Ev Dekorasyonu

Çocuk Ve Bebek Odası Halı Modelleri

25.02.2020
262
Çocuk Ve Bebek Odası Halı Modelleri

Ev dekorasyonu bizler için her zaman vazgeçilmez bir şey olmuştur. Salon, yatak odası, mutfak derken evin her alanında yeni farklı şeyler denemek bize iyi gelir. Ama bugün bahsedeceğimiz oda için normalden daha çok emek harcıyor olacaksınız. Evin en minik, en tatlı odasının dekorasyonundan bahsedeceğiz. Tabi ki çocuk ve bebek odası dekorasyonu. Eskiden kolay yol seçilip kız olursa pembe ağırlıklı bir oda, erkek olursa mavi ağırlıklı bir oda döşeniyordu. Ancak internet kullanımı arttığından beri ucu bucağı olmayan çocuk ve bebek odası dekorasyonları karşımıza çıkmaya başladı. Durum böyle olunca arasından seçmek, karar vermek çok zor bir hal aldı. Hangi beşiği almalı, raf mı monte ettirmeli yoksa komidin mi kullanmalı, duvarları hangi renk yapsak, halı konusunda hangisini seçmeliyiz gibi bir sürü soru aklınızda dolanıyor olacaktır. Biz de bugünkü yazımızda sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğümüz birkaç çocuk ve bebek odası dekorasyonundan bahsedeceğiz. İşiniz biraz daha kolaylaşacaktır.

Çocuk ve bebek odası dekore edilirken her ürün özenle ve dikkatle seçilir. Alınacak yatağın bebeğinizi, çocukluk döneminde de rahat ettirmesi açısından için iyi bir araştırma yapılır. Ya da kullanacağınız dolapların çocuğunuzun eşyaları için ilerleyen zamanlarda da yeterli olması açısından daha kullanışlı bir dolap, komidin bakılır. Bunların yanı sıra bugün çocuk ve bebek odası için halılardan bahsedeceğiz. Ne tarz halılar kullanılmalı, hangisi çocuklara ve bebeklere alerjik reaksiyonlar yaşatmaz gibi sorulara cevap vereceğiz. Hazırsak başlayalım.

Çocuk Ve Bebek Odası İçin Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle bebeklik döneminden biraz bahsedelim. Bebekler doğduklarından 1-2 yaşına gelene kadar ki zaman diliminde çok fazla alerjik problemler yaşar. Yeme içme konusunda olsun ya da odası için kullandığınız eşyalar için olsun. Hepsi bebeğiniz için dikkat edilmesi gerekenler arasında. Halı konusunda araştırma yapmaya başladığınızda ilk bakacağınız halı çeşitleri antibakteriyel ve antialerjik olan halılar olmalı. Bu yüzden yünlü ve çok tüylü, içinde toz, bakteri gibi şeyler barındıracak halılardan uzak durmanız gerekiyor. Yoksa bebeğiniz ve çocuğunuz için ileride sağlık sorunları yaratabilir. Halı konusunda antialerjik olan ürünler bazen normalden daha pahalı olabiliyor. Onun yerine kilim tarzı ürünler kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı halılar hem bebekleriniz hem de çocuklarınız için kullanılabilecek özelliktedir. O yüzden bebeğiniz büyüdüğünde tekrar halı almaya bir süre gerek duymazsınız. Ama isterseniz hem çocuk hem de bebek için ayrı şekilde halı modellerinden bahsedebiliriz.

Bebek Odası İçin Halı Modelleri

Evin neşe kaynağı olan bebekler için oda dekorasyonu yaparken her şeye dikkat etmek gerekir. Duvar rengi, mobilyaların nasıl olacağı ya da hangi aydınlatma ve aksesuarla kullanılacağı gibi sorular kafanızda oluşacaktır. Bunların yanı sıra halı seçimine de çok dikkat etmek gerekiyor. Bebeğinizin odası için halı seçerken hem kendinizi hem de onu düşünmelisiniz. Halı konusuna gelecek olursak eğer, genellikle tozu içerisinde barındırdığı için bebek odası dekorasyonunda halı tercih edilmiyor. Onun yerine ince, kumaşı yün olmayan kilimleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Kısacası hem odanın rengine uymasına hem de antibakteriyel ve antialerjik bir halı olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede bebeğinizi gönül rahatlığı ile o halıda gezdirebilirsiniz.

  Bebek Odası Dekorasyonları 2020

Çocuk Odası İçin Halı Modelleri

Evin neşe kaynağı olan bebekler tabi ki bir süre sonra büyüyor ve çocukluk çağına geliyorlar. Biraz zaman geçince mecburen odalarında da birkaç küçük değişiklik olmaya başlıyor. Örneğin bebeklerde beşik kullanılırken çocuklar için yataklar tercih ediliyor. Bebekken kullanılan eşyalar yerini daha farklı şeylere bırakıyor. Ancak bazı ürünlerde değişiklik yapmanıza gerek kalmıyor. Hangi ürünler de? diye soracak olursanız, halıdan bahsedebiliriz. Bebeklik döneminde eğer doğru halıyı aldıysanız büyüyene kadar o halıyı kullanmanız mümkün. Renk ve desene ayrıca yünlü ve çok fazla tüylü olmamasına dikkat ettiğiniz takdirde halı konusunda bir değişiklik yapmanıza gerek kalmaz. Ek olarak önem vermeniz gereken halının tozu içerisinde barındırmaması. Bu söylenilenleri yaptığınız takdirde uzun bir süre çocuğunuz için halıya gerek duymayacaksınız.

Çocuk Ve Bebek Odası İçin Halı Seçiminde Hangi Renkler Tercih Edilmeli

Çocuk ve bebek odası evin en eğlenceli odalarından biridir. Eğlenceli diyoruz ama bu dekorasyon için her zaman geçerli olmuyor. Çoğunlukla kız çocukları için pembe erkek çocukları için mavi kullanılan dekorasyon modelleri oluşturulur. Ancak artık eskisi gibi kalıplaşmış bu renkler kullanılmıyor. Onun yerine daha soft ve pastel tonlar tercih ediliyor. Çocuğunuzun iç huzuru için dikkat edilmesi gereken önemli etkenlerden biri de renk. O yüzden odayı dekore ederken çok koyu tonlu halılar tercih etmeyin deriz. Çocuk ve bebek odası için kullanılması gereken renk kesinlikle beyaz, krem ve gri tonlarıdır. Açık renkler tercih etmelisiniz ki olası kiri kolaylıkla gösterebilsin. Bunların yanı sıra halılar tek renk olmak zorunda değil. Desenli, çiçekli ya da geometrik şekilli olabilir.

Halı rengini bir kenara bırakıp modele geçecek olursak eğer, çocuk ve bebek odası için genellikle odayı kaplayan büyük halılar tercih edilir. Sebebi ise bebeğiniz adım atmaya ve büyümeye başladığında kolayca hareket edebilsin diye. Bu sayede hem ayakları üşümez hem de yere basıp kayma gibi bir problem yaşamaz. Ayrıca unutmadan şunu da ekleyelim halıların kaymaz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak bu sayede çocuklarınızı ve bebeklerinizi olası tehlikelerden korursunuz. Aklınızda fikir olması açısında birkaç görsel eklemek istedik. Umarım size yardımcı olur.

  Kız Bebek Odası Dekorasyonu

Çocuk Ve Bebek Odası Halı Modelleri Hakkında Görseller ;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri