ne şekilde boyanır, boyanabilir mi? Elbette boyanabilir ama bilinmesi gereken birtakım noktalar vardır. Banyo fayansları üzerinde kullanacağınız boya türüne göre bu boyama işlemi daha kalıcı olabilecektir. Bu anlamda özellikle de suyla daha çok temas hâlinde olan alanlar üzerinde kullanılacak boya türünü doğru seçmek gerekir. Mümkünse zemin üzerindeki, kenar kısımlardaki ve duşakabin içindeki fayanslar ile yine lavabo kenar kısmındaki fayansları boyamamak gerekmektedir. Çünkü buralardaki fayansların üzerindeki boya, suya maruz kalacağından dolayı çok daha hızlı bir biçimde aşınacaktır.

Banyo Fayans Boyama Aşamaları

Banyo fayans boyama aşamaları olarak 4 aşamadan bahsedeceğiz. Duvarlar üzerindeki, su ile fazla teması bulunmayan fayansları kolay bir biçimde boyayabilirsiniz. Seramik olan banyo fayanslarınızı ise şu şekilde aşamaları takip ederek boyama gerçekleştirebilirsiniz:

  1. Hazırlık Aşaması: Öncelikle hazırlığımızı yapmamız gerekiyor. Bunun için de fayansların tamamıyla tertemiz şekilde olması lazım. Bu temizliği sağlamak adına mutfaklarda olan bulaşık tellerini kullanmanız mümkündür. Fayanslarınızı hiç çizik oluşturmadan tüm lekelerden ve kir izlerinden kurtarınız. Ardından fayansları, ıslak olan bir sünger yardımı ile silip kuruması için bırakınız.
  2. Zımparalama Aşaması: Mobilyalarda boyama işleminden önce zımparalama yapılır. Fayanslarda da bu böyledir. Öncelikle parlak olan bölümleri gidermek ve zemini tam mat bir şekle getirebilmek adına sentetik bir zımpara tercih edip kullanınız. Bu şekilde zemini hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu aşama için bir zımpara makinası da kullanmanız mümkündür.
  3. Tozlardan Temizleme Aşaması: Zımparalama işlemi bittikten sonra üzerinde tozlar oluşabilir. Bu tozları güzelce silmeli ve fayanslarınızı pırıl pırıl olacak bir şekle getirmelisiniz.
  4. Boyama Aşaması: Son olarak boyama aşaması devreye giriyor. Bu noktada boya tipi seçimi, bu fayans boyama işlemi açısından oldukça önemlidir. Fayanslarınızı güzelce boyamak için kullanabileceğiniz iki tip farklı boya türü bulunur: Epoksi Boya, Lateks Fayans Boyası.
  Banyo Mermer Önerileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri