Yandex
Ev Dekorasyonu

El Yapımı Paspas Modelleri

07.05.2020
171
El Yapımı Paspas Modelleri

Evlerimiz hepimiz için en özel alanlardan olup özgür bir şekilde kendi zevkimizi yansıtabildiğimiz yerlerden biri. Misafirlerimizi ağırladığımız alan ve kendimize ayırdığımız alanlar elbetteki farklılık göstermekte. Kendi zevkimiz gibi döşerken başkasına beğendirme arzusu da her insanın aslında içinde yatan duygulardan biri. Bu noktada gelen misafirleri ilk karşıladığımız yer olan evin holü, girişi yani kapı kısmı en önemli detayları barındırıyor. Çünkü evin zevki ve tarzı aslında kendini en başta belli etmiş oluyor. Bunun için de en yüksek çaba ve özen göstermemiz gereken yerler aslında evlerimizin girişi oluyor. Şık veya sade döşeyecek isek belli bir tarz oluşturup ona göre döşememiz de tutarlılık açısından fayda var. Son zamanlarda en revaçta olan şeylerden biri ise evimizdeki bazı dekorasyonlarda emeğimizin geçmesi ve bunu sergilememiz. El işinin ve emeğin kıymetini gün geçtikçe daha çok anladığımız için artık bu tarz detaylar göze oldukça hoş geliyor, dikkat çekici oluyor. Bu detaylar arasında bulunanlardan biri de el yapımı paspas modelleri oluyor. Genellikle evin girişinde veya koridorlarda sergilediğimiz paspaslar aslında en dikkat çekici parçalar haline gelebiliyor ve el yapımı paspas modelleri için de aslında yaratıcılığınızı kullanarak çok farklı işler çıkarabilir ve ortamı bambaşka bir tarza sokabilirsiniz. Bu da olduğundan daha sıcak ve daha tatlı bir hava yaratabilir.

Halı kullanmayı tercih etmeyecek kadar küçük alanlarda veya halı kullanımını sevmediğiniz durumda paspaslar aslında hayat kurtarıcı olabiliyor. Halılar hem temizlik hem de hijyen açısından paspaslar kadar pratik olmayabiliyor. Ayrıca yeri geldiğinde evinize uygun hali hazırda halı seçmekte de zorlanabiliyorsunuz. Bunun için el yapımı paspas modelleri hem sizin zevkiniz doğrultusunda ortaya çıkarabileceğiniz hem de el işinin zevkine varabileceğiniz bir yöntem. Renkler ve desenler ile oynamakta özgür olduğunuz için yaratıcılığınızı en yüksek seviyede kullanma imkanı sunuyor. Dışarıda satılan hazır modeller içinize sinmediği durumda bu yönteme başvurmak sizi en mutlu eden seçeneklerden biri olacaktır. Eviniz için en iyisini ve en güzelini ancak siz bilebilir ve siz yaratabilirsiniz.

  Şık Salon Dekorasyon Önerileri

EL YAPIMI PASPAS MODELLERİ KULLANIM ALANI NELERDİR?

El yapımı paspasları aslında pek çok alanda kullanabiliriz. Evlerimiz halıyı alacak kadar büyük boyutlarda değil ise ancak yinede zemini boş bırakmayıp şık olarak yansıtmak istiyorsak başvuracağımız yöntem paspas olacaktır. Girişte misafirlerinize hoş bir karşılama yapmak için paspas harika bir seçim olacaktır çünkü oldukça dikkat çekecektir. Mutfakta ise genelde paspas kullanımını hepimiz bilmekteyiz. Bunun tercih sebeplerinden biri ise mutfağın diğer odalara nazaran küçük olması ve temizlemek için saatlerimizi harcama istemememiz. Mutfak özellikle diğer odalara kıyasla evin aslında en hızlı kirlenen yerlerinden biri. Her gün yemek yapılan alan olmasından kaynaklı batmaya ve kirlenmeye çok müsait. Temizlik anlamında size rahatlık sağlaması için ise halı oldukça ağır kaçabilir. Her seferinde onu yerinden kaldırmak istemeyebilirsiniz oysa paspaslar bu konuda size çok rahatlık sağlayacaktır. Bunun yanı sıra mutfağı sıra dışı kılmak adına klasik paspasların yanı sıra özellikle el yapımı olanları seçmek tahmin ettiğinizden daha da farklı bir hava katıp mutfağınızı ısıtacaktır. Hatta renkli desenler kullanarak düz bir tarzda döşenmiş olan mutfağınızı hareketlendirebilir ve belkide seçiminiz sayesinde daha büyük daha ferah gösterebilirsiniz. Aynı şey banyolar için de geçerlidir. Evlerin en çok kirlenen ikinci yeri diyebileceğimiz banyolar da halı görmek neredeyse imkansızdır. Onun yerine temizliği, hijyeni ve şartları düşünerek paspasa rastlamaktayız.

Durum böyle olunca aslında paspasın en pratik kullanım alanlarına sahip olduğunu görüyoruz. Bebek odalarında da seçim halıdan çok paspastan yana oluyor. Sebebi ise tamamen hijyen kaynaklı. Aslında halı oldukça toz tutabilen ve iyi temizlenmediği takdirde solunum yollarını kolaylıkla rahatsız edebilecek tarzda bir ev eşyası. Astım hastaları gibi solunum yolları hassas olanlarda enfeksiyona yol açabileceğinden bünyesi hassas olan bebekler için de bu tarz paspaslar tercih ediliyor. El yapımı paspaslar ise bu noktada dışarıda satılanlara göre dahada hijyenik oluyor çünkü sizin dokuma şeklinize göre delikleri sık işlemektense aralıklarla işlediğiniz zaman kir toz tutmayan ve kolaylıkla nefes alabilen bir paspas yaratmış olursunuz.

  2020 Salon Dekorasyonu Tasarımları

EL YAPIMI PASPAS MODELLERİ NELERDİR?

Görmeye en alışık olduğumuz paspas modeli aslında çok renkli ve karışık olan paspas modelleridir. Gözü aslında yoran illüzyon şeklinde yapılan rengarenk modeller en klasik el yapımı paspas modellerinden olduğunu söyleyebiliriz. Ancak modernleşme ve değişmeyle birlikte tek renkli paspasları da görmekteyiz. Onun dışında odanın ahengine ve döşemesine uyacak şekilde şekiller işlenip renklendirilebilir. Çiçek motifleri, harf motifleri veya açıktan koyuya giden renklerden bir bütünlük sağlanabilir. Küçüklü büyüklü dairelerle paspasın etrafı süslenebilir ve hatta çok profesyonel çalışmalar için fotoğrafı paspasa işlemek bile söz konusu olabilir. Böylece farklı bir hatıra size kalmış olur. Genellikle yuvarlak tercih edilen el yapımı paspas modellerinde aslında dikdörtgeni de sıkça görmekteyiz. Bu tamamen alan ve zevkle alakalı bir durumdur. Koridordaki paspaslar genellikle dikdörtgen olmakla birlikte mutfak ve evin holündeki paspaslar yuvarlak tercih edilebilir. Renklendirmekte özgür olduğunuz için aslında evinize en çok yakışanı hem şekil hem desen olarak yine siz belirleyeceksiniz. Mutfak dolapları bir çok kişinin evinde genelde düz kullanıldığından paspas olarak desenli ve çok renkli paspaslar tercih edilebiliyor. Banyoda ise durum tam tersi olabileceğinden ve göz yormak istenmediğinden rastladıklarımız genelde tek renk ve desensiz oluyor.

El yapımı paspas modellerinin illa içeride kullanılması gerekmiyor. Kendinizi geliştirdikten sonra kendi bulduğunuz yöntemler ile evin dışına bile paspas yapabilirsiniz ve bu durum misafirleriniz tarafından oldukça hoş karşılanır. Evin dışından sonra sıra gelen alan ise banyoda duşa kabinin önüne işinizi görecek küçük çapta bir ayak havlusu yapabilirsiniz. Böylece banyonuz şekilsiz ve her koyduğunuz havlu çok yer kaplıyor ise böyle bir dertten kurtulmuş olursunuz. Bunun dışında evin belirli odalarında büyük ihtimalle ilk tercihiniz çocuk odası olacaktır daha temiz durması açısından istediğiniz konsepte uygun rengarenk halılar yapabilirsiniz. Böylece hem temizlik derdinden hem de halı derdinden kurtulmuş olursunuz.

EL YAPIMI PASPAS MODELLERİ FAYDALARI?

Halı denilince elbette aklımıza gelenlerin başında hijyen sağlama ve kaldırıp koparma durumu geliyor. Hem ağırlık hem de hacim olarak çok fazla yer kapladığından aslında sizin başka şekilde değerlendirebileceğiniz bir çok alanı ele geçirmiş oluyor hem de temizlik de cabası oluyor. Bu durumdan şikayet edenleriniz var ise eğer el yapımı paspas modelleri örneklerine hemen bakabilirsiniz. Hem size harika bir uğraş ve kafa dağıtma yöntemi sunacaktır hem de zamanın nasıl geçtiğini anlamadan el işinize katkı sağlayacaktır. Yaptıkça ve bir şeyler ürettikçe zevk alacaksınız ve dahada yapmak isteyeceksiniz. Hatta bir süre sonra işi hobiden çıkartıp işe bile dönüştürebilirsiniz. Neden olmasın? Kabartmalı desenler, baktıkça içine çeken illüzyon desenler, etnik desenler yapabilir ve farklı tarzlara hitap eden halılar oluşturabilirsiniz. Yaratıcılığı size kalmış özgür bir çalışma çıkarmak ruhunuza da çok iyi gelecektir.

  İstikbal Salon Takımı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri