Ev Dekorasyonu

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

24.05.2020
36
Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Nem birikmesinin sebep olduğu rutubet pek çok evin sorunudur. Hem duvarlarda hem dolaplarda hem tavanda hem de yerlerde teşkil olan rutubet evde var olan tüm eşyalarda ve hatta kişilerin kıyafet dolaplarında dahi giysilerimizde hoş olmayan kokunun olmasına sebep olmaktadır. Hem sağlık olarak hem de yaşamış olduğumuz yerin hijyenikliliği düşünüldüğünde ve de görüntü kirliliği açısından da oldukça zararlı bir hal alır. Peki, hoş olmayan bu rutubet kokusu nasıl giderilir bu durum için var olan çözümlere göz atalım.

Rutubetin oluşma nedeni içeride bulunan sıcak hava ile dışarıda bulunan soğuk havanın birbiri ile karşılaşmasından oluşur. Bu durum yağmurlu havalarda özellikle kendini hane içindeki duvarlara geçişi ile kendini gösterir. Yaşanılan alanda bina içi yalıtımından dolayı ısı farklılığı oluşur. Bir diğer nedeni ise banyo içindeki ve mutfak içindeki buharım oluşumudur. Oluşan nem bulunan ortamda rahatsız edici derecede ağır bir kokunun oluşmasına sebep olduğu gibi duvar üzerinde kalıcı hatta bazen küflenmeye sebep olacak lekelerin oluşmasını da teşkil edebilir. Fakat sayılan bu olumsuzluklar çözülemez bir sorun değildir.

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Rutubet Kokusunu Gidermek İçin

Öncelikli olarak evdeki rutubet kokusunun giderilmesi için evde rutubete sebep olan şartların ortadan yok edilmelidir.  İlk adımda binanın dış cephesi için yalıtımı yapılarak sıcak ve soğuk havanın anlık atışmalarına engel olunmalıdır. Özellikle alanda bulunan karanlık yahut soğuk alanların bulunması halinde yalıtım ile ısı farklılığı yaşanmadan bir denge oluşturulmadır. Çamaşırları evin içinde kurutmak da nem ve rutubet oluşumuna neden olan en büyük faktörler arasındadır. Bu faktörü göz arda etmeden oluşabilecek bir rutubetin engellenmesi adına çamaşırlarımızı yaşanılan bölge dışında örneğin balkonlarda kurutmak çok daha yerinde bir tercih olacaktır. Boya badana zamanında da koruyucu boyalar kullanmak rutubet kokusunun giderilmesine yardımcı olur.

  Fayans Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Rutubetin sebep olduğu siyah lekelerden kurtulmanın yolu ise rutubetli lekelerin bulunduğu yerleri kazıyarak yeniden sıvamak gerekir. Mümkünse de strafor ile de desteklenmesi gerekir ve daha sonrada da yeniden boyanmalı. Bir çok derde deva olarak bilinen sirke kullanımı rutubet sorunu için de deva verici maddedir. Sirkeli su ile yapılan temizlik işleminde rutubetten dolayı oluşan lekeler ve rutubetin teşkil ettiği koku ortadan kalkar. Sirkenin sorun için bu kadar etkili çözüm oluşu küf mantarları üzerindeki etkisinden dolayıdır. Rutubet olan yerleri limon kolonyası ile silerseniz lekelerin geçtiğini görebilirsiniz.

Rutubet kokusu gidermek için ilk akıllara gelen yöntem ise bütün camların açılarak evin havalandırılması olur. Böylelikle fazla nem dışarı atılmış olur. Rutubete maruz kalan yerlere karbonat yerleştirdiğinizde fazla nemin emildiğini görürsünüz.

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri