Ev Dekorasyonu

Banyo Dolabı Nasıl Düzenlenir?

29.01.2020
141
Banyo Dolabı Nasıl Düzenlenir?

Yeni güne başlarken genellikle ilk durağımız banyodur. Ancak bazen orada biraz fazla zaman harcarız. Deterjanların, havluların, şampuanların ya da makyaj malzemelerinin konulduğu dolapların karışıklığını görünce düzenlemeye dalarız. Banyo dolapların genellikle lavabo altı, lavabo üstü ve duvar rafı ya da dolabı şeklinde üçe ayrılır. Deterjanlar ve şampuanların yeri lavabonun altıdır. Lavabonun üst kısmında ise sabunluk bulunur. Duvar rafları kısmına gelecek olursak orada da dış fırçalarını ve macunları koyduğumuz alanla birlikte makyaj malzemeleri ve kişisel eşyalarımızı koyduğumuz bir kısım vardır. Lavabolu dolapların büyüklüğüne göre havluları koymak için ekstra bir dolap monte edilebilir ya da ihtiyaç duyulmayabilir. Gelelim banyo dolabı nasıl düzenlenir kısmına.

Öncelikle banyoda hangi eşyaları kullanmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Belli bir liste yapıp işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu eşyalara karar verdikten sonra hangi dolaba yerleştireceğinizi de belirlemeniz gerekiyor. İhtiyaca ve banyonuzun büyüklüğüne göre ekstra dolap alabilirsiniz. Her şeye tam olarak karar verdikten sonra düzenleme kısmına geçebilirsiniz. O zaman banyo dolabı nasıl düzenlenir kısmındaki püf noktalarla başlayalım.

Banyo Dolabı Nasıl Düzenlenir, Püf Noktaları Nelerdir?

Lavabo Altı Dolap Düzenleme

En çok duyduğumuz sorulardan biri banyo dolabı nasıl düzenlenir. Sizlere bu konu da çok yardım olacağız. Düzenlemeye başlamadan önce lavabo altında hangi ürünleri kullanacağınıza karar vermiş olmalısınız. Genellikle lavabo altına deterjanlar yerleştiriliyor. Ama benim çocuklarım küçük onların açıp ulaşamayacağı bir yere koymak isterim diyorsanız, biraz sizin için lavabo üstü dolaplardan da bahsedeceğiz. İsterseniz şimdi lavabo altı dolap düzenleme örnekleri ile devam edelim. Öncelikle lavabo altınızı derinlemesine temizlemeyle başlayalım. Küf gibi oluşumlar varsa çıplak elle temizlemekten sakınmalısınız. Ciddi zararlar verebilir. Temizlik bittikten sonra dolabı düzenleme kısmına geçebiliriz.

Deterjan, sabun gibi temizlik malzemelerini lavabo dolabının altına koymadan önce zemin kısmına ince koruyucu bir örtü kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü deterjan ve sabunların dökülme ihtimaline karşı tedbirli olmak lazım. Sonrasında koyacağınız deterjan, şampuan ya da temizlik malzemelerini çeşitlerine göre ayırıp yan yana koyabilirsiniz. Ayrıca küçük bir tavsiye verelim. Evde kullanmadığınız ayakkabı kutuları iş görür bir haldeyse eğer deterjanlarınızı içine koyabilirsiniz. Bu sayede ulaşmanız ve bulmanız kolay olacaktır. Deterjanların yanı sıra tuvalet kağıtlarını da isterseniz lavabo altındaki dolaba koyabilirsiniz.

  Küçük Banyolar için Renk Fikirleri

Lavabo Üstü Dolap Düzenleme

Lavabonun hemen üstündeki dolaplarda da düzenlemeye başlamadan önce hangi ürünleri yerleştirmek istediğinize  karar vermeniz gerekiyor. Sonrasında iş dolapları temizleme kısmına geliyor. Onu da hallettikten sonra asıl işimize geçebiliriz. Eşyaları yerleştirmeye başlayabiliriz artık. Çoğunlukla lavabo üstü dolaplarda diş macunu, diş fırçası, kişisel bakım eşyaları yerini alıyor. Bunlara makyaj malzemeleri de eşlik ediyor.

Yerleştirme kısmına geldiğimizde ise düzenli olmasını istiyorsanız eğer, makyaj malzemeleriniz kullanmadığınız küçük kutuların içine dizebilirsiniz. Diş macunu ve fırçalar içinde banyo aksesuarlarından alıp içine yerleştirebilirsiniz. Banyo üstü dolaplarınızın büyüklüğüne göre deterjan, şampuan ve temizlik malzemesi gibi ürünleri de lavabo üstü dolaplarına yerleştirebilirsiniz. Genellikle bu tavsiyemiz küçük çocukları olanlar için. Hem bu sayede çocuğunuz ulaşamaz hem de sizin için alma koyma açısından kolaylık sağlanmış olur.

Lavabo Rafları ya da Banyo Duvar Rafları Düzenleme

Banyo dolabı nasıl düzenlenir sorusuna bir de banyo duvar ve lavabo rafları nasıl düzenlenir kısmını ekliyoruz. İşin en kolay kısmı bu küçük rafları temizlemek ve düzenlemek olacak. Lavabo raflarına yerleştirilecek ürünler çoğunlukla küçük aksesuarlar oluyor. Örneğin minik bir çiçek ya da banyonuzun güzel kokmasını istiyorsanız mum gibi koku veren ürünler tercih edebilirsiniz. Kolay ulaşmak için el, vücut kremlerinizi de lavabo üstündeki raflara yerleştirebilirsiniz.

Banyo duvar raflarına gelirsek eğer, çok amaçlı olan banyo duvar rafları işinizi kolaylaştırıyor. Hem temizlemesi kolay hem de düzenlemesi. Ancak sizi sıkıntıya sokacak tek konu raflar açık olduğu için dağınıklığı hemen gösteriyor olması olacak. Birkaç tavsiyeyle bu durumdan kurtulmanıza yardımcı olabiliriz. Raflarını güzelce temizledikten sonra hangi eşyaları yerleştirmek istiyorsanız ona karar verin. Çoğunlukla banyo duvar raflarında havlu, çiçek, krem gibi eşyalar kullanılıyor. Örneğin iki katlı rafınız varsa bir katına havluları diğer katına ise çiçek ve kremleri yerleştirebilirsiniz. Havluları yerleştirirken yan yana koymanızı tercih ederiz. Bozulma olasılığı daha az oluyor. Ve bu şekilde hem hoş bir görüntü yakalarsınız hem de havluların dağılmasına engel olursunuz.

  Banyo Dolap Modelleri

Banyo Duvar Dolaplarını Düzenleme

Banyonuz eğer genişse ekstra bir dolap size çok yardımcı olacaktır. Genellikle lavabonuzun yanına ya da yer varsa karşısına monte edebilirsiniz. İlk önce işe dolabın içindeki rafları temizlemekle başlayalım. Güzelce temizleyip tozunu aldıktan sonra eşyaları yerleştirmeye geçebilirsiniz. Banyo dolabı nasıl düzenlenir sorusuna geçebiliriz artık. İlk olarak havluları, temizlik bezlerini, saç kurutma makinesini ya da isterseniz şampuanlarınızı hangi rafa yerleştireceğinizden de emin olun. Önceliğiniz en çok kullandığınız ürünler olsun. Mesela havluları ilk rafa koyabilirsiniz. İkinci rafa şampuanları, üçüncü rafa da saç kurutma makinesini koyduktan sonra son rafa temizlik bezlerini yerleştirebilirsiniz.

Banyo dolabınızın içine küçük sepetler alıp kişisel eşyalarınızı içine toplayabilirsiniz. Aynı zaman da banyo dolabınızın için de tuvalet kağıtlarınıza da yer ayırabilirsiniz. Saç kurutma makinesine ek olarak düzleştirici ve öaşa gibi saça şekil veren eşyaları da dolaplarınızda saklayabilirsiniz. Ayrıca dolabınızın içerisine kalıp sabunlar koyup güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz takılarınızı da banyo dolaplarınıza koyacağınız takılık ya da küçük kutu, sepet gibi ürünlerin içerisinde saklayabilirsiniz.

Size yardımcı olacak birkaç görsel bırakalım;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri