Ev Dekorasyonu

Bebek Odası Dekorasyonu

23.01.2020
98
Bebek Odası Dekorasyonu

Evimizin her odasının dekorasyonu için çok fazla özen gösterir, güzel olması için çaba sarf ederiz. Ama bugün bahsedeceğimiz oda için normalden daha çok emek olacak. Evin en minik, en tatlı odasının dekorasyonundan bahsedeceğiz. Tabi ki bebek odası dekorasyonu. Eskiden kolay yol seçilip kız olursa pembe ağırlıklı bir oda, erkek olursa mavi ağırlıklı bir oda döşeniyordu. Ancak internet kullanımı arttığından beri ucu bucağı olmayan bebek odası dekorasyonları karşımıza çıkmaya başladı. Durum böyle olunca arasından seçmek, karar vermek çok zor bir hal aldı. Hangi beşiği almalı, raf mı monte ettirmeli yoksa komidin mi kullanmalı, duvarları hangi renk yapsak, halı konusunda hangisini seçmeliyiz gibi bir sürü soru aklınızda dolanıyor olacaktır. Biz de bugünkü yazımızda sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğümüz birkaç bebek odası dekorasyonundan bahsedeceğiz. İşiniz biraz daha kolaylaşacaktır.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri odayı çok fazla eşya ile doldurmamak. Hem bebeğin nefes alması gereken bir alan bırakmalı hem de ferah ve doğal bir ortam olmalı. Bu oda bebeğinizin zihinsel, bedensel ve duygusal gelişimini etkileyecektir. Duvarda kullanılacak kağıtlar ya da boyalar özenle seçilmeli. Bebeğin odası güneşi iyi alan bir oda olmalı ki güneşin vitamininden mahrum kalmasın. Ayrıca sık sık havalandırmalıdır ki içeri biraz temiz hava girsin. Önemli olan bir diğer konu ise bebeğin odasının ebeveyn odasına yakın olmalı ki herhangi acil durumda yanına gidebilsinler. Alışveriş konusuna gelecek olursak eğer, odada doğal ahşap ya da bambudanyapılmış olan beşikler tercih edilmeli. Bebeğin örtüleri ve giysileri içinde sentetik ürünler yerine kaliteli ve pamuklu ürünlerialmalısınız. Tekstil ürünlerinin üzerine yapılan baskı ya da boyalara da dikkat etmelisiniz alerjik bir etki olmaması için.

Bebek Odası İçin Fikirler

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Renk Seçimi

Gösterişten uzak sade ve şık renkler her zaman ön plandadır. Bebeğinizin odası için de en doğrusu bu renklerden seçip kullanmak olacaktır. Mental açıdan gelişimi için açık renkler her zaman etkili olmuştur. Tek renk kullanmak istemiyorum biraz eğlenceli olsun diyorsanız, hayvan desenli, çiçekli ya da geometrik şekilli birçok duvar kağıdı mevcut. Renk kontrastlarını yakaladığınız zaman ortaya güzel ve sağlıklı bir görüntü çıkacaktır.

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Mobilya Seçimi

Bebek büyüdükçe ihtiyacı olan eşyalarda zamanla değişir. İlk zamanlar bebek için gerekli olanlar beşik, küçük bir giysi dolabı ve alt değiştirme masası. Bunlar temel ihtiyaçlar diyebiliriz. Hatta bebeği yıkayabilmek için banyo küveti de ihtiyaç duyulan eşyalardan biridir. İsterseniz beşikle başlayalım. Beşiğin iki farklı çeşidi vardır. Biri kısa süreli yani bir ya da iki yıllık kullanılabilecek diğeri ise karyola tipi uzun süreli kullanılan beşiktir. Tavsiye olarak tabi ki uzun süreli olan karyola tipi beşiği tercih etmelisiniz. Bir süre sizi yapılacak yatak masrafından kurtarır.

  Bebek Odası Dekorasyonları 2020

Beşik konusunda dikkat etmeniz gereken bir ayrıntıdan bahsedelim. Parmaklık kısmının kolay girip çıkmasına ve alacağınız beşiğin kendiliğinden sallanıyor olmasına özen gösterin. Beşiğin derinliği de hem sizin hem de bebeğiniz için ortalama bir yükseklikte olmalı. Unutmadan parmaklıkların arası ne çok geniş ne de çok dar olmalı. Ancak bebeğinizin herhangi bir bölgesinin sıkışmayacak şekilde yapılması, dikkat edilmesi gerekiyor. Tabi ki beşiğin hangi materyallerden yapıldığı da önemli. Doğal ahşap sizin için araştırma yaparken ilk sırada olsun. Beşiğin yerini seçerken de pencere önü ya da kapı arkası gibi tehlikeli yerlerden uzak durun.

Gelelim bebek odası dekorasyonu konusunda dolap seçimine. İlk etapta çok fazla eşya olmazmış gibi geliyor. Ancak bebek bezi, havlusu, giysileri, kremleri derken düşündüğünüzden daha çok eşya ile karşılaşıyorsunuz. Durum böyle olunca akla ilk gelen tabi ki bebeğin odasına uyacak bir dolap oluyor. Dolabı seçerken beşik gibi ahşap olmasına ve güneşi kesmeyecek şekilde konumlandırılmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bebeğin beşiği ile dolabın arasında mesafe olmalı. Odada çok fazla eşya istemiyoruz, ferah ve doğal dursun diyorsanız eğer eşyaların bir kısmını beşiğin çekmecelerine diğer bir kısmını da duvar monte edebileceğiniz raflara koyabilirsiniz. Raflarda eşyalar toz olabilir düşüncesi de oluşabiliyor. Onun içinde seçenek var. Raf yerine bebeğin beşiğine yakın bir kısma komidin koyabilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu İçin Halı ve Zemin Seçimi

Bebeğinizin odası için halı seçerken hem kendinizi hem de onu düşünmelisiniz. Kaygan zeminlerde uzak durmakla başlayabilirsiniz. Mat, kaygan olmayan bir zemin sizi her zaman daha güvende hissettirecektir. Ayrıca zeminin kiri göstermesi de önemli bir konu. Normalde her oda için kiri göstermeyen laminat parkeler seçilir. Ama söz konusu bebek olunca durum değişiyor. Unutmadan kiri göstermesinin yanı sıra kolay da temizlenmeli. Ne kullanmalıyız o zaman dediğinizi duyar gibiyim. Mat seramik, ahşap parke ya da laminat parke tercih edebilirsiniz. Bunlar size büyük fayda sağlayacaktır. Halı konusuna gelecek olursak eğer, genellikle tozu içerisinde barındırdığı için bebek odası dekorasyonunda halı tercih edilmiyor. Onun yerine ince, kumaşı yün olmayan kilimleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

  Çocuk Ve Bebek Odası Halı Modelleri

Bebek Odası İçin Aydınlatma Seçimi

Bebeklerin en çok faydalanacakları şey güneş ışığıdır. Ancak doğrudan bebeğin yüzüne gelmemesi için dikkat edilmeli. Bebek odanızın camı geniş ve güneş alan bir bölgede olmalı. Aydınlık ve ferah bir odası olmalı. Tavsiye olarak bebek odasında nem ölçer ve ısı ölçer bulundurmanızda fayda var. Bunun yanı sıra bebekler gün içinde uyuyabiliyor. Sağlıklı bir uyku çekmesi için perdelerin kalın, güneşi çok fazla almayan modeller olmasına dikkatin edin. Diğer aydınlatma konusuna gelelim. Yine aydınlatma konum olarak bebeğe doğrudan ışık vermemeli. Tavana monte edilen spot ışıkları bebeğinizin beşiği kısmında biterse eğer daha sağlıklı bir ortam oluşturabilir. Ya da odanın belli bölgelerinde abajur, aplik ya da şerit lambalar kullanıp gerekli aydınlatmayı sağlayabilirsiniz. Onlara gerek yok diyorsanız gece lambası da sizin için yeterli olacaktır.

Bebek Odası Dekorasyonunu Kendin Tasarla

Son zamanlarda da dediğimiz gibi bebek odası dekorasyonu konusunda çok farklı model ve tasarımlar karşımıza çıkmaya başladı. Bizim bebek odamızın farklı ve özgün olmasını istiyorum diyorsanız eğer, değerlendirmeniz için güzel bir öneri vereli. Hem sizin için hem de bebeğiniz için çok özel olan bu odayı isterseniz baştan yaratabilirsiniz. Bebek odanız için anı olarak kalmasını istediğiniz manevi değeri olan şeyler de yapabilirsiniz. Birçok ebeveyn artık bebek odasını kendi boyuyor, kendi çizimler yapıp farklı ve orijinal tasarımlar ortaya çıkarıyor. Hemen size fikir oluşturabilecek tasarımlardan bahsedelim.

Öncelikle duvarlardan başlayalım. Farklı hayvan desenleri, çiçek modelleri ya da orman görüntüsü vermek sizin elinizde. Bebeğinizin odasını nasıl döşemek istediğinize karar verdikten sonra boyaları elinize almalısınız. Tavsiyemiz bebeğin beşiğinin yanındaki duvara çok fazla hayvan desenleri çizmeyin. Korkma ihtimalleri yüksek oluyor. Onun yerine bebeğiniz sabah uyandığında görmesi için tavan kısmına ağaçlar ya da güneşi çizebilirsiniz. Unutmadan kabartma gibi ürünlerden kullanıp arkalarına led ışık koyabilirsiniz. Bu şekilde hem aydınlatma hem de özgün bir tasarım elde edersiniz. Kesinlikle denemeye çalışın siz de çok seveceksiniz. Gelin hep birlikte o güzel bebek odası dekorasyon görsellerini inceleyelim.

  Bebek Odası Dekorasyonu Modelleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri