Ev Dekorasyonu

Balkon Dolap Modelleri

19.04.2020
131
Balkon Dolap Modelleri

Barınmamız için en önemli şeylerden biri olan ve vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz evlerimiz elbetteki herkes için çok önemli. Bu kadar önemli bir şey seçerken de ince eleyip sık dokumakta fayda var. Herkesin ev seçiminde önceliği farklıdır. Bazısı için zamanının çoğunu geçirdiği en önemli alan mutfak olurken bazısına göre de bu alan bahçe veya diğer odalar veya balkon olabilir. Şüphesiz ki bahçesi olmayan evlerde herkes için en önemli olan şeylerden biri balkon olacaktır. Çünkü herkesin temiz hava alabileceği kafa dağıtabileceği tek açık yer evlerimizin balkonları. Burada oldukça ferah alan bırakmakta fayda var çünkü zaten evin içindeki yoğunluktan kaçarak biraz sadeleşmek istediğimiz bir yer balkonlarımız. Bu ister evin mutfak kısmında olsun ister oturma odası kısmında olsun mutlaka olması gereken bir alan. Balkonumuzu nasıl döşeyeceğimiz ise önemli olan bir diğer ayrıntı. Çünkü hem alanımız kısıtlı hemde kendimize yer bırakmak istiyoruz. Aynı zamanda eğer balkonumuz mutfak kısmında yer alıyor ise balkon dolap modelleri sebze ve meyveler için de kiler olarak kullanmak istenebilir. Bunun dışında aslında balkonların bizde kullanımı çok amaçlıdır. Haliyle balkonumuza döşeyeceğimiz balkon dolap modelleri de çok amaçlı kullanıma uygun olması gerekiyor. Bir çok kişi balkonu girişe yakın diye balkonu fazla ayakkabılarını koymak için kullanabiliyor.

Bu konuda en öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey balkonumuzu nasıl kullanmak istememizdir. Eğer girişe yakın buluyor ve bazı eşyalarınızı muhafaza edecek yeriniz yoksa ayakkabılık şeklinde bir dolap yerleştirebilirsiniz veya mutfağınızda yeriniz olmadığı için balkonunuzu doğal soğutucu olarak sebze ve meyve koymak için kullanmak istiyorsanız yine ona göre bir dolap seçimi yapmak mümkün. Tabii ki bu ikisinin bir arada olduğu durumlarda da kullanıma müsait dolaplar bulabilirsiniz. Fazla yer kaplamaması açısından ikisi bir arada seçeneğini tercih edebilirsiniz. Alt kısmını meyve ve sebzelik üst kısmını ise ayakkabılık olarak kullanabileceğiniz bir raf tasarlata bilirsiniz. Bu sizin için de hem alandan hem de efordan bir birikim sağlar.

  2020 Dekoratif Trendler

BALKON DOLAP MODELLERİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Bazı evlerin balkonlarından gördüğümüz kadarıyla en başta bu sorunlar düşünülerek balkon tasarımı yapılabiliyor. Bunun için gömme dolap bile kullanılabiliyor. Bu da zaten hali hazırda küçük olan balkonunuzda size ekstra kullanım yeri açıyor. Dilediğiniz gibi masa atıp kalan kısmı keyfinize göre tasarlaya biliyorsunuz. Balkon dediğimiz şey aslında herkesin kullanımına göre amacı değişen bir şey. Bazı evlerde kapalı bazı evlerde ise açık kullanımı tercih ediliyor. Elbette dolap koyacağınız bir balkonun kapalı olması dışarıdan bakıldığında daha temiz bir görüntü görünmesini sağlıyor. Fakat böyle bir seçenek yoksa da gömme dolaplar en mantıklı seçenek olacaktır. Bu durumlarda elbette en dikkat edilmesi gereken şey balkonun nerede konumlandığıdır. Örneğin balkonunuz evinizin salonundaysa eğer mutfak malzemelerinizi örneğin patates veya soğan gibi malzemelerinizi orada konumlandırmanız sizin için zor olacaktır. Aynı şekilde eğer evin girişine uzak bir alanda yer alıyorsa yine ayakkabılık olarak kullanmanız da zor olacaktır. Aslında en dikkat edilmesi gereken nokta balkonun evin neresinde olduğudur. Çünkü kullanacağınız amaca hizmet edebilecek şekilde bir dolapla burayı dolduracaksınız.

Salonda bulunan bir balkonu hobi odası olarak kullanmak güzel bir fikir olabilir. Örneğin resim yapmak veya müzik yapmak, kitap okumak gibi aktiviteler için de ayırabilirsiniz. Bunun için balkonunuza bir kitaplık yerleştirebilirsiniz. Yine boyutu ve şekli sizin için en kullanışlı olacak şekilde tasarlanabilir. Boya yapıyorsanız eğer boyalarınız için küçük raflı kapaklı bir dolap yaptırabilirsiniz. Bunların bir çoğu kişisel tercihinize kalan şeyler. Eğer balkonunuz yatak odası kısmındaysa orayı bir bakım odasına veya kapalıysa eğer giyinme odası olarak kullanabilirsiniz. Banyo dolaplarınızın veya yatak odanızdaki dolapların almadığı fazlalık bakım ürünlerinizi oraya, balkonunuza koyacağınız dolapta muhafaza edebilirsiniz. Bunlar için yine kapaklı ama ince uzun bir dolap tasarlamanız yeterli olacaktır. Giyinme odası olarak kullanmak isterseniz eğer genelde odanıza sığmayan mevsime göre temizlediğiniz dolapları ek olarak oraya da aktarabilirsiniz. Örneğin yaz mevsiminde giymediğiniz kalın paltolarınızı dolabınızda fazlalık yapmaması için balkonunuza koyduğunuz dolapta yine muhafaza edebilirsiniz. Böylece kıyafetleriniz havasız kalmamış olurlar.

  Vintage Ev Dekorları

BALKON DOLAP MODELLERİ RENKLERİ NE OLMALIDIR?

Balkon dolap modelleri aslında rengine göre şekillendirmekte fayda var. Eğer büyük ve heybetli bir dolap iste koyu renge boyayıp dahada ön plana çıkararak alanınızdan kısmanıza gerek olmadığı gibi aynı şey küçük dolaplar için de geçerlidir. Küçük dolapları belli etmek istiyorsanız eğer dekor olarak göze güzel gözükmesi açısından koyu renge boyayabilirsiniz fakat bunun yerinizin genişliğiyle de oldukça ilgisi var. Bu noktada en mantıklısı koyu renk istiyorsanız veya dizaynınız koyu renge elverişliyse gömme dolaplarda rahatlıkla bu rengi kullanabilirsiniz. Açık renkte ise oldukça özgürsünüz çünkü ne büyük modellerde ne de küçük modellerde açık renk sırıtmaz ve yer kaplamanız konusunda sizi sıkıntıya sokmaz. Hatta bu en iyi ferah gösterme yollarından biri olabilir bile. Balkonlar aslında evden bir kaçış noktası olarak göründüğü ve algılandığı için zaten genelde açık renk tercih edilir fakat bu noktada balkonun açıklığı, kapalılığı oldukça önemli bir rol oynuyor. Açık balkonlar zaten kapalılara göre daha çok toz olup kirlenmeye çok müsait olduklarından dolayı tozu geri plana atıp uğraşmak istemediğiniz noktada koyu renk aslında en mantıklı seçenek haline gelebiliyor. Balkon dolaplarının açıklığı kapalılığı ise yine sizin tercihinize kalıyor. Bu durumda dolabın içini ve dışını ayrı düşünüp ona göre renklendirme yapabilirsiniz. İçi koyu dışı açık şeklinde bir kullanım olabilir.

Balkonlar kendimizi en ferah ve rahat hissettiğimiz yerler olabiliyor. Bu yüzden aslında kendinizi yansıtmak adına dolaplarını istediğiniz gibi siz boyayabilirsiniz. Hele ki balkonunuzu hobi odanıza çevirdiyseniz eğer çok yakışacak tarzda renklendirmeler yapmak sizin elinizde. İster kabartmalı ister düz şekilde rengarenk boyalarla küçük fırça darbeleriyle harika bir eser yaratmak sizin zevkinize kalmış olacak. Pastel tonlar kullanırsanız eğer balkon tasarımınıza göre kolayca uyum sağlayacağından siz de rahat etmiş, üstüne çok kafa yormamış olursunuz.

BALKON DOLAP MODELLERİNDE TASARIM

Ek olarak bir yanı açık bir yanı kapaklı olan balkon dolaplarınızı yine farklı farklı renklendirebilirsiniz. Hatta bu sadece iki taraftan değil her bölme için geçerli olabilir. Böylece hem renkli bir tasarım çıkarmış olursunuz hem de uyum derdi yaşamazsınız. Kullanışlılık olarak ise raflı olan bölmenin raflarını ayarlanabilir yapmak sizin için oldukça kullanışlı bir seçenek olacaktır. Çünkü bazen koymak istediğiniz şey rafa sığmayabiliyor ve ayarlanamadığı için de sizin açınızdan kullanışlılığı kalmıyor. Kapaklı olan kısmı da askılı olarak kullandığınızı varsayar isek eğer o kısmı da olabildiğince yüksek tutmakta fayda var. Eğer kıyafetlerinizi asacağınız kısım ise her şey kolayca sığabilir bir şekilde olmalı. Sebzelik ve meyvelik olarak kullanacaksanız eğer yine hem görüntü hem de kokunun rahatsız etmeme amacıyla kapalı bölmelere yerleştirmekte fayda var. Bu kısmı da raflı değerlendirebilirsiniz.

  Küçük Hollerde Doğru Dekorasyon Önerileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri