Yandex
Ev Dekorasyonu

Bebek Odası Takımı Dekorasyonu

11.04.2020
170
Bebek Odası Takımı Dekorasyonu

Yeni çocuk sahibi olacaklar çocuk sahibi olacaklarını öğrendikten sonra sonra büyük bir heyecanla kız mı erkek mi olacağını öğrenecekleri zamanın gelmesini beklerler. Ardından hazırlıklar planlanırken akla ilk bebek odası gelir. Yatağı dolabı şifonyeri o bu derken karmakarışık hale düşerler. Heyecanla birçok seçenek hayal ederken ister istemez bazı noktalar göz ardı edilebilir. Bebek odası takımı seçerken karar verme konusunda sıkıntılar da yaşanabilir. Ama bunlar işin tatlı kısımları diyebiliriz.

Her şeyden önce evinizde ki en uygun odayı belirlemeniz gerekmektedir. Mümkün olduğunca güneş ışığı alan havadar ve yatak odanıza en yakın odayı tercih etmelisiniz. Bebek odasının uygun boyutta olmasına ileride çocuğunuz büyüdüğünde çalışma masası şifonyer gibi eklemeler için ve oda içinde rahat hareket edebilmeniz gerektiğini göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Odayı belirlediniz ve şimdi sırada kızınız veya oğlunuz için bir konsept seçmeniz gerekiyor. Fakat lisanslı bir şekil seçmezseniz ( araba robot futbol takımları barbie bebek vs.) ileride çocuğunuzun dayatılma biçiminde seçmemesi önemlidir. Bu konsept seçimini çocuğunuz doğmadan 3-4 ay öncesinde başlamalısınız ki hem son anda evham yapmayın hem de bütçenizi ona göre ayarlayabilmelisiniz. Ve de duvar boyaları parkelerin mobilyaların vereceği koku ve kimyasallar tamamen ortadan kalkmış olacaktır.

Bebek Odası Takımı Nasıl Olmalı?

Cinsiyet belli e konseptte belli öyleyse tercih edeceğiniz mobilyaların duvarların zeminin rengine karar vermeye geldi. Seçeceğiniz renklerin açık soft tonlarda olması odayı geniş göstereceği gibi bebeğiniz üzerinde rahatlatıcı bir etki de oluşturmaya yarayacaktır. Sürekli tekrar eden desenler şekil kalabalığı bebeğinizi yoracağı gibi  koyu renklerden kaçınmalısınız koyu renkler bebek odanızı dar ve boğuk göstermeye neden olabilir. Yalnızca bebek odası için değil genel olarak evinizin dekorunda zeminde veya duvarlarda koyu renk tercih etmemelisiniz. Bebek odanızı daha uzun süre kullanabilmeniz için açık tonlar ve lisanslı figürlerden kaçarsanız bebeğinizin farklı talepleri doğrultusunda odayı sürekli yenilemenize gerek kalmayacaktır.

  Erkek Bebek Odası Dekorasyonu

Zemininizi seçerken kolay temizlenebilir olması kiri fazla göstermeyen toz tutmayan su bazları boyaları tercih etmenizde fayda var. Bebek odasında en az bir duvarın boyalı olması duvarın zaman içerisinde nefes almasını sağlayacaktır. Oda içerisinde ki priz lamba tuşları veya bebeğiniz için aldığınız telsizi bebeğinizin ulaşacağı yerlerden uzak yerlere koymanız veya montelemeniz gerekmektedir yoksa sizin dışınızda gelişecek bazı olumsuz sonuçlar canınızı sıkacaktır. Oda içerisinde geçirmek zorunda olduğunuz kabloları plastik veya ahşap koruyucu kılıf içinde bulundurmalısınız. Prizleri üst taraflara yerleştiremiyor iseniz kapalı prizleri tercih etmelisiniz.

Zemininizde elinizden geldiğince az sayıda hatta hiç halı tercih etmemeye dikkat etmelisiniz. Odanızın tümünde mobilyalar aksesuarlar perdeler gibi birçok eşyanızın sağlıklı ve kolay temizlenebilir olmasına özen gösterin.  Halı ve benzeri yer döşemeleri mikrop ve bakterileri  biriktirip odadaki nemi ve temiz havayı emerek özellikle alerjik bünyeli bebeklerde nefes almayı zorlaştırabilir. Zemininizde laminant veya parke tercih ederseniz hem rahat hemde kolay temizlenebilir bir alan sağlamış olursunuz. Eğer halıda ısrarcı iseniz anti-alerjik halı türlerini tercih etmelisiniz.

Bebek Odası Takımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinizin güvenliğini göz önünde bulundurma zamanınız geldi. Sadece odasında değil genel olarak tüm evinizide almanız gerken bazı güvenlik önemleri var. Öncelikle bebeğinizin odasında üzerine çıkıp penzereye çıkabileceği eşyaları bulundurmamalısın cam kapı yerinde düz açılıp kapanırken az ses çıkaran kapıları tercih etmelisiniz. Bebeğiniz emekleme veya yürüme çağına geldiği zaman özellikle eviniz dubleks ise merdiven basına evinizde ki yükseltilerin basına ve sonunda kilitli kapılar koymalısınız.

Bebeğiniz için mobilya seçimi yaparken en az bebeğiniz kadar sizinde o odada vakit geçireceğinizi unutmamalısınız. Hijyenik ve konforlu mobilyalar sizin ve bebeğiniz için mantıklı seçimler olacaktır. Bebeğinizin odasında ilk zamanlar en az bebeğiniz kadar sizinde vakit geçireceğinizi unutmamalısınız.  Bebeğinizin odasında kullandıgınız devrilebilecek eşyaları duvara monte etmeniz gerektiğini de unutmayın. Bebek odasında kullanacagınız mobilyaların köşelerin sivri değil de yumusatılmış ve yuvarlak hatlara sahip olmasıda bir baska önemli detaydır.

  Çocuk Ve Bebek Odası Halı Modelleri

Güvenlik için karyolanın parmaklıklarının olmasına, bunlarında yükseklik ayarlı, bebeğin müdahale edemeyeceği kilit sistemlerine ve en önemlisi parmaklık aralarının bebeğin kafasının geçemeyeceği kadar dar, yüksekliğinin bebeğin ayağa kalktığında düşmesini engelleyecek kadar yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Satın alacağınız veya özel olarak yaptıracağınız bebek odası takımında uçan raf gibi duvara monte edilebilen bir aksesuar olabilir, bunu yatağın mümkün olduğunca uzağında ve duvara sağlam monte edilmiş olmasına özen gösterin. Bebek odası takımınızı düz renkler tercih etmeniz halinde renkli kullanacagınız mobilyalar her zaman bir adım daha göz önünde bulunacaktır ve dikkat çekecektir.

Yatağın alt tarafı seçiminize göre bazalı, çekmeceli, veya bunların dışında yükseklik ayarlı bir model tercih edebilirsiniz. Beşik tipi yataklarda ilerleyen yıllarda çocuk ya da genç odası için kullanılabilir bir forma dönüştürülebiliyor. Mobilyaların, torna ayaklı modelleri hem temizlik açısından erişilebilir hem de oyuncak, giysi vb. eşyaların saklama kutularıyla altlarında dizilebilmesi açısından tercih nedeni olabilir. Karyolanın üstünde duvara veya yatağa monte bir cibinlik bebeğinizin uyurken sinekler tarafından rahatsız edilmesine engel olurken odanın dekorasyonuna da görsel bir katkı sağlar.

Bebek Odasında Hangi Mobilyalar Tercih Edilmeli?

Gardırobu yerine yerleştirildikten sonra üst kısımlarından duvara sabitlemeniz önemli bir güvenlik detayıdır. Odayı minimal ve fonksiyonel eşyalarla düzenlerseniz, bebeğinizin büyümeye başlamasıyla bolca oyun oynayacağı ve yeni eşyalarını koyacağı alanları sağlamış olursunuz. Bunu yapmanız çocuğunuzun ilerleyen yaşlarında da odayı sürekli yenileme ihtiyacınızı da ortadan kaldıracaktır.

Konseptimize ve bebeğinizin cinsiyetine uygun mobilyaları seçtik, orta sertlikte ortopedik yatağımızı, pamuklu bir uyku seti ile yatağımıza koyduk. Tabi ki perde ve aydınlatma gibi önemli unsurları unutmayalım. Perde seçimini duvar renklerinize uygun bir renkte fon perdesi ve konseptinize uygun da olabilecek bir tül ile oluştururken öğlen uykuları için ışığı geçirmeyen özellikli stor perde veya güneş ışığını kesecek farklı bir seçenek ile tamamlayabilirsiniz.  Güneş ışığından bebeğinizin belli oranlarda faydalanması gerekir.

  Bir Birinden Konforlu İstikbal Ranza Modelleri ve Fiyatları

Bu sebeple tüm gün perdeleri kapalı tutmayın hatta tüm gün perdeleri açma şansınız varsa perdeleri camları elinizden geldiğinde açık tutun. Aydınlatmaları genel ve yardımcı aydınlatma olarak ikiye ayıralım. Işık cinsinin beyaz yerine gün ışığı olması iyi olur, çok kuvvetli olmayan, bebeğinizin gözünü rahatsız etmeyecek güçte soft aydınlatmalar seçilmeli, yardımcı aydınlatma az ışık veren bir gece lambası veya lambader olmalıdır. Böylece bebeğinizin odasında vakit geçirirken yan aydınlatma sayesinde hem siz hem de bebeğiniz keyifli ve dinlendirici dakikalar  geçirebilirsiniz. Ve son olarak bebeğinizin yetişebileceği yerlerden uzak minik aksesuarlar odanın görüntüsünü tamamen değiştirecektir.

Bebek Odası Takımı İçin Görseller

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri