Ev Dekorasyonu

2020’nin Dekorasyon Renkleri

25.01.2020
215
2020’nin Dekorasyon Renkleri

Hayatımızın her alanında birbirinden farklı renklere rastlayabiliriz. Sokakta yürürken, evde otururken yada bir restaurantta yemek yerken denk geliyoruz bu çeşitliliğe. Çevremiz renklerin canlılığı ile sarılmış durumda. Çok fazla iç içe olduğumuz için yaşadığımız alanda da renkleri kullanırken dikkat etmek istiyoruz ki evimiz sıkıcı ve içinde oturmak istemediğimiz bir yer olmasın. Bu yüzden size eşya, aksesuar yerine evimizin ana karakterlerinden biri olan renklerden bahsedeceğiz. Nasıl bir evde yaşamak istediğinize karar verdikten sonra doğru renk ve eşyalarla döşemek sizin elinizde. İsterseniz her odanın duvar boyası aynı olabilir isterseniz de her odayı farklı renklere boyayabilirsiniz. İmkanlar çok fazla olduğu için bu noktada yaratıcılığınızı siz konuşturacaksınız. Bizde, sizler için 2020’nin dekorasyon renkleri konusunda bahsedip seçim yapmanızı biraz daha kolaylaştıracağız.

Her senenin rengini belirleyen Pantone, bu senenin de rengini seçti. 2020’nin rengi klasik mavi oldu. Anlaşılan o ki bu sene mavi rengiyle her alanda çok fazla karşılaşacağız. Yılın rengi olarak nitelendirdikleri mavi haricinde ateş kırmızısı, mavi gri karışımı olan faded denim, biscay green, coral pink, brillant white ve mor tonları gibi birçok renk sezonun en çok tercih edilenlerinden olacak gibi gözüküyor. Ev dekorasyonunda da tercih edeceğiniz bu renkleri nasıl doğru kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. İsterseniz her oda için 2020’nin dekorasyon renklerinden sizler için birçok örnek vererek başlayalım.

2020’nin Dekorasyon Renklerinin Kullanımı

Salon Dekorasyonu İçin Renklerin Kullanımı

Salon dekorasyonunda mobilyaların, aksesuarların ve duvar renginin seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken nokta 60-30-10 olarak bilinen renk dengesi. Yani odaya uygulamak için üç renk seçiliyor, ikisi birbirine yakın diğeri ise zıt bir renk olmalı. Birbirine yakın olan renkler genellikle ton olarak biri koyu biri açık seçiliyor. Açık rengi duvar için koyu rengi ise koltuklarda tercih ediyorlar. Zıt rengi de odaya biraz hava katmak için objelerde, aksesuarlarda kullanıyorlar. Ve sonuç olarak istenilen dekorasyonu oluşturmuş oluyorsunuz. Şimdi gelelim salon için 2020’nin dekorasyon renklerine.

Her zaman çok sevilen ve kullanılan pastel tonlarını bu yılda evimizin salonunda çok fazla göreceğiz. Duvarlarda yine krem, açık gri ve beyazın tonlarını tercih ederken koltuk takımında bej, haki, gri ve kahverengi renkleri hakim olacak. Aksesuarlarda ise bahsettiğimiz renklerin dışında daha çok turuncu, kırmızı ve mor renkleri gözümüze çarpacak. Halı seçimine gelecek olursak eğer, duvarda, mobilyalarda ve aksesuarlarda kullanılan renkleri karışımlarından olan bir halı tercih etmenizde fayda var. Perdeniz de renk tercihiniz yine pastel tonlar olmalı. Krem rengi, beyaz, açık pembeler ya da gri tercih edebilirsiniz. Ayrıca gri renklerinin yanı sıra bir de ada çayı diye bahsedilen yeşil rengi de 2020’nin dekorasyon renkleri konusunda sevilenler arasında yerini aldı. Ada çayı yeşili daha çok duvar boyası rengi olarak tercih ediliyor. Ama tabi ki bu rengi koltuk takımınızda da kullanabilirsiniz. Bu arada rengin stresi azalttığı da söylenenler arasında.

  Tavan Arası Dekorasyon Önerileri

Mutfak Dekorasyonu İçin Renklerin Kullanımı

Her odada olduğu gibi mutfakta da pastel tonları 2020′ de en çok tercih edilenler arasında. Mutfağın ferah gözükmesi için pastel tonlar en iyi seçenek. Kremin her tonunun hakim olduğu mutfaklarda bu sene biraz daha gri, siyah ve kahverengi görebiliriz. Duvar boyası ya da fayanslarda genellikle açık renkler, mutfak dolaplarında da pastel tonlar, yemek masasında ise daha koyu renkler kullanılıyor. Örneğin bir mutfak dekorasyonunda renk seçimlerini şöyle örnekleyelim. Duvarda boya kullanıyorsanız açık gri rengi, mutfak dolaplarında siyaha yakın antrasit renkler ya da grinin birkaç ton koyusu ve yemek masasında beyaz rengi ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Mutfakta halı kullananlar için yine koyu tonları tercih etmelerini tavsiye ederiz. Hem kiri çok fazla göstermez hem de kontrastı yakalamış olursunuz.

Yatak Odası Dekorasyonu İçin Renklerin Kullanımı

Eve geldiğinizde yorgunluğunuzu atmak için gittiğiniz odalardan biri tabi ki yatak odası. Günün stresini atıp biraz dinlenmek için evin en uygun odası diyebiliriz. Bizim için bu kadar önemli bir rol oynadığı için kullanılan renkler ve dekorasyonu çok önemli bir hal alıyor. 2020’nin dekorasyon renkleri konusunda yine açık renkler en sevilenler oldu. Daha önce bahsettiğimiz üçlü renk kombinasyonu ile yatak odanızı oluşturabilirsiniz. İki açık bir koyu renk ile gözü yormayan, ferah bir alan yaratmış olursunuz. Üç açık renk de tercih edebilirsiniz. Her ne kadar biraz fazla soft olsa da yorgunluğunuzu almak için birebir. Ama üç koyu rengi kesinlikle kullanmayın diyebiliriz. Sebebini siz sormadan hemen söyleyelim. Ortama boğucu bir hava katar ve bu görüntü sizi normalde olduğunuzdan daha çok yorar. 2020’nin dekorasyon renkleri içinde ada çayı yeşili biraz daha ön plana çıkacak. Hem açık bir renk hem de stresi azalttığı söyleniyor. Denemenizde fayda var.

Yatak odası için duvarlarda beyaz, yeşil, gri, kahverengi gibi renkleri duvarlarda kullanabilirsiniz. Yatağınızda ise bahsettiğimiz renklerin daha açık tonlarıyla kombinasyonu yakalayabilirsiniz. Mesela bej yatak başlığı ya küf yeşili rengi dekorasyon için uygun. Aksesuar, halı ve perde seçimine gelirsek eğer, halılarda yine koyu renkleri seçebilirsiniz. Perdede tül açık renk olup fon da koyu renkler kullanmalısınız.

  Kalorifer Peteği Kaplaması

Banyo İçin Renklerin Kullanımı

Banyolarda genellikle cam olmadığı için ortamın ferah gözükmesi açısından açık renklerle dekorasyon yapılır. Evin her alanında kullanılan pastel renkler banyoda da karşımıza çıkıyor. Ancak banyoda canlı renkler biraz daha tercih ediliyor. Yerdeki fayanslar yeşil ve kahve tonlu desenli seramikler ya da duvarın yarısı bej rengi boyalı diğer yarısı da kahverengi fayans ile döşenmiş olabiliyor. Banyo konusunda 2020’nin en çok tercih edilen rengi gri, siyah ve beyaz tonları diyebiliriz. Yeşil ve pembe tonları da bu yılın sevilen renkleri arasında. Banyo dolaplarına gelecek olursak eğer, beyaz rengin ön planda olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Beyazı aynı zamanda gri ve kahverengi izliyor. Banyolarda açık renkleri desteklemek için aksesuar olarak daha zıt renkli ürünler tercih ediliyor.

Çocuk Odası İçin Renklerin Kullanımı

Çocuklar için aslında yılın rengi diye bir şey yoktur. Onlar neyi severse odaları o renkte döşenir. Ancak biz çocuğumuzla ortak bir karar da buluştuk diyorsanız hemen size yardımcı olalım. Çocukların enerjisini, dinamikliğini sömürmemesi için öncelikle koyu rengin kullanımından biraz uzak duruyoruz. Rahat uyuyabilmesi ve pozitif enerji alabilmesi için canlı renkler tercihiniz olmalı. 2020’nin dekorasyon renkleri konusunda çocuklar için en eğlenceli renkler genellikle mavi, yeşil, turuncu ve tonları seçilmiş.

Çocuk odanızın duvarları farklı renklere boyamakla başlayabilirsiniz. Mesela bir duvar krem rengi iken diğer duvar neden turuncu olmasın. Dolap konusunda da kullandığınız renklere çok da abartılı kalmayacak bir renk seçmelisiniz. Halı konusunda renginiz absürt olmalı ki odanın enerjisi dışarıya rahatça yansıyabilsin. Çalışma masasında açık renk tercih etmenizi öneririz. Bu şekilde hem çocuğunuz için eğlenceli bir alan hem de sizin için her odayla uyum sağlayan bir alan yaratmış olursunuz.

  Kediler için Ağaç Ev Dekorasyonları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri