Ev Dekorasyonu

Country Salon Dekorasyonu

09.02.2020
244
Country Salon Dekorasyonu

Country kelimesi ingilizcede kırsal anlamına gelmektedir. Son zamanlarda da ülkemizde ev dekorasyonunda bu kırsal yani country tarzını çok fazla görmekteyiz. Peki bu country ev dekorasyonu nedir? diye soruyorsanız hemen cevap verelim. Farklı eşyaların, objelerin bir arada kullanılığı genellikle vintage ve salaş ürünlerin tercih edildiği bir dekorasyon tarzıdır. Bunu yanı sıra canlı çiçekler ve kareli desenleri evin bir çok yerinde görebilirsiniz. Normalde bizim dekorasyon kültürümüzde olmayan bir tarzdır. Ancak ülkemizde de bu aralar fazlasıyla sevilmeye başladı. Yabancı ülkeler evin en çok mutfakta ve yatak odasında görülen dekorasyonlarından biriyken bizim karşımıza daha çok salonlar da çıkmaya başladı. İsterseniz biraz counrty salon dekorasyonu nasıl olur ya da nasıl olmalı ondan bahsedelim.

Duvarlarda desenli ve çiçekli duvar kağıtlarını göreceğiniz dekorasyon tarzlarından biridir. Kare desenleri her ne kadar eski de kalmış olsa da country salon dekorasyonu için kullanılan koltuklarda en çok karşılaştığımız desenlerdendir. Komidin ve sehpa gibi mobilyalarda da vintage esintisini çok fazla görmekteyiz. Abajurlar, duvara asılan tablolar, perdeler ve halılar yani neredeyse evin her eşyası size farklı bir hikaye anlatır. Counrty salon dekorasyonu görüntüsüyle ortama sıcacık bir hava katar. Bu yüzden her eşyası çok kıymetlidir. Şimdi biraz dekorasyon hakkında sizin için fikirler verelim. Bu fikirler özgün bir country salon dekorasyonu yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Country Salon Dekorasyonu İçin Yeni Fikirler

Duvar Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Söz konusu country salon dekorasyonu olunca renkler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor demektir. Bu tarzda bir ev dizayn ederken kullanılan renkleri sorduğumuzda akla ilk gelen genellikle bej, krem, ve yeşil tonları oluyor. Ancak bu tarz bize birazcık renk konusunda ters köşe yapabiliyor. Country salon dekorasyonunda alışılmışın dışında çiçek desenli duvar kağıtları da kendini çok fazla gösteriyor. Krem rengi duvar kağıdının üzerine bastırılmış pembe çiçekler düşündüğünüzden daha güzel bir görüntü ortaya çıkarıyor. Tabi bunları yanı sıra counrty tarzda salon döşerken sadelikten yana olup beyaz rengini tercih edenlerde çok oluyor.

Country Salon Dekorasyonu İçin Koltuk Takımı Nasıl Olmalı?

Salon için olmazsa olmaz dediğimiz bir eşyadan bahsedeceğiz şimdi de. Adını kırsal diye tanımladığımız bu tarzdaki koltuklar da rahatlık ve soft oluşuna yani yumuşak çizgilere dikkat etmek gerekiyor. Koltuk takımında kumaş olarak keten ve pamuk gibi kumaşların kullanıldığı ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca country salon dekorasyonlarında ahşap ve deri uyumunu kesinlikle kullanmalısınız. İsterseniz koltuklarınızı açık krem ya da kahve tonlarındaki deri renkleriyle tamamlayabilirsiniz. Deri tercih etmiyorum derseniz eğer eskitme bir koltuk takımı da bu dekorasyona güzel uyum sağlar. Pastel renklerle döşenmiş kare desenli tekli koltuklarda tarzına eşlik edebilir. Duvar renklerinde de bahsettiğimiz gibi beyaz da bu dekorasyonda çok fazla kullanılan bir renktir. Dilerseniz beyaz koltuk renkli koltuklarda tercih edebilirsiniz.

  Cardin Mobilya Oturma Grubu

Country salon dekorasyonunda son zamanlarda koltuk takımları haricinde L koltuklarda ön plana çıkmaya başladı. Evinizin büyüklüğüne göre tercih edebileceğiniz birçok farklı model, renk ve desen de L koltuk bulabilirsiniz. Country tarzında aldığınız L koltuğun rengini açık tercih ederseniz eğer dekorasyona uydurmak amaçlı renkli ve desenli örtüler üstüne atabilirsiniz. Çok  hoş bir görüntü ortaya çıkacaktır. Örtü kullanmak istemiyorum diyorsanız aynı hava ve görüntüyü kırlentle ile de verebilirsiniz. Kontrast renklere bürünmüş birbirinden farklı yastık kılıfıyla tam bir country salon havası yaşatabilirsiniz.

Konsol ve Sehpa Seçimi Nasıl Olmalı?

Salonlarda genellikle dekoru tamamlamak adına en çok tercih edilen ürünlerden biri konsol biri de sehpadır. Öncelikle country salon dekorasyonu için size konsoldan bahsedelim. Renk olarak genellikle kahverengi ve beyaz tercih ediliyor ama tabi bu ürünler eskitme yani vintage şekilde dizayn ediliyor. Daha öncede country tarzının vintage ürünler sevdiğinden bahsetmiştik. Konsolda da bu seçimden vazgeçilmiyor. Konsolun hemen üst kısmına normalde ayna konuluyor ancak bu özelliği country dekorasyonunda çok fazla görmüyoruz. Bu dekorasyonda ayna farklı bir obje olarak tercih ediliyor.

Sehpa konusuna gelecek olursak eğer, country salon dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen bir eşyadır. Konsol gibi onda da ilk tercih eskitme ve vintage ürünler olur. Ancak bazen ters köşe yapıp modern bir sehpa da dekorasyona dahil olabiliyor. Farklılığı seven bir dekorasyon tarzı olduğu için kesinlikle gözü rahatsız etmiyor. Bazen mermer ve çeliğin kullanıldığı bir sehpa eskitme sehpadan daha iyi durabiliyor.

Objeler, Aksesuarlar Nasıl Dekore Edilmeli?

Daha önce de dediğimiz gibi country salon dekorasyonunda her ürün kendine ait bir yer kesinlikle bulur. Çünkü bu tarz eşyaları ve aksesuarları kullanmayı seviyor. Hem ortaya sıcak, samimi bir görüntü çıkıyor hem de renkler içinizi açıyor. Çerçevelerinizi boş kalan duvarlara monte etmekle işe başlayabilirsiniz. Komidinin üzerine konan abajurlarda ortama çok şık bir hava katar. Cam kenarına birkaç çiçekle müthiş bir görüntü yakalayabilirsiniz. Aynı zaman eskitme aynalarda duvarınızda çok güzel duracaktır. Bunlar gibi birçok aksesuar ve objeyle istediğiniz country salon dekorasyonunu yaratabilirsiniz. Unutmadan söyleyelim country salon dekorasyonunda en çok göreceğiniz şeylerden biri de kesinlikle şöminedir.

Country Salon Dekorasyonu İçin Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Country salon dekorasyonunda her ürün özenle seçilip yerleştirilir. Ve her ürün kendine salonda mutlaka yer bulur. Halı seçimi genellikle odanın duvar rengine göre ayarlanır. Eğer duvarlarda koyu renkler tercih edilmişse halınıın rengi de koyu seçiliyor ki çiğ durmasın. Açık renkler ve çiçek desenli duvar kağıtları kullanılmış halıda da ona uygun pastel tonlar seçiliyor. Halı alırken de ince yün olmasına dikkat etmelisiniz. Yoksa düşündüğünüzde daha kaba durur ve istediğiniz görüntüyü size vermez. Son zamanlarda country tarzlarda halı pek fazla kullanılmamaya başladı ama yine de çok fazla sevilmiyor o görüntü.

  Albimo Köşe Takımı Modelleri

Perde ve Avize Seçimi Nasıl Olmalı?

Avizeler genellikle renk olarak sarı tonları tercih ediliyor. Çok fazla sarkıntılı olmamasına özen gösteriliyor. Biraz gösterişten biraz şık bir ürün kullanılıyor. Bazen avize yerine abajurlar bile salon için yeterli olabiliyor. Perde seçimine gelirsek eğer tül ve stor country salon dekorasyonlarında en çok kullanılan iki ürün oluyor. Bazen tül haricinde çiçek desenli ya da renkli storlarda tercih ediliyor. Ama tülde çok fazla renk seçimine gidilmiyor. Krem tonları bu tarz için en kurtarıcı parça oluyor.

Şimdi size ilham olacağını düşündüğümüz birkaç görsel paylaşacağız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri