Ev Dekorasyonu

Özel Yatak Odası Tasarımları

27.11.2016
3.508

Özel Yatak Odası Tasarımları Zevkinize ve İhtiyaçlarınıza Karşılık Verir. Değişik Yatak Odası Fikirleri Ve Dekorasyon Öncesi İzlenmesi Gereken Yollar.

Özel Yatak Odası Tasarımları

Zevkinizi ve tarzınızı yansıtan bir yatak odasına sahip olmak istiyorsanız özel yatak odası tasarımları ilginizi çekebilir. Evinizin en özel alanı olan yatak odaları zarif, şık ve etkileyici görünmeli bunun yanı sıra dinlemeniz için rahat eşyalarınıza yer açmak içinde fonksiyonel özelliklere sahip olması gerekir. Değişik yatak odası fikirleri kişiye özel yaşam alanı imkanı sunuyor tabi ki burada önemli olan kişinin ihtiyaçlarını doğru belirlemesi gerekir. İhtiyaçların dışında özel yatak odası tasarımlarında mutlaka olması gereken özellikleri sizler için sıraladık.

Özel Yatak Odası Tasarımları Öncesi

 1. Kendine has, farklı bir yatak odasına sahip olmak için ilk olarak yatak odasının genişliği ölçülmeli ve odanın kaç metre kare olduğu tespit edilmeli. Odanın karemi yoksa dikdörtgen mi olduğu ayrı bir kıstastır.
 2. Daha sonra odanın boyutuna göre kullanılacak mobilya ve gardırop şekline karar verilir. Örneğin 16 metre kare ve yapısı kare olan odalarda oval yataklar kullanılabilirken aynı metre karede ince uzun odalarda bu tarz yataklar tercih edilmesi odayı kullanışsız hale getirir.
 3. Üçüncü sıradaki işlem belirlenen mobilyalar odaya koyulmadan önce duvar ve zemin dekorasyonunun belirlenmesi ve uygulanması gerekir. Burada herhangi bir kıstas yoktur çünkü ister yatak odası ile bire bir örtüşen isterseniz de tamamen zıt tamamlayıcı duvar ve zemin dizaynı oluşturabilirsiniz.
 4. Özel yatak odası tasarımında ne tür fonksiyonel özellikler istediğinize karar vermeli ve bunların dizayn içinde kullanılabilirliklerini öğrenmeniz gerekir.
 5. En önemli aşama fiyat. Yatak odanıza bir çivi dahi çakmadan önce tasarımın size maliyetini iyi hesaplamanız gerekir. Duvar ve zemin, aydınlatma, yatak odası mobilyaları ve hatta kullanacağınız aksesuarların bile fiyatını tek, tek belirlemelisiniz.

Özel Yatak Odası Tasarımları Sırasında

Tasarımda yer alacak tüm malzemeleri belirledikten sonra belirli bir sıraya göre gidilmelidir.

 1. İlk olarak tavan ve duvar dizaynı, aydınlatma için bu kısımlar kullanılacaksa tadilatta sıra atlanmadan kabloların yerleştirilmesi gerekir.
 2. ikinci aşama zemine uygulanacak parke veya kaplamanın yapılması,
 3. Mobilyaların nakliyesi ve odadaki yerlerine yerleştirilmesi,
 4. Son olarak aksesuarlarla ve ev tekstili ile dekorasyonun tamamlanması gerekir.
  Duvara Kapanan Yatak Modelleri

Özel Yatak Odası Tasarımlarının Avantajları

 1. Biraz pahalı olsalar da herkesin bütçesine göre belirlenebiliyor olmaları.
 2. Odanın yapısına göre ayarlanmaları estetik açıdan standart kalıplara bağlı kalmanın önüne geçiyor. Bu sayede odada sıkışıklık veya aşırı boşluk oluşmuyor.
 3. Renk ve model konusunda sınırsız alternatif ile hayalinizdeki yatak odasına kavuşmanız en büyük avantajları diyebiliriz.

Galerimizde yer alan özel yatak odası tasarımları size fikir verebilir. Dilerseniz resimlerdeki modelleri aynen veya odanın boyutuna göre daraltma yada genişletme işlemi ile yatak odanıza uygulayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Ev, Ofis, Bahçe, Salon, Mutfak, Banyo, Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri Ve Evi Güzelleştirecek Aksesuar Önerileri