Yandex
Ev Dekorasyonu

1+1 Dairenizi Nasıl Daha Kullanışlı Yapabilirsiniz?

18.02.2020
318
1+1 Dairenizi Nasıl Daha Kullanışlı Yapabilirsiniz?

İş bulma amacıyla metropol şehirlere olan göç her geçen artıyor. Bu göç ile birlikte tabi ki şehirlerdeki nüfus oranı da artmaya başladı. Artan nüfusu takip eden bir diğer unsur ise beton evlerin bu büyük nüfuslu şehirlerde çok fazla yapılandırılmaya başlaması. Bu durumdan en çok etkilenen de daire büyüklükleri oldu. Artık konut sayısı çok ama konutların içindeki dairelerin metre kareleri normalden daha küçük olmaya başladı. Aynı zamanda birçok apartmanda tercih edilen oda sayısı 1+1 olmaya başladı. Bunların yanı sıra birçok insan artık daha minimal yaşama odaklandı. Hayatındaki bazı fuzuli eşyalardan kurtulmak amacıyla 1+1 dairelerin onlar için yeterli olduğunu düşünmeye başladı. Durum böyle olunca ”1+1 dairenizi nasıl daha kullanışlı yapabilirsiniz.?”soruları herkesin kafasında oluşmaya başladı.

Sorunların yanıtını hep birlikte yavaş yavaş bulacağız. Hem kullanışlı hem de şık, modern 1+1 nasıl yapılabilir sizlere ondan bahsedeceğiz. Öncelikle duvar renginden bahsedelim. Her odayı olduğundan büyük göstermek için beyaz, krem ya da pastel tonlar tercih etmelisiniz. Tek renk yapmak istemiyorum diyorsanız eğer bir duvarı su yeşili boyarken diğer duvar krem rengi olabilir. Renk tamamlandıktan sonra iş mobilyalara geliyor. Oturma odası ve mutfak birlikte olduğu için o odayı olabildiğince göz yorucu eşyalardan uzak tutun. Sade ve şık görünümü eşyalar araştırıp bulmalısınız. Aynı şey yatak odanız içinde geçerli. Olabildiğince tek ve açık renkler ile az eşya kullanmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Hem kullanışlı hem de olduğundan daha büyüktür.

1+1 Daire Nasıl Kullanışlı Olur?

1+1 Daire İçin Oturma Odası Nasıl Olmalı?

Evin en çok vakit geçirdiğimiz odalarından biri şüphesiz ki oturma odasıdır. İşten, okuldan, gezmekten ya da şehir dışından geldiğimiz gibi televizyonun karşısına oturmak için soluğu oturma odasında alırız. Oturma odası en çok vakit geçirdiğimiz yaşam alanımız olunca dekorasyonuna da dikkat ediyoruz tabi ki. Ancak son zamanlarda konutlardaki daire küçüklüğü dekorasyonu biraz zorlamaya başladı. 1+1 evler metre kare açısından yeterince büyük olmadığı için dekorasyonda da eşya kullanımı azalmaya başladı. Durum böyle olunca insanlar da evlerini nasıl döşemek istediğine karar veremiyor. Bizde bu kararsızlığı gidermek için size 1+1 daire nasıl daha kullanışlı yapabilirsiniz onun hakkında birkaç bilgi vermek istedik ve ilk olarak oturma odasıyla başlayalım dedik.

Öncelikle oturma odanıza mobilya almadan önce duvar rengi için karar vermelisiniz. 1+1 daire nasıl daha kullanışlı olur ve normalden nasıl daha büyük görünebilir diyorsanız koyu renk tercih etmemelisiniz. . Pastel tonları, krem ya da beyaz gibi renkleri kullanmalısınız. Duvar rengini seçtikten sonra gelelim mobilyalara. 1+1 daireler için en çok tercih edilen koltuk modeli L koltuktur. Bu koltuk renginde de yine duvarda olduğu gibi çok koyu olmayan renkler kullanmalısınız. Odanıza biraz renk katmak istiyorsanız kırlentleri desenli ya da canlı ve koyu renkli tercih edebilirsiniz. Bu şekilde hem mobilya renginden dolayı oda daha geniş duracak hem de canlı renklerle kontrastı yakalamış olacaksınız.

  Evkur Mobilya Modelleri

1+1 Daire İçin Mutfak Nasıl Olmalı?

1+1 dairelerde mutfak genellikle amerikan model tercih edilir. Hem kullanışlı olması açısından hem de şık ve modern bir görüntü sağlayabilmesi için bu model çok sık kullanılıyor. Mutfağımızda normalde olduğundan daha uzun süre kaldığımız için bizim hareketimizi kısıtlamaması adına her şeyi kullanışlı bir şekilde dizayn ederiz. Beyaz eşyaların yeri, dolapların yeri, masa ve sandalyelerin yeri gibi durumlara dikkat ederiz. Aynı zamanda diğer odalarda olduğu gibi mutfağımızda kullanacağımız renk de çok önemlidir. Birkaç küçük ayrıntıya dikkat ettiğimiz zaman mutfakta oluşturduğumuz alan bize yeterli gelecektir. Bakalım o ayrıntılar nelermiş.

Öncelikle her odada olduğu gibi mutfakta da renk seçimi bizim için çok önemli. Yine açık renklerin hakim olduğu bir oda olacak mutfağımız. Küçük renkler katmak isterseniz eğer tezgah ve dolap arasındaki o boş kalan kısma oturma odası ve mutfakla uyumlu olacak seramik taşlar kullanabilirsiniz. Mutfağınıza hem farklı bir hava katmış hem de biraz da olsa sıradanlıktan kurtulmuş olursunuz. Beyaz eşyalarda da isterseniz renkli ürünler kullanabilirsiniz. Aynı zamanda amerikan mutfak olduğu için oturma odasına bağlanan kısımdaki sadelikten biraz da olsa kurtulmuş olursunuz. Gelelim yemek masası kısmına. Mutfağınız ve oturma odanızı ayırmak için ortadan çok şık bir bar masası geçirebilirsiniz. İsterseniz her iki yanına da sandalye ekleyebilirsiniz. Ancak tavsiyemiz sadece oturma odasına bakan kısma sandalye eklemeniz olacaktır. Çünkü diğer türlü mutfak alanınız daralabilir.

1+1 Daire İçin Yatak Odası Nasıl Olmalı?

Yorgunluğumuzu atıp biraz daha rahatlamak için evimizde en çok tercih edilen oda kesinlikle yatak odasıdır. Büyük şehirlerde yaşamak zorunda kalınca çok fazla yorulmaya başlıyoruz. İş güç derken bir de trafik ekleniyor bunlara. Durum böyle olunca eve gidince günün yorgunluğu için soluğu yatağımızda alıyoruz. Çok fazla vakit geçirdiğimiz için dekorasyon konusunda da bir o kadar dikkat ediyoruz. Son zamanlarda yeni yapılan konutlarda her ne kadar daire metre kareleri küçük ya da daireler 1+1 olsa da dekorasyonunu kullanışlı bir şekilde yapabiliriz. Nasıl olacak bu işler diyorsanız hemen bahsedelim.

  Kalorifer Peteği Kaplaması

Her oda da söylediğimiz gibi ilk olarak dikkat edilecek şey odadaki duvar rengidir. Açık renkleri mutfak ve oturma odasında kullanmıştık. Şimdi de bu renkleri yatak odası için kullanacağız. Pastel tonları ile yatak odanıza ferah ve kullanışlı bir hava katabilirsiniz. Yatak seçiminde çok geniş ebatlar tercih etmek yerine daha normal ürünler kullanabilirsiniz. Aynı zamanda odanızın büyük gözükmesi için gömme dolaplar kesinlikle sizin için iyi bir seçim olacaktır. Ortama biraz renk katmak için farklı şekil ve renklerde olan objeleri, aksesuarları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda aydınlatma konusunda da çok büyük avizeler yerine minimal ve modern ürünler kullanmalısınız.

1+1 Daire İçin Banyo Nasıl Olmalı?

Banyolar baktığınızda evin en az vakit geçirdiğimiz alanlarından biridir. Ancak güne ilk başladığımız yer olduğunu da unutmamak gerekir. Dağınık olması ya da kullanışsız bir alana sahip olması bizi bu yönde biraz kötü etkiler. Bazen banyoda makyaj yapmaktan ya da saçlarımıza şekil vermekten sıkılır çıkmak isteriz. Böyle durumların yaşanmaması için dekorasyon konusunda dikkat etmemiz gereken birkaç püf nokta olacaktır.

1+1 dairenizi nasıl daha kullanışlı yapabilirsiniz sorusunu çok sık duymaya başladık. Bütün odalar hakkında az çok fikir sahibi olduk sıra şimdi banyoya geldi diyebiliriz. Banyo da biraz renkli seçimler yapabilirsiniz aslında. Mesela fayans seçiminde canlı renkler kullanıp ortama şık bir hava katabilirsiniz. Ancak fayans seçimi renkli olursa banyo dolaplarını açık renk seçmenizi tavsiye ederiz. Hem banyonuz geniş görünür hem de farklı bir hava katar. 1+1 dairelerde banyolar için en kullanışlı ürün kesinlikle teknesiz duşakabin diyebiliriz. Açık renk bir banyo kilimi ile de dekorasyonunuzu tamamlamış olursunuz.

Aklınızda fikir oluşturacak birkaç resim paylaşalım sizin için.

  Koridor ve Antre Dekorasyonları

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri