Yandex
Ev Dekorasyonu

Çocuğunuz İçin Çalışma Odası Dekorasyonu

27.01.2020
566
Çocuğunuz İçin Çalışma Odası Dekorasyonu

Şüphesiz ki evin en eğlenceli odalarından biri çocuk odasıdır. Çocukların hayal gücüyle döşenen bu odalar bize bambaşka ufuklar açar. Genellikle aileler odasını dekore etmesi için çocuklara fikirlerini sorarlar. Gerekli yerlerde ipleri kendi ellerine alırlar. O da çocuğun odasıyla ilgili çok uçuk fikirler sunmasından dolayı olur. Ayrıca çocuk odası dekorasyonlarında birbirinden farklı o kadar tasarım var ki hangisini tercih edeceğinize karar vermekte zorluk çekebilirsiniz. Duvar rengi, yer döşemesi, yatak, dolap derken hem daha fazla kafa yoruluyor hem de ihtiyaç listesi artıyor. Bahsettiğimiz bu ihtiyaç listesi çocuk büyüdükçe daha da artmaya devam ediyor. Mesela çocuğunuz için çalışma odası da artık bu ihtiyaçlardan biri.

Çocuklar için çalışma odaları hem fiziksel hem de mental açıdan çok önemli olduğu için dekorasyonu yapılırken dikkatli olunmalı. Çalışma alanlarının çocuklar için huzurlu ve onlara hitap eden bir alan olması gerekiyor. Eşyaların ve duvarların renk uyumu, çalışma masasının rahatlığı gibi faktörleri göz önünde bulundurmak lazım. Dekorasyonu yapmaya çalışırken kullanabileceğiniz çok fazla altın kurallar yoktur. Tamamen önceliğiniz çocuğunuzun nasıl rahat edeceği olmalıdır. Neleri sever, nelerden hoşlanır onları dikkate alarak işe koyulabilirsiniz. İsterseniz sizlere yardımcı olabilecek birkaç püf noktadan bahsedelim.

Çocuklar İçin Çalışma Odası Dekorasyonunda Püf Noktalar

Çalışma Odası İçin Renk Seçimi

İlk olarak çocuğunuz için çalışma odası dekorasyonuna duvar rengini seçerek başlayabilirsiniz. Renklerin bize etki eden özellikleri vardır. Mesela kırmızı rengi uyarıcı bir renk olduğu için beyni hareketlendirir ve bu sayede çocuğunuzu hırslandıran ve tartışmaya yönelten bir etkiye sahip olabilir. Bu yüzden tercih edilmemesi gereken bir renktir. Kırmızı rengini bu konu da yeşil takip ediyor. İştah arttırıcı bir özelliği olduğu için yeşil renk de çocuğunuz için çalışma odasına uygun değildir.

Hangi renkleri tercih etmeliyiz diyorsanız eğer, masayı konumlandırmayı düşündüğünüz duvarda kesinlikle siyah, sarı ve gri şeritler olmalıdır. Yoğunlaşmayı ve odaklanmayı sağlayan renk siyahtır. Sarı ise çocuğunuza enerji verir. Gri rengi de gözleri yorulduğu zaman rahatlatma konusunda yardımcı olur. Pastel tonlarda son zamanlarda çok fazla kullanılmaya başlandı. Sakinlik ve huzur açısından çocuğunuz için çalışma odası dekorasyonunda tercih edebilirsiniz.

  Çocuk Odası Ranza Modelleri

Çalışma Odası İçin Masa ve Sandalye Seçimi

Çocuğunuzun dersine ya da ilgilendiği herhangi bir şeye kolayca çalışabilmesi için en önemli faktörlerden biri masa ve sandalye seçimidir. Kullandığı masa oturduğu sandalye onu ne kadar rahat hissettiriyorsa o kadar iyi sonuçlar elde eder. Masa konusunda tercihiniz öncelikle renk olarak açık kahverengi tonları olmalı. Ahşap ya da tahta kullanılmış olan masaları seçerseniz daha uzun ömürlü olacaktır. Masayı monte edeceğiniz yer kesinlikle boş olan bir duvarın önü olmalıdır. Masa da kitaplık olmaması çocuğunuz için daha iyi olacaktır. Çünkü masada kitaplığa koyacağınız her eşya çocuğunuzun dikkatini dağıtması için bir etken olacaktır.

Sandalye seçimine gelirsek eğer, çocuğunuzun hem dik oturmasını hem de rahat oturmasını sağlayacak bir ürün olmalıdır. Genellikle çalışma masalarına sandalye seçiminde döner sandalyelerden seçiyorlar. Aslında çocuğunuz için çalışma odası konusunda hem uygun hem değil. Ders çalışmaktan ya da ilgilendiği her neyse ondan canı sıkıldığında bu sandalyeler biraz daha rahatlamasına yardımcı oluyor. Ancak bazen de dikkat dağıtabiliyor. Seçimi size bırakıyoruz.

Çalışma Odası İçin Kitaplık Seçimi

Genellikle çocuk odası dekorasyonlarında kitaplıklar ya masaya monte edilmiş şekilde gelir ya da masanın hemen üst kısmına birkaç raf eklenerek oluşturulur. Kullanım açısından çok kolaylık sağlar ancak dikkat dağıtma konusunda da etkilidirler. O yüzden sonra zamanlarda kitaplıklar ya masanın yanında ya da biraz daha uzak bir mesafede konumlandırılmaya başlandı. Bu sayede çocuk ihtiyacı olduğunda kalkıp birkaç adım attığından derse odaklanması daha kolay olacaktır.

Çocuğunuz İçin Çalışma Odası Tarzları

 

İskandinav Çocuk Çalışma Odası

İskandinav çocuk odasında en çok kullanılan şeyler beyaz renk ve ahşap eşyalar olacaktır. Beyaz rengi duvarlarda, zeminde ve kitaplıkta tercih edebilirsiniz. Çocuğunuz için çalışma odası dekorasyonunda ortama dinginlik ve huzur katacaktır. Masa ve sandalye seçimine gelirsek, her ikisinde de ahşap ürünler tercih edebilirsiniz. Sandalyede deri kullanmanızı öneririz bu çalışma odası tarzı için. Masanızın yanına ya da üstüne monte edeceğiniz kitaplıkta ahşap olup beyaz renklerine boyanırsa tipik bir iskandinav çalışma odası oluşturmuş olursunuz. Minimal objeler ve küçük aksesuarlarla çalışma odasını gereksiz sadelikten kurtarabilirsiniz.

  Çalışma Masalı Ranza Modelleri

Modern Çocuk Çalışma Odası

Çocuğunuz ana ve parlak renkler eşliğinde çalışmasını istiyorsanız eğer, modern çalışma odası tam size ve çocuğunuza uygun bir seçim olacaktır. Çocuğunuz için çalışma odası dekorasyonunda siyah, sarı ve gri renklerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun bilişsel gelişimine yardımcı olması açısından bu renkler ile duvarlara çizimlerde yapılabilir. Masa ve sandalye seçiminde abartıdan uzak yine tahta ve ahşabın ağırlıklı olduğu ürünler tercih edebilirsiniz. Sandalye konusunda her zaman dediğimiz gibi rahat olması önemli. Kitaplık tercihiniz masayla aynı renklerde olabilir. Zemin de genellikle açık renkte parkeler kullanılıyor. Onların üstüne de yine aynı tonlarda halı alabilirsiniz.

Eklektik Çocuk Çalışma Odası

Normal çalışma odalarından çok farklı bir tarza sahiptir. Eğer çocuğunuz için çalışma odası dekorasyonunda eklektik tarzı tercih ederseniz odanın bütün duvarlarında farklı hikayelerle karşılaşabilirsiniz. Bir duvarda hayvanlar alemi, bir duvarda güneş ve ay diğer duvarda ise eğlenceli görselleri görmeniz çok yüksek bir olasılık. Beğenileri çok sık değişen ve hiperaktif çocuklar için tasarlanmış en eğlenceli oda tarzlarından biridir. Bu odada masa ve sandalye kullanımı tamamen duvarlarda yapılacak tasarımlara göre tercih edilir. Küçük objeler ve aksesuarlar çok kullanılacağından oda biraz kalabalık gözükebilir. Doğru yerlerde yerleştirildiği zaman istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz.

Klasik Çocuk Çalışma odası

Klasik çocuk odası dekorasyonunda en çok tercih edilen renkler genellikle pastel tonlarıdır. Çocuğunuz için çalışma odası dekorasyonunda mobilyalarda da pastel tonlarını kullanabilirsiniz. Krem rengi ya da gri duvar rengine beyaz çalışma masası ve sandalyesi hoş bir görüntü katacaktır. Bu hoş görüntünün yanı sıra çocuğunuzun rahat etmesi için sandalye seçimine dikkatli olmalısınız. Unutmadan kitaplık seçiminizde yine masa ve sandalye ile aynı renklerde olabilir. Bu sayede çocuğunuzun çalışma odası ferah bir alana dönüşecektir. Canı sıkılmasın diye birkaç aksesuar ve oyuncak ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

  Çocuk Odası Tasarımları

Size yardımcı olacak birkaç görsel;

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri