Yandex
Ev Dekorasyonu

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

18.12.2016
5.648

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı? Salonun Bir Kenarının Diğer Kenardan Uzun Olduğu Evlere Özel En Güzel Dikdörtgen Salon Dekorasyonları.

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Dikdörtgen salon dekorasyonu, bir kenarı diğer kenarından uzun olan odalar için, özel olarak uygulanan tasarımların genel adıdır. Evinizin salonun ince uzun kenarının, küçük kenarından ne kadar uzun olduğu dekorasyon için son derece önem arz eder. Örneğin kareye yakın bir dikdörtgen salon tasarımı ile bir kenarı çok uzun olan salonların tasarımı birbirinden çok farklı olur. Kullanacağınız mobilyalardan, televizyon ünitesi ve aksesuarlara kadar bir dizi eşya bu tip salonlarda gelişi güzel yerleştirilemez.

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Önceliğiniz salonun kenar uzunluklarını ölçmek olmalı.

  1. Eğer odanın bir kenar uzunluğu 4/3 ise kare dizaynlardan dahi yararlanma şansınız var.
  2. Yok oran eğer daha derinde 4/2 – 4/3 arası ise yine; yemek masası ve oturma alanını bölerek güzel bir odaya dizaynına sahip olabilirsiniz.
  3. Dikdörtgen salonlarda en kötüsü 4/2 den küçük 4/1 e köşe uzunluklarına sahip odalardır ki bu odalar için mobilya ve diğer tüm eşyaların özel olarak yaptırılması bile gerekebilir.
  4. Koltukları tren gibi peş peşe yerleşitirmek bu tip salonlarda yapılan en büyük hatadır. Bu konuda aşağıda yer alan tavsiyelerimize bakın.

Dikdörtgen Salon İçin Tavsiyeler

4/2 oranında salonlar için vereceğimiz tavsiyelerden kendi odanızın kenar uzunluklarına göre işlem yapabilirsiniz.

  1. Oda içerisinde köşe takımı kullanmayın bunun yerine koltuk takımı tercih edin. Koltuk takımını giriş kısmına yakın odanın ortasına konumlandırın. Karşısına tv ünitesi, sehpası veya tv masası ile televizyonunuzu yerleştirin. Üçlü koltuğun sırt kısmı, odanın boşluk bırakılan kısmına doğru yerleştirin. Koltuklarınız mümkünse kare şeklinde yerleşmiş olsun. Daha sonra odanın boş kalan kısmına gümüşlük ve yemek masasını konumlandırın. Bu sayede odaya ikiye bölünecek ve dikdörtgen alanlı odanız, iki oda şeklinde hem kullanışlı hemde dekoratif görünecektir.
  2. Yemek masasını salonunuzda kullanmak istemiyorsanız yapmanız gereken koltuk takımını U şeklinde unun uç kısmı odanın boş bölgesine bakacak şeklinde konumlandırılmalı. Daha sonra dikdörtgen bir sehpa, U kısmın ortasına yerleştirilmeli. Son olarak ekstra bir 3lü kolduk koltuk takımlarından 2-3 metre öteye konumlandırılarak odanın doldurulması sağlanmalı.
  3. Küçük dikdörtgen bir odanız varsa bir adet 3lü kolduk ve 2 adet berjer kullanmanız gerekir. 3lü koltuğu televizyonun karşısına konumlandırın. Berjelerden birini 3lü koltuğun sağına, diğerini soluna yerleştirin. Tv ünitesi ve koltuk arasında mesafe varsa araya dikdörtgen bir sehpa koyabilirsiniz.
  Bellona Halı Modelleri 2020

Öneri ve tavsiyelerimizin yanı sıra sizin fikir vermesi açısından En güzel dikdörtgen salon dekorasyonları ile size görsel bir şölen sunuyoruz. Resimlerden sizin odanızın ebatlarına en yakın olan modellerden ilham alabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri